Κατοστάρα στο ντεμπούτο του Τζεντίλε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο και όχι μόνο νίκησε, αλλά διέλυσε με 116-83 το Ρέθυμνο! Πήρε χρόνο o Αλεσάντρο Τζεντίλε και... μοίρασε παιχνίδι. Δείτε φωτογραφίες από το ντεμπούτο του Ιταλού.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÑÅÈÕÌÍÏ (Eurokinissi Sports / ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ)
gentile EUROKINISSI SPORTS

Η αλήθεια είναι πως οι πράσινοι τα... χρειάστηκαν στο πρώτο μισό του αγώνα και αυτό γιατί με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 46-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί και με 37 πόντους όχι μόνο πήραν μεγάλο προβάδισμα, αλλά μετέτρεψαν σε... πάρτι το παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο η αναμέτρηση απέκτησε άγρια ομορφιά, με το "τριφύλλι" να παίρνει μεγάλη διαφορά, με το Ρέθυμνο, βέβαια, να σκοράρει επίσης 31 πόντους! Το εντυπωσιακό 116-83 λοιπόν μάλλον είναι δικαιολογημένο.

Φυσικά στο παιχνίδι έκανε ντεμπούτο το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα των πράσινων, Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος μέτρησε 2 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 18 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Το παιχνίδι: 24-18, 22-26, 37-8, 31-26.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Σίνγκλετον 16 (3), Νίκολς 6, Φελντέιν 18 (4), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Καλάθης Ν. 15 (1 τρίπ., 7 ασ.), Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 3 (1), Καλάθης Π. 2, Φώτσης 2, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 23 (2), Τζεντίλε 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Άρνολντ 5, Φιτσπάτρικ 7, Τάλτον 10, Γιαννόπουλος 14 (2), Κράβιτς 13, Ραζής, Χριστοδούλου 4 (6 ασ.), Καμπερίδης 15 (1), Παναρετάκης 3 (1), Θεοδωρίδης 4, Έντουαρντς 8, Λαγουδάκης.