Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ 67-68

Με το τρίποντο και φάουλ του Βιτάλι Φριτζόν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 68-67 και θα δώσει το "παρών" στον τελικό του "Nic Galis Cup" όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Μια κακή αντίδραση στην άμυνα και ένα φάουλ του Γκιστ πάνω στο εύστοχο τρίποντο του Βιτάλι Φριτζόν στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να γνωρίσει την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον ημιτελικό του "Nic Galis Cup" και η ρωσική ομάδα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, εκμεταλλευόμενη αρχικά την αστοχία του Παναθηναϊκού μέχρι το σημείο που μπήκε στο ματς ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Στη δεύτερη περίοδο οι "πράσινοι" έχασαν για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή τους, ωστόσο αφυπνίστηκαν τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 20-30. Με πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς το ημίχρονο έκλεισε στο 32-35.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους "πράσινους" να προηγούνται με τέσσερις πόντους, ενώ η διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε ακόμη και τους 10 μέχρι η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 7-0 να μειώσει στους 3. Στην τελευταία επίθεση, ο Φριτζόν πέτυχε τρίποντο και φάουλ –από τον Γκιστ- δίνοντας τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με το τελικό 68-67!

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 32-35, 54-50, 67-68.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10π., Φώτσης 5, Παππάς 11, Διαμαντίδης 7 (2/6 βολές, 1/7 τριπ.), Γκιστ 10, Μπατίστα 11, Διαμαντάκος 5.

ΤΣΣΚΑ: Φριντζόν 13, Νίκολς 11, Τζάκσον 16, Μαρκοϊσβίλι 6 (10 κερδισμένα φάουλ), Ζοζούλιν 6, Στρεμπκόφ 4, Βορόντσεβιτς 4 (9 ριμπ.), Καούν 2, Χάινς 6.