ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 99-104παρ.

Με την κορυφαία εμφάνισή του από τότε που πήγε στον Πειραιά ο Ντάνιελ Χάκετ οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 104-99 επί του ΠΑΟΚ στην παράταση. Ο Αμερικανός είχε ισοφαρίσει στα 0.9'' πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Ουραγός ο Δικέφαλος, με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια!

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός Χάκετ Μαργαρίτης Μάρκοβιτς

Έτσι κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα στο 8-2 του από τα τρίποντα του Χάτσερ και "χτυπώντας" τον ΠΑΟΚ είτε στη ρακέτα με τον Γιανγκ είτε στο τρανζίσιον με τον Στρόμπερι ανέλαβε τον έλεγχο. Ο δεύτερος πήρε την σκυτάλη από τον πρώτο και με δέκα σερί πόντους έστειλε την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο 16-9, πριν από το 22-14 στο 9' και το 28-17. Μέχρι εκείνο το σημείο οι "ερυθρόλευκοι" εκμεταλλεύονταν τη... διαφορά ύψους, έψαχναν τα μις ματς και μολονότι Σπανούλης - Πρίντεζης ήταν εκτός πνεύματος αγώνα, διατηρούσαν τα ηνία.

Προβληματίστηκαν όταν ο Δικέφαλος άλλαξε την άμυνα σε ζώνη και η μπάλα δεν περνούσε εύκολα μέσα. Οι γηπεδούχοι, αφού βρήκαν σκορ από Τσόχλα και Κακαρούδη, κέρδισαν κουράγιο και συνέχισαν με την ίδια προσπάθεια στην άμυνα μειώνοντας σε 28-24 και ισοφαρίζοντας 35-35. Μέχρι δε το διάλειμμα του ημιχρόνου είχαν προσπεράσει (43-39), κρατώντας παράλληλα τον Σπανούλη στο μηδέν (0/4 σουτ, 2 ασίστ).

Ο ΠΑΟΚ, με την ίδια ενέργεια στις δυο πλευρές του παρκέ, προηγήθηκε έως και 49-42, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αφάνταστα. Ισοφάρισε μεν 56-56, αφού ο Σπανούλης έδωσε δημιουργία και σκορ, αλλά ο "Δικέφαλος" είχε τα κότσια και την ψυχραιμία να μένει μπροστά (62-58), όντας το αφεντικό.

Μέσα από ατομικές προσπάθειες οι "ερυθρόλευκοι" μάζεψαν όλη την απόσταση (67-67, 30'), ακολούθησε παρόλα αυτά το 6-0 της ομάδας του Μαρκόπουλου σε 2,5 λεπτά που έγινε 11-2 μέχρι το 34' (78-69) και δημιούργησε συνθήκες ασφυξίας στον Ολυμπιακό. Το οξυγόνο ήρθε από τις πρωτοβουλίες του Σπανούλη (τρεις πόντοι, κλέψιμο, ασίστ) και το χαμηλό σχήμα του Σφαιρόπουλου (σέντερ ο Πρίντεζης).

