ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 81-80

Στο τελευταίο φιλικό της προετοιμασίας του ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 81-80 από την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και κατετάγη δεύτερος στο "Γκομέλσκι Καπ". Τρεις φορές αστόχησαν οι "πράσινοι" στην τελευταία επίθεση. Ο Τζέιμς Φελντέιν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Παναθηναϊκός ΤΣΣΚΑ φιλικό

Δεύτερος κατετάγη στο "Γκομέλσκι Καπ" ο Παναθηναϊκός χάνοντας 81-80 από την οικοδέσποινα ΤΣΣΚΑ. Οι "πράσινοι" απώλεσαν διαφορά 14 πόντων (40-26), αλλά και τρεις ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση για να πάρουν τη νίκη και την πρωτιά στο τουρνουά της Μόσχας. Άπλωσαν πάντως τα ποιοτικά στοιχεία τους στο παρκέ.

Παρά το μικρό διάστημα που βρίσκονται και δουλεύουν όλοι μαζί οι "πράσινοι" έδειξαν ομοιογενείς. Άρχισαν εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκαν 17-10. Τα χαμηλά σχήματα του Τζόρτζεβιτς ευνόησαν το πλάνο για... τρεχάλα και με τους Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς να "σαρώνουν" πάνω-κάτω το παρκέ ήρθε το 29-21 και το 34-23.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμη και 40-26, έχοντας στριμώξει την ΤΣΣΚΑ με την επιθετική άμυνά του και την ταχύτητα εκτέλεσης στην επίθεση. Οι Μοσχοβίτες βέβαια αντέδρασαν πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, έκλεισαν την απόσταση (42-37) και στην τρίτη περίοδο είχαν πια ισορροπήσει την κατάσταση (47-48, 54-53). Μετά δε το 58-56 του 30' άρχισαν να επιβάλλονται στο παρκέ, αφού με τρίποντο του Ντε Κολό προηγήθηκαν 71-65.

Μόνο που ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειψε τη μάχη και έφερε το ματς στο όριο. Κούζμιτς και Ραντούλιτσα είχαν μαζί 4/4 βολές και το "τριφύλλι" το δικαίωμα να παίξει άμυνα ή να κάνει φάουλ. Ο Τζόρτζεβιτς επέλεξε το φάουλ και ο Τεόντοσιτς διαμόρφωσε το 81-80 στα 12''. Την τελευταία επίθεση πήρε με θράσος ο Φελντέιν, κόπηκε όμως και σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Πάβλοβιτς και το φόλοου που βρήκε σίδερο το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 58-56, 81-80

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 14(3), Τεόντοσιτς 19(1τρ, 11ασ), Φριντζόν 3, Τζάκσον 1, Κορόμπκοφ 8, Κραφτσόφ, Βοροντσέβιτς 10(2), Χίγκινς 6(2), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 14

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 10(1τρ, 4ρ), Χαραλαμπόπουλος 3(1), Γιάνκοβιτς 7(1τρ, 5ρ), Φώτσης 5(1τρ, 6ρ), Ραντούλιτσα 12(5ρ), Φελντέιν 17(1τρ, 5ρ, 4ασ), Διαμαντίδης 4, Καλάθης 14(2τρ, 4ασ), Κούζμιτς 8(11ρ)

