Νίκη του ΠΑΟΚ επί των Τρικάλων

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην νίκη επί των Τρικάλων με σκορ 99-80, σε ένα φιλικό ματς που κράτησε πέντε δεκάλεπτα.

Ο "Δικέφαλος" σε παιχνίδι που έγινε στο "Παλατάκι" κέρδισε την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με σκορ 99-80. Το τεχνικό τιμ του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα πράγματα που αφορούν το παιχνίδι των "ασπρόμαυρων" αλλά και να κρατήσει σε... εγρήγορση τους παίκτες του αφού υπάρχει μεγάλη διακοπή στο πρωτάθλημα. Μάλιστα παίχτηκε ένα εξτρά δεκάλεπτο...

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα στο παιχνίδι και παίρνοντας αρχικά βοήθειες από τον Χαραλαμπίδη, προοηγήθηκε με 12-5. Στη συνέχεια βοήθησαν ο Τσαιρέλης και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-14. Στο δεύτερο δευκάλεπτο ο "Δικέφαλος" μπήκε... φορτσάτος (30-18) ενώ εκτός από την επίθεση, ήταν καλός και αμυντικά με αποτέλεσμα να γίνει το 36-23. Η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους (40-23) αλλά τα Τρίκαλα μείωσαν σε 40-36 προκαλώντας την έκρηξη του Χάρη Μαρκόπουλου (αυτός έδινε οδηγίες). Ο ΠΑΟΚ δεν έλεγε να συνέλθει και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-40 (ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι οι φιλοξενούμενοι).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ήταν μπροστά με 40-45 και 47-52, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 52-52. Ο "Δικέφαλος" προσπαθούσε να πάρει διαφορά αλλά δεν τα κατάφερνε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-57. Στο 32' το σκορ ήταν 61-59 και μετά οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με 68-61. Το σύνολο του Μαρκόπουλου "πάτησε" κι άλλο γκάζι, στο 36' ήταν μπροστά με 75-64 και το αγώνας ολοκληρώθηκε στην τέταρτη περίοδο με 83-71.

Στη συνέχεια αποφασίστηκε να παιχτεί και ένα εξτρά δεκάλεπτο (πέμπτο δηλαδή) στο οποίο αγωνίστηκαν κυρίως αναπληρωματικοί και ο ΠΑΟΚ κέρδισε με τελικά με 99-80.