Το αποτέλεσμα των εν λόγω επιλογών ήταν το ερυθρόλευκο 10-0 που έκανε το ματς ντέρμπι (78-79). Στο γκολ-φάουλ του Κακαρούδη απάντησε ο Σπανούλης με μεγάλο τρίποντο, προτού ο Μαργαρίτης έχει 3/4 βολές για το 84-82 του ΠΑΟΚ που άντεχε. Ο Λοτζέσκι έχασε μία στα 33'', προτού στα 15'' ο Χάτσερ μ' ένα δικό του ζευγάρι κάνει το 86-83. Ο Σπανούλης απάντησε, ο Βασιλειάδης όχι (1/2) και στα 0.9'' ο Χάκετ σκόραρε με λέι απ (ο ΠΑΟΚ δεν έκανε φάουλ) και το 87-87 έφερε παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε με 4-0, το οποίο φάση-φάση έφερε το 95-91 και με το τρίποντο του Παπαπέτρου το 98-93. Ο Κακαρούδης δεν απάντησε στην κομβική φάση του ματς και τη σφραγίδα νίκης έβαλε το λέι απ του Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87(κ.α), 99-104

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8(1τρ, 4ρ, 3ασ), Βασιλειάδης 13(2τρ, 8ρ), Μαργαρίτης 9, Μάρκοβιτς 17(1τρ, 7ρ), Χάτσερ 15(3), Κακαρούδης 18(2τρ, 4ρ, 3ασ), Τσόχλας 15(3τρ, 3ασ), Κώττας 4, Ντούβνιακ

Ολυμπιακός: Γιανγκ 12(11ρ), Σπανούλης 20(2τρ, 6ασ, 4λ), Στρόμπερι 12(2), Πρίντεζης 9(4ρ, 3ασ), Μάντζαρης 4, Χάντερ, Παπαπέτρου 16(2τρ, 7ρ), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 19(1τρ, 10ρ, 3ασ), Λοτζέσκι 12(4ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Βελτιωμένος από παιχνίδι σε παιχνίδι ο Ντάνιελ Χάκετ, σ' ένα βράδυ που ο Σπανούλης δεν ήταν καλός στην κανονική διάρκεια, κράτησε τον Ολυμπιακό στα δύσκολα και τον οδήγησε μέχρι την παράταση. Τέλειωσε μάλιστα το ματς με νταμπλ-νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ), δείχνοντας ικανός να προσφέρει στα δύσκολα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός κινδύνευσε να χάσει για δεύτερη φορά εφέτος στο πρωτάθλημα, δείγμα της κακών αντιδράσεών του σε εύκολα πράγματα που έκανε ο -ελλιπής σε λύσεις- ΠΑΟΚ στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Σπανούλης ήταν εκτός πνεύματος αγώνα για 35 λεπτά, ο Πρίντεζης εμφανώς κουρασμένος και παρά την υπεροπλία σε ύψη οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν πριν πέσουν στον γκρεμό. Ο "Δικέφαλος" πήρε ό,τι του έδωσαν οι πρωταθλητές και με λίγα λάθη έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη σεζόν. Δεν έφτανε όμως από τη στιγμή που και η τελευταία φάση της κανονικής περιόδου, όταν δεν έγινε φάουλ στον Χάκετ, τον καταδίκασε σε ακόμη μία ήττα.

16:53
Ο ΠΑΟΚ δεν υπολογίζεται πλέον τον Ντάρκο Μπάλαμπαν ο οποίος είχε υπογράψει μηνιαίο συμβόλαιο και ενημερώθηκε πως δεν θα ανανεώσει την συνεργασία του με τον "Δικέφαλο"
16:54
Την Κυριακή ο Σέρβος αναχώρησε από την Θεσσαλονίκη
16:59
Ο ΠΑΟΚ έχει θα παίξει δίχως "καθαρό" "πεντάρι" στο ματς. Στη συγκεκριμένη θέση θα βοηθήσει ο Νίκολα Μάρκοβιτς
17:05
Υπάρχει βέβαια και ο Θωμάς Κώττας στο "5" αλλά είναι νεαρός και δύσκολα να πάρει μεγάλο χρόνο συμμετοχής
17:09
Εικόνα από το ζέσταμα...