Το LIVE της αναμέτρησης

20:01
Καλησπέρα σας. Σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στη ΤΣΣΚΑ και τον Πανθηναϊκό, για τον τελικό του Gomelsy Cup.
20:02
Τζάμπολ στην αναμέτρηση. Η κατοχή στη ΤΣΣΚΑ.
20:03
Άστοχη η ΤΣΣΚΑ, η κατοχή στον Παναθηναϊκό.
20:03
Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα.
20:04
Ο Ραντούλιτσα έκανε φάουλ στον Χάινς ο οποίος πάει στις βολές.
20:04
Ο Χάινς έβαλε και τις δύο βολές (2-0).
20:06
Κλέψιμο από τον Παναθηναϊκό και ο Καλάθης με ντράιβ στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 2-4.
20:06
3' Με σουτ από μέση απόσταση ο Φελντέιν "έγραψε" το 2-6 στο σκορ.
20:07
4'  Μείωσε ο Βοροντσέβιτς (4-6) από το low-post.
20:07
3' Πόσταρε ωραία ο Πάβλοβιτς, γύρισε το κορμί του και με τζαμπ-σουτ έκανε το σκορ 4-8/
20:08
Στον πάγκο ο Ραντούλιτσα που χρεώθηκε με φάουλ, μέσα ο Κούζμιτς.
20:09
4' (6-8) Ο Κουρμπάνοφ μείωσε με βολές.
20:09
4' Γκολ-φάουλ από τον Φελντέιν (6-10).
20:10
4' (6-11) Αξιοποίησε το γκολ-φάουλ
20:10
4' Ο Ντε Κολό ήρθε από τον πάγκο και με ωραίο ντράιβ "έγραψε"  το 8-11.
20:11
Φορτώνονται με φάουλ οι Ρώσοι.
20:12
Άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη, επιθετικό ριμπάουντ από τον Φώτση, ο οποίος αστόχησε και εκείνος από την περιφέρεια.
20:12
Ο Παναθηναϊκός στην άμυνα πιέζει πάνω στην μπάλα.
20:14
Νέο κλέψιμο από τον Παναθηναϊκό.
20:14
6' Ωραία κυκλοφόρησε την μπάλα η ΤΣΣΚΑ και μείωσε σε 10-15.
20:16
Μπαίνει για πρώτη φορά στο ματς ο Διαμαντίδης.
20:17
7' Ωραία ασίστ του Τεόντοσιτς στον Κορόμπκοφ (12-17).
20:17
Η κατοχή και πάλι στην ΤΣΣΚΑ.
20:18
Άστοχος ο Κούζμιτς.
20:19
Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει με τους Καλάθη, Διαμαντίδη, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς και Ραντούλιτσα.
20:19
Στις βολές πάει ο Γιάνκοβιτς.
20:20
8' (12-19) Έβαλε και τις δύο ο Γιάνκοβιτς (12-19).
20:22
10' Τρίποντο για τον Παναθηναϊκό (14-22).
20:23
10' (14-25) Νέο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς, στο +11 ο Παναθηναϊκός.
20:23
Παίζει καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός.
20:24
Τέλος πρώτης περιόδου, ΤΣΣΚΑ - Παναθηναϊκός 15-25.
20:27
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
20:27
O Φελντέιν σε κάθε ευκιαρία πηγαίνει για αιφνιδιασμό.
20:28
Ο Παναθηναϊκός παίζει με τα χέρια στην άμυνα. Τρίποντο από τον Χίγκινς (18-25).
20:31
12' Ο Διαμαντίδης ψάχνει τους ψηλούς μέσα στη ρακέτα. Ο Ραντούλιτσα δέχεται το μαρκάρισμα δύο και τριών παικτών.
20:32
Ο Ραντούλιτσα έβαλε και τις δύο βολές (18-27).
20:32
12΄ Άστοχος ο Ραντούλιτσα, η κατοχή στη ΤΣΣΚΑ.
20:33
13' (21-27) Νέο τρίποντο από τον Χίγκινς.
20:33
Σταμάτησε με φάουλ ο Παναθηναϊκός τον αιφνιδιασμό της ΤΣΣΚΑ.
20:34
14' Άστοχο τρίποντο από τον Πάβλοβιτς.
20:35
14' Εντυπωσιακός ο Καλάθης, πήρε το ριμπάουντ και τέλειωσε την φάση με ένα εντυπωσιακό coast-to-coast (21-29).
20:36
O Παναθηναϊκός δείχνει την διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία.
20:37
15' Νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Καλάθη (23-34).
20:39
Με το νούμερο "15" για την ΤΣΣΚΑ είναι ο Ουκρανός σέντερ της, Βιάτσεσλαβ Κραβτσόφ.
20:41
17' Εύστοχος και στις δύο βολές ο Ραντούλιτσα (26-37).
20:41
17' Τρίποντο από τη γωνία για τον Χαραλαμπόπουλο. Στο +14 (26-40) ο Παναθηναϊκός.
20:45
19' O Ραντούλιτσα έβαλε και τις δύο βολές (30-42).
20:47
'Εβγαλε άμυνα η ΤΣΣΚΑ και με τον Φριντζόν στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 32-42.
20:49
20' Γκολ-φάουλ για τον Τεόντοσιτς.
20:50
Άστοχος ο Ραντούλιτσα.
20:51
Μεγάλο τρίποντο για την ΤΣΣΚΑ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.
20:52
Τέλος πρώτου μέρους: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 37-42. Μείωσαν οι Ρώσοι, οι οποίοι βρέθηκαν στο -14 (26-40) από τους πράσινους. Το "τριφύλλι" πραγματοποιεί μία αρκετά καλή εμφάνιση.
21:07
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
21:08
21' Μείωσε ο Τεόντοσιτς με τζαμπ-σουτ (39-44).
21:10
23' Τρίποντο ανάσα για τον Παναθηναϊκό από τον Φώτση (42-47).
21:12
23' Ο Φελντέιν στις βολές, έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε την δεύτερη (42-48).
21:15
25' Η ΤΣΣΚΑ μείωσε στον πόντο (47-48).
21:29
30' Με βολές ο Τεόντοσιτς "έγραψε" το 58-56.
21:29
Απομένουν 6'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, στο 58-56 η ΤΣΣΚΑ.
21:30
Τέλος 3ης περιόδου, ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός (58-56).
21:32
Ξεκίνησε η 4η και κρίσιμη περίοδος.
21:34
31' Ο Διαμαντίδης στις βολές (59-58).
21:35
31' Τρίποντο από τη γωνία ο Φελντέιν (59-61).
21:37
33' O Xάινς κάτω από την ρακέτα (62-61).
21:38
33' Δύσκολο καλάθι από τον Γιάνκοβιτς.
21:41
34' Δύσκολο καλάθι από τον Ραντούλιτσα (65-65). Απάντησε με τρίποντο ο Βοροντσέβιτς (65-68).
21:43
35' Στο +6 (71-65) η ΤΣΣΚΑ από το τρίποντο του Ντε Κολό.
21:45
36' Ασίστ του Καλάθη στον Πάβλοβιτς (71-69).
21:47
37' Δύσκολο καλάθι από τον Χάινς (73-69).
21:48
38΄Ο Παναθηναϊκός χτυπάει στον αιφνιδιασμό με τον Καλάθη και ο Φελντέιν έφερε το σκορ στα ίσα (73-73).
21:50
38' (75-73) Μπροστά στο σκορ η ΤΣΣΚΑ.
21:51
39' Στις βολές ο Τζάκσον (76-73).
21:52
39' (76-76) Μεγάλο τρίποντο από τον Καλάθη.
21:52
39΄Στις βολές ο Κούζμιτς. Απομένουν 56'' (76-76) πριν το τέλος. Μεγάλες μάχες στο παρκέ.
21:56
Απομένουν 38'' πριν το τέλος.
21:57
40' Ο Ραντούλιτσα με βολές (79-80).
22:00
Στα 12'' πριν το τέλος χρεώθηκε με φάουλ ο Καλάθης.
22:00
Βολές ο Τεόντοσιτς.
22:01
40' (81-80) Τεόντοσιτς με βολές.