17:12
Ο Ολυμπιακός έχει δύο νίκες και μία ήττα στο πρωτάθλημα ενώ ο ΠΑΟΚ έχει τρεις ήττες
17:14
Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, που την Δευτέρα ανακοινώθηκε από την ΚΑΕ, σύμφωνα με την ενημέρωση που υπάρχει από τον ΠΑΟΚ δεν θα βρεθεί σήμερα στο γήπεδο
17:15
Ο Ελληνας σέντερ θα κάνει το ντεμπούτο του στο ματς με το Ρέθυμνο
17:20
Πιθανόν από την Τρίτη θα είναι στη Θεσσαλονίκη ο "Σόφο"
17:24
Στα αποδυτήρια είναι πλέον οι παίκτες των δύο ομάδων
17:28
Ακόμη ένα VIDEO από το "Παλατάκι"
17:32
Στο γήπεδο ξανά οι παίκτες του Ολυμπιακού. Αποδοκιμασίες από τον -λιγοστό- κόσμο του ΠΑΟΚ (πάντως έξω από το γήπεδο υπάρχει κίνηση)
17:33
Χειροκροτήματα για τους καλαθοσφαιριστές του Μαρκόπουλου που ξεκινούν ξανά ζέσταμα
17:50
Ασκήσεις έκαναν πριν λίγο οι δύο ομάδες και πλέον τώρα οι καλαθοσφαιριστές κάνουν σουτ
17:54
Σε λίγο θα γίνει η παρουσίαση των Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ
17:55
Παρουσιάζεται η ομάδα του Σφαιρόπουλου, αποδοκιμασίες από τον κόσμο του ΠΑΟΚ
17:55
Και τώρα η παρουσίαση του ΠΑΟΚ. Χειροκροτήματα όπως είναι λογικό...
17:56
Αρχίζουν τα "γαλλικά" σε βάρος του Ολυμπιακού...
17:57
Με τους Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Μάρκοβιτς θα ξεκινήσει το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ
17:57
Τελευταία σουτ για τους "ασπρόμαυρους" και τους "ερυθρόλευκους"...
17:57
Για τον Ολυμπιακό ξεκινούν οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Στρόμπερι, Πρίντεζης και Γιανγκ
18:00
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης
18:02
Στον Ολυμπιακό η πρώτη επίθεση του αγώνα, με τον Γιανγκ να σκοράρει από το "βαμμένο" (0-2)
18:02
Ισοσφαρίζει ο Μάρκοβιτς, που κέρδισε στο μις ματς τον Μάντζαρη (2-2)
18:02
Ο Πρίντεζης αστοχεί για τρεις, από τη γωνία (1'08'')
18:05
Δεύτερο σερί τρίποντο από τον γκαρντ του ΠΑΟΚ που έχει 2/2 και δίνει προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (8-2 στο 2'42'')
18:05
Άστοχος για τρεις ο Σπανούλης, με τον Γιανγκ όμως να καρφώνει εντυπωσιακά την μπάλα στην εξέλιξη της φάσης (8-4)
18:05
Ο Χάκετ στο παρκέ, αντί του Μάντζαρη
18:06
Αιφνιδιασμός για τον Ολυμπιακό, που καταλήγει σε λάθος αφού ο Πρίντεζης χρεώνεται με βήματα (ορθώς)
18:06
Ο Τέπιτς προσπαθεί να ποστάρει τον Σπανούλη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να κάνει το φάουλ
18:09
Εντυπωσιακή τάπα του Γιανγκ στον Μάρκοβιτς, με τον Στρόμπερι να κερδίζει το φάουλ στην εξέλιξη της φάσης, κατά τον "ερυθρόλευκο" αιφνιδιασμό
18:09
Με 2/2 βολές του Αμερικανού, ο Ολυμπιακός μειώνει στον πόντο (9-8 στο 4'25'')
18:09
Λήξη των 24'' της επίθεσης του ΠΑΟΚ
18:10
Τρίποντο από τον Στρόμπερι, που δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (9-11 στο 5'10'')
18:10
Μόνο οι Γιανγκ (6π.) και Στρόμπερι (5π.) έχουν σκοράρει για τον Ολυμπιακό έως τώρα
18:11
Δεύτερο σερί τρίποντο του Στρόμπερι, οκτώ οι συνεχόμενοι πόντοι του και στο +5 (9-14) ο Ολυμπιακός στο 5'35''
18:11
Στο 10-0 το σερί του Ολυμπιακού (9-4 σε 9-14), που υποχρεώνει τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ
18:12
Δείτε πως έχουν τα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο
18:13
Ο Βασιλειάδης αστοχεί από τα 6μ75 (έχει 0/2)
18:14
Ο Χάτσερ δεν θα βρει τον στόχο από μακριά, με τον Στρόμπερι να συνεχίζει τον.. χαβά του! Σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό (έχει 10π.) για να μεγαλώσει το προβάδισμα του Ολυμπιακού (9-16 στο 6'51'')
18:15
Ο ΠΑΟΚ έχει 1/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα σε 7'13''
18:15
Μόνο ο Χάτσερ (2/3) έχει σκοράρει για τρεις, ενώ ο Μάρκοβιτς έχει πετύχει το μοναδικό δίποντο του "δικεφάλου"
18:16
Στον πάγκο ο Στρόμπερι (μέσα ο Λοτζέσκι). Αγραβάνης - Χάντερ πλέον το δίδυμο των ψηλών για τον Ολυμπιακό
18:16
Ο Βασιλειάδης βάζει τέλος στο "ερυθρόλευκο" σερί, αφού σκοράρει με 2/2 βολές (11-16 στο 7'34'')
18:17
"Σπάει το ρόδι" από μακριά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ (ξεκίνησε με 0/2), για να πετύχει το πρώτο του τρίποντο (14-16)
18:17
Καλάθι δύο πόντων από τον Λοτζέσκι (14-18)
18:17
Ο Χάντερ έχει μείνει στο παρκέ μετά τη μονομαχία με τον Κώττα!
18:18
Έχει γυρίσει τον δεξιό του αστράγαλο
18:18
Δεν μπορεί να συνεχίσει προς το παρόν (στο 8'38''), με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει τη θέση του
18:19
Γκολ φάουλ από τον Χάκετ, που πόσταρε τον Ντούβνιακ με επιτυχία
18:20
Χάνει τη συμπληρωματική βολή, αλλά ο Λοτζέσκι ανανεώνει την επίθεση και σκοράρει για δύο (14-22 στο 9'15'')
18:21
Με μία βολή του Τέπιτς, η διαφορά πέφτει στους εφτά (15-22)
18:21
Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου, ο Σέρβος επιχειρεί να σκοράρει για τρεις. Δεν θα τα καταφέρει
18:21
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 15-22
18:23
ΠΑΟΚ: 1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 13 ρμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 1 τάπα.
18:24
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει δύο πόντους (15-24 στο 10'42'')
18:25
Μειώνει ο ΠΑΟΚ, χάρη στο καλάθι του Κακαρούδη από τα έξι μέτρα (17-24)
18:25
Συστάσεις από τους τρεις διαιτητές στον πάγκο του ΠΑΟΚ για τις διαμαρτυρίες. Στην επόμενη παρατήρηση θα χρεωθούν με τεχνική ποινή οι γηπεδούχοι
18:26
Νέο δίποντο από τον Παπαπέτρου (17-26), με τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 4 επιθετικά ριμπάουντ
18:27
Κάρφωμα από τον Παπαπέτρου, που παίρνει τον Ολυμπιακό στις πλάτες του (17-28 στο 12'49'')
18:28
Το +11 είναι η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι
18:28
Μειώνει ο Κώττας (19-28)
18:29
Τρίποντο από τον Τσόχλα στον αιφνιδιασμό, η διαφορά πέφτει κι άλλο (22-28) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ
18:30
Τι έχουν κάνει οι δύο ομάδες μέχρι το 13'20''
18:31
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Τσόχλα, αυτή τη φορά δύο πόντων (24-28 στο 14'21'')
18:32
Ο Γιανγκ καρφώνει την μπάλα για να βάλει τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ (24-30)
18:33
Με 2/2 βολές του Κώττα, η διαφορά πέφτει πάλι στους τέσσερις (26-30 στο 14'50'')
18:34
Γκολ φάουλ από τον Χάκετ, που κερδίζει το φάουλ από τον Κώττα (τρίτο φάουλ)
18:35
Θα χάσει τη συμπληρωματική βολή ο γκαρντ του Ολυμπιακού
18:35
Στο +8 (26-34) μετά από ώρα ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Χάκετ, αυτή τη φορά (15'33'')
18:36
Επιστροφή στο παρκέ για τον Σπανούλη
18:37
Ο Κακαρούδης σκοράρει για τρεις από την κορυφή, παρά την πίεση του Γιανγκ (29-34 στο 16'39'')
18:37
Ο Ολυμπιακός έχει +13 (21 έναντι 8) ριμπάουντ στο παιχνίδι
18:37
Είναι ενδεικτικό πως ο ΠΑΟΚ δεν έχει ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ, την ώρα που ο Ολυμπιακός έχει φτάσει τα έξι
18:38
Ο Γιανγκ θα βάλει αρχικά 1/2 βολές, πριν ο Κακαρούδης σκοράρει. Παράλληλα κερδίζει το φάουλ.
18:38
Ο φόργουορντ/σέντερ του ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο (!) επιθετικό ριμπάουντ της ομάδας του για απόψε! Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.
18:40
Ο Στρόμπερι παραμένει ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αφού έχει 10 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο. Πήρε ανάσες και τώρα επιστρέφει στο παρκέ.
18:40
Στο -3 (32-35) ο ΠΑΟΚ μετά το έμμεσο τρίποντο του Κακαρούδη (17'03'')
18:41
Ο Κακαρούδης έχει "πάρει φωτιά" (11π.), ισοφαρίζοντας με τρίποντο (35-35 στο 17'42'')
18:42
Ξανά μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Πρίντεζη (35-37)
18:44
Οι Μάρκοβιτς και Κακαρούδης έχουν 0/4 βολές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα
18:44
Προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ μετά από πολλή ώρα (και το 8-2 του 3ου λεπτού), χάρη σε τρίποντο του Τσόχλα (38-37)
18:45
Απαντάει άμεσα ο Πρίντεζης με πεταχτάρι (38-39 στο 19'13'')
18:51
ΠΑΟΚ: 5/12 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 2 τάπες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 13/21 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 7/10 βολές, 22 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 1 τάπα.
18:53
ΠΑΟΚ: Τέπις 1, Βασιλειάδης 5 (1), Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς 3, Χάτζερ 9 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 11 (2), Τσόχλας 10 (2), Κώττας 4, Ντούβνιακ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 9 (5 ριμπ.), Σπανούλης (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Στρόμπερι 10 (1), Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Χάντερ, Παπαπέτρου 9 (1), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 4.
18:54
ΠΑΟΚ: 3 πόντοι από λάθη αντιπάλου, 5 πόντοι από δεύτερες επιθέσεις, 6 πόντοι από το "βαμμένο", 11 πόντοι στον αιφνιδιασμό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ3 πόντοι από λάθη αντιπάλου, 8 πόντοι από δεύτερες επιθέσεις, 24 πόντοι από το "βαμμένο", 11 πόντοι στον αιφνιδιασμό.
18:59
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το "ξέσπασμα" των Τσόχλα και Κακαρούδη στο τέλος της δεύτερης περιόδου έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι
19:01
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν επιστρέψει στο παρκέ, για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
19:01
Ο ΠΑΟΚ κρατάει "με νύχια και με δόντια" το προβάδισμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης
19:01
Με Τέπιτς, Χάτσερ, Βασιλειάδη, Μάρκοβιτς και Μαργαρίτη ξεκινά το τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ
19:02
Ο Ολυμπιακός έχει στο παρκέ τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Στρόμπερι, Πρίντεζης και Γιανγκ
19:03
Παρεμπιπτόντως, ο Χάντερ έχει φύγει από το γήπεδο! Διακομίστηκε σε ιατρικό κέντρο κοντά στο "Παλατάκι" για να υποβληθεί σε εξετάσεις. Για διάστρεμμα κάνουν λόγο οι πρώτες ενδείξεις
19:03
Καλάθι δύο πόντων από τον Χάτσερ (45-42)
19:05
Στο +7 (49-42) ο ΠΑΟΚ με 2/2 βολές του Μάρκοβιτς και ένα καλάθι του Τέπιτς (21'12'')
19:06
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, η οποία χάνει την επαφή της με το σκορ
19:06
Ο Χάκετ θα βάλει τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ, με κάρφωμα (49-44)
19:07
Εντυπωσιακή τάπα του Γιανγκ στον Μάρκοβιτς
19:07
Κλέψιμο του Βασιλειάδη και γκολ φάουλ από τον Μάρκοβιτς στον αιφνιδιασμό
19:08
Θα χάσει τη συμπληρωματική βολή (51-44 στο 22'24'')
19:08
Σειρά του Γιανγκ να σκοράρει και να πάρει το φάουλ. Στο -5 (51-46) ο Ολυμπιακός, με τον Αμερικανό να πηγαίνει στη γραμμή για μία βολή
19:09
Μέσα κι αυτή (51-47)
19:10
Μειώνει κι άλλο ο Πρίντεζης, μετά την ασίστ του Σπανούλη (51-49)
19:10
Τάιμ άουτ καλεί ο Σούλης Μαρκόπουλος
19:12
Ο Μάρκοβιτς σκοράρει από τα 6μ75, αφού ο Γιανγκ τον... κοιτάζει (54-49 στο 23'41'')
19:13
Κλέψιμο από τον Τέπιτς, που προσπαθεί να ανοίξει τον αιφνιδιασμό
19:13
Σε σετ επίθεση ο ΠΑΟΚ, αστοχεί ο Μαργαρίτης
19:13
Τρίποντο από τον Χάκετ (54-52 στο 24'23'') που παίρνει στις πλάτες του τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο
19:14
Ο Χάτσερ χρεώνεται με το τρίτο προσωπικό του φάουλ. Να ένα σημαντικό πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ.
19:15
Άστοχος για τρεις ο Βασιλειάδης (1/5 απόψε)
19:15
Από τέσσερα ομαδικά για τις δύο ομάδες, με 4'28'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:15
Καλάθι από τον Μάρκοβιτς (56-52)
19:16
Ο Σπανούλης σκοράρει για πρώτη φορά απόψε, από τα 6μ75 κιόλας (56-55 στο 26'02'')
19:16
Airball από τον Τέπιτς μπροστά από τα απλωμένα χέρια του Γιανγκ
19:17
Τέταρτο φάουλ από τον Χάτσερ, βολές για τον Χάκετ
19:17
Μέσα μόνο η δεύτερη και ισοπαλία στο "Παλατάκι" (56-56) με 3'33'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:18
Σειρά του Μαργαρίτη να πάει στη γραμμή των βολών, μετά το τρίτο (επιπόλαιο) φάουλ του Πρίντεζη
19:19
Θα βάλει και τις δύο (58-56)
19:20
Δύο σερί χαμένα τρίποντα από τον ΠΑΟΚ, αλλά τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα για τον Ολυμπιακό. Φάουλ από τον Παπαπέτρου και νέο ζευγάρι βολών για τον Μαργαρίτη (27'02'')
19:20
Ξανά 2/2 βολές από τον Μαργαρίτη (60-56)
19:21
Μειώνει ο Λοτζέσκι (60-58), μετά από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου
19:21
Απαντάει ο Βασιλειάδης με λέι απ, παρά την πίεση του Μιλουτίνοφ
19:22
Στο -2 (62-60) ξανά ο Ολυμπιακός μετά τις 2/2 βολές του Μάντζαρη (σ.σ.: οι πρώτοι του πόντοι απόψε)
19:23
Γκολ φάουλ από τον Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό (τέταρτο φάουλ ο Τσόχλας)
19:23
Μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός, μετά το έμμεσο τρίποντο του Λοτζέσκι (62-63 στο 28'31'')
19:24
Τρίποντο από τον Τέπιτς και νέο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ (65-63 στο 29'01'')
19:24
Ισοπαλία δια χειρός Στρόμπερι (65-65)
19:25
Σκοράρει από τη γωνία ο Κακαρούδης, μετά την ασίστ του Μάρκοβιτς (67-65 στο 29'41'')
19:25
Δύσκολο καλάθι από τον Μάντζαρη μπροστά από δύο παίκτες του ΠΑΟΚ
19:25
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 67-67
19:26
Ο ΠΑΟΚ έχει ξεπεράσει τον μέσο όρο πόντων του στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στα τρία πρώτα παιχνίδια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου σημείωναν 64 πόντους. Απέναντι στον Ολυμπιακό έχουν ήδη 67 πόντους μετά από τρία δεκάλεπτα.
19:27
Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος
19:28
Φάουλ του Μάντζαρη στον Κακαρούδη μακριά από την μπάλα
19:29
Δεύτερο φάουλ από τους φιλοξενούμενους, με τον Λοτζέσκι (31'05'')
19:30
Καλάθι από τον Κακαρούδη στην εκπνοή της επίθεσης (69-67 στο 31'35'')
19:30
Δεύτερο σερί καλάθι από Κακαρούδη (71-67)
19:32
Η στατιστική εικόνα του ντέρμπι με 7'55'' να μένουν στο "Παλατάκι"
19:32
Κλέψιμο του Ντούβνιακ
19:33
Βολές για τον Βασιλειάδη, μετά το φάουλ του Στρόμπερι (τρίτο ομαδικό, κανένα για τον ΠΑΟΚ)
19:33
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ "γράφει" το +6 (73-67) με τις 2/2 βολές που έχει (32'43'')
19:34
Μειώνει ο Παπαπέτρου, που σκοράρει μετά από πολλή ώρα (73-69)
19:35
Τρίποντο από τη γωνία από τον Βασιλειάδη για το +7 (76-69)
19:35
Καλάθι του Μάρκοβιτς στον αιφνιδιασμό (78-69), για τον ΠΑΟΚ που μοιάζει ικανός να κάνει την έκπληξη!
19:36
Στο 11-2 το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο (σε 3'47'')
19:36
Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που προσπαθεί να "ξυπνήσει" τους παίκτες του
19:36
Χάκετ, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Γιανγκ στο παρκέ για τον Ολυμπιακό, που θα κυνηγήσει την ανατροπή
19:37
Βολές για τον Πρίντεζη, μετά το φάουλ του Βασιλειάδη
19:38
Θα χάσει και τις δύο ο υπαρχηγός των "ερυθρολεύκων" (34'20'')
19:38
Αστοχεί υπό πίεση ο Τέπιτς
19:39
Φάουλ του Μάρκοβιτς στον Σπανούλη, που θα πάει στη γραμμή για βολές (έγινε πάνω στην προσπάθεια). Τέταρτο ομαδικό για τον ΠΑΟΚ, τρία έχει ο Ολυμπιακός (34'38'')
19:39
Θα βάλει 1/2 βολές ο Σπανούλης (78-70)
19:40
Λάθος από τους γηπεδούχους
19:41
Σκοράρει με λέι απ ο Σπανούλης (78-52 στο 35'09'')
19:41
Δεύτερο σερί λάθος από τους γηπεδούχους
19:42
Βολές για τον Πρίντεζη, μετά το φάουλ του Ντούβνιακ (35'30'')
19:42
Οι κορυφαίοι των δύο ομάδων έως τώρα
19:43
Με 1/2 βολές του Πρίντεζη, η διαφορά πέφτει κι άλλο (78-73)
19:43
Με Παπαπέτρου - Πρίντεζη η φροντ λάιν του Ολυμπιακού
19:43
Τέταρτο ομαδικό φάουλ για τον Ολυμπιακό, από τον Λοτζέσκι. Κάθε φάουλ δίνει βολές πλέον στους παίκτες των δύο ομάδων
19:43
Χαμένο μακρινό λέι απ από τον Μαργαρίτη
19:44
Αστοχεί από τα 6μ75 ο Σπανούλης, ριμπάουντ ο Μάρκοβιτς
19:44
Κακή επίθεση από τον Χάτσερ που αστοχεί (36'33'')
19:44
Καλάθι από τον Χάκετ, με λέι απ. Στο -3 (78-75) ο Ολυμπιακός, τρία λεπτά δίχως πόντο ο ΠΑΟΚ
19:45
Κλέψιμο του Παπαπέτρου, καλάθι με αρκετή δόση τύχης ο Ολυμπιακός για το -1 (78-77 στο 38'42'')
19:45
Στο 8-0 το σερί του Ολυμπιακού, μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος
19:46
Άστοχος από την κορυφή ο Κακαρούδης
19:46
Μπήκαμε στο τελευταίο δίλεπτο του ντέρμπι
19:46
Καλάθι από τον Πρίντεζη, που βάζει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (78-79 στο 38'10'')
19:46
Στο 10-0 πλέον το σερί του Ολυμπιακού!
19:47
Γκολ φάουλ από τον Κακαρούδη που βάζει τέλος σε τέσσερα άνομβρα λεπτά για τον "δικέφαλο"
19:47
Μέσα η βολή (81-79 στο 38'20'')
19:47
Τρίποντο του Σπανούλη μπροστά από τα απλωμένα χέρια του Βασιλειάδη (81-82)
19:48
Βολές για τον Μαργαρίτη με 1'12'' να μένουν στο ντέρμπι
19:48
Θα βάλει μόνο τη μία βολή (82-82)
19:49
Άστοχος για τρεις ο Παπαπέτρου, φάουλ του Πρίντεζη στη διεκδίκηση του ριμπάουντ που δίνει νέο ζευγάρι βολών στον Μαργαρίτη (39'14'')
19:52
Φάουλ του Ντούβνιακ στον Σπανούλη (μετά από εντολή του Σούλη Μαρκόπουλου) στα 8.9''
19:53
Μέσα η πρώτη βολή (86-84)
19:53
Μέσα και η δεύτερη (86-85)
19:53
Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλου, με 8.9'' να μένουν στο "Παλατάκι"
19:54
Οι παίκτες του Ολυμπιακού έχουν χάσει πέντε βολές (οι τρεις από τον Πρίντεζη) στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα!
19:57
Ο Ολυμπιακός σώζει (εν μέρει) την παρτίδα στο φινάλε του αγώνα, για να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση! Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι με τον Χάκετ να σκοράρει με λέι απ στα 0.9''. Στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα, ο Βασιλειάδης σούταρε από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη, δίχως αποτέλεσμα.
19:57
19:58
Ο Πρίντεζης και ο Λοτζέσκι έχουν αποβληθεί με πέντε φάουλ
19:58
Για τον ΠΑΟΚ, οι Χάτσερ, Κακαρούδης και Τσόχλας έχουν από τέσσερα φάουλ. Με τρία φάουλ οι Κώττας, Ντούβνιακ και Βασιλειάδης
19:59
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Σπανούλη που "μιλάει" στο κρίσιμο σημείο για την ομάδα του
20:00
Φάουλ του Χάκετ στον Χάτσερ και βολές, για τον γκαρντ του ΠΑΟΚ
20:00
Θα βάλει και τις δύο βολές (89-91 στο 41'02'')
20:00
Νέο καλάθι από τον Χάκετ, που είναι ο κορυφαίος του Ολυμπιακού απόψε (89-93)
20:01
Ο Τέπιτς ποστάρει τον Σπανούλη και σκοράρει για δύο (91-93 στο 42'27'')
20:01
Κι άλλο λέι απ από τον Ολυμπιακό, με τον Παπαπέτρου. Οι φιλοξενούμενοι σκοράρουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το "βαμμένο" στα τελευταία λεπτά του αγώνα και της παράτασης
20:02
Άστοχος από τη γωνία ο Χάκετ, ο Σπανούλης βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ
20:02
Στο +4 (91-95) ο Ολυμπιακός με 2'21'' να μένουν στο "Παλατάκι". Λίγες οι λύσεις πλέον για τον Σούλη Μαρκόπουλο.
20:03
Μειώνει στο σουτ ο Μαργαρίτης (93-95)
20:03
Τρίποντο από τον Παπαπέτρου (93-98 στο 43'19'')
20:03
Άστοχος από την κορυφή ο Κακαρούδης (43'30'')
20:04
Ο Σπανούλης σκοράρει με λέι απ (93-100), με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα
20:05
Απογοητευμένοι οι παίτκες του ΠΑΟΚ στην παράταση, δεν έχουν ούτε τις δυνάμεις για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της παράτασης