Ολυμπιακός - ΑΕΚ 80-67

Εύκολα έκανε το 2-0 ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ. Μετά το πρωτοφανές επεισόδιο του Ζντοβιτς με τον Γκριν, ο πρωταθλητής άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με 80-67. Το τρίτο ματς της σειράς την επόμενη Τρίτη στο ΣΕΦ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Μέχρι τη στιγμή του επικού καυγά του Ζντοβτς με τον Γκριν η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ανταγωνιστική αν μην τι άλλο. Η καλή και πιεστική περιφερειακή άμυνά της αιφνιδίασε τον μάλλον χαλαρό Ολυμπιακός ο οποίος βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (5-12, 10-17). Η είσοδος του Πρίντεζη και η άνοδος στην απόδοση του Σπανούλη που πλέον διάβαζε καλύτερα τις φάσεις βελτίωσε την παραγωγικότητα των πρωταθλητών και άλλαξε τα δεδομένα (23-22, 28-27).

Κάπου εκεί το παρολίγον ξύλο του Ζντοβτς με τον Γκριν αποσυντόνισε εντελώς την ΑΕΚ που εν ριπή οφθαλμού βρέθηκε στο -12 (39-27). Ο Ολυμπιακός ήταν πια κυρίαρχος στο ματς (καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και με μόλις 4 λάθη) την ίδια ώρα που η Ενωση μετρούσε πληγές, αγωνιστικές και ψυχολογικές.

Με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να σηκώσει κεφάλι ο Ολυμπιακός είχε εύκολη δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο. Παίζοντας απλά και ομαδικά και με τον Αγραβάνη να κάνει εξαιρετική δουλειά στο σκοράρισμα, οι πρωταθλητές δεν είχαν κανένα πρόβλημα να στείλουν τη διαφορά ακόμα και στο +22 (53-31) πριν η ΑΕΚ επιστρέψει στο 57-43. Επρόκειτο όμως για αναλαμπή. Ο Ολυμπιακός, χωρίς τον Σπανούλη, αποκατέστησε τη διαφορά παίρνοντας τις λύσεις που ήθελε από τους αναπληρωματικούς του χωρίς μεγάλο άγχος. Ηταν τόσο μεγάλη η σιγουριά που όταν η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου (66-55) ουδείς πανικοβλήθηκε. Αμέσως η διαφορά ανέβηκε στους 19 (74-55) και ο γάμος... σχόλασε.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 60-45, 80-67

Ολυμπιακός: Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).

ΑΕΚ: Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ορεξάτος, γεμάτος ενέργεια και πάθος, ο Ματ Λοτζέσκι αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους παίρνοντας μόνο 7 σουτ (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα). Είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κερδισμένα φάουλ σ' ένα αποδοτικό βράδυ.

Το φύλλο αγώνα

Κόντρα σε μία ομάδα που δύσκολα θυμίζει ομάδα (μάλλον παρέα κακομαθημένων παιδιών είναι) ο Ολυμπιακός δεν χρειάζεται να πατήσει καν το γκάζι για να νικήσει. Κρίμα πάντως για την ΑΕΚ γιατί σ' αυτό το ματς βγήκε με διάθεση να πιέσει και να τα δώσει όλα. Κάποιοι όμως έβαλαν το εαυτό τους πάνω από την ομάδα. Η πρόκριση των "ερυθρόλευκων" μετά το 2-0 είναι θέμα χρόνου.

TO LIVE

19:44
Καλησπέρα σας. Για τον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες προηγούνται στα playoffs με 1-0, καθώς νίκησαν στο πρώτο παιχνίδι με το επιβλητικό σκορ 93-58.
19:45
Οι δύο ομάδες δεν αντιμετωπίζουν αγωνιστικά προβλήματα και θα παρουσιαστούν έχοντας όλους τους παίκτες στην διάθεση τους.
19:48
H τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 10 του Μάη, ημέρα Τρίτη (19:00).
19:55
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Αποδοκιμασίες για την ΑΕΚ.
19:56
Χειροκροτήματα για την ομάδα του Ολυμπιακού.
19:57
Στο κέντρο του γηπέδου, ο Πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης Αγγελόπουλος, τίμησε την γυναικεία ομάδα μπάσκετ των "ερυθρολεύκων", η οποία κατέκτησε το Νταμπλ στην Ελλάδα.
20:00
Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Αγραβάνης και Μιλουτίνοβ.
20:01
Η πεντάδα της ΑΕΚ: Μπράουν, Σάκοτα, Μιλόσεβιτς, Κάρτερ, Μαυροκεφαλίδης.
20:02
Τζάμπολ στην αναμέτρηση.
20:03
Άστοχη η ΑΕΚ στις πρώτες προσπάθειες της, αλλά ο Ολυμπιακός χάνει τα ριμπάουντ.
20:03
1' (0-3) Τρίποντο από τον Κάρτερ.
20:03
Άστοχο τρίποντο από τον Μάνταρη.
20:04
2' (0-5) Κάρφωμα του Μαυροκεφαλίδη στον αιφνιδιασμό. Η ΑΕΚ πιέζει πάνω στην μπάλα.
20:05
2' (3-5) Τρίποντο από τον Αγραβάνη.
20:06
3' (3-7) Εύστοχος ο Μπράουν.
20:06
4' (3-10) Τρίποντο από τον Κάρτερ. Εξαιρετικό ξεκίνημα από την ΑΕΚ.
20:06
4' (5-10) Τέλειωσε την φάση ο Αγραβάνης.
20:07
4' (5-12) Βολές από τον Μιλόσεβιτς.
20:08
5' (7-12) Βολές από τον Αγραβάνη.
20:09
5' (7-14) Εύστοχος ο Μαυροκεφαλίδης.
20:09
Ο Πρίντεζης στην θέση του Αγραβάνη.
20:10
5' (9-14) Βολές από τον Σπανούλη.
20:11
5' (9-16) Τέλειωσε την φάση έξυπνα ο Μιλόσεβιτς. Η ΑΕΚ κυκλοφορεί ωραία την μπάλα, με τον Ολυμπιακό να έχει αδυναμίες στην άμυνα.
20:12
Ο Λοτζέσκι στην θέση του Παπανικολάου, για να δώσει επιθετική ώθηση στον Ολυμπιακό.
20:12
Ο Μαυροειδής στην θέση του Μιλόσεβιτς, στο ματς και ο Χέρστον.
20:13
Ο Χάντερ στην θέση του Μιλουτίνοβ.
20:15
Ο Χάκετ στην θέση του Μάντζαρη. Μόνο ο Σπανούλης από την βασική πεντάδα του Ολυμπιακού στο παρκέ.
20:15
Στο +7 η ΑΕΚ (10-17) στο 6'.
20:16
Αρκετά φάουλ στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες πηγαίνουν συνεχώς στις βολές.
20:17
7' (13-17) Πρώτο καλάθι με ντράιβ για τον Ολυμπιακό στο ματς, με τον Χάκετ.
20:18
Η ΑΕΚ πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο.
20:19
8' (15-19) Τζαμπ-σουτ με τον Σπανούλη.
20:20
Ο Πρίντεζης μείωσε σε 16-19 στο σκορ, με 1/2 βολές.
20:21
9' (16-21) Εύστοχος ο Μαυροειδής.
20:22
9' (18-21) Με βολές ο Σπανούλης.
20:23
9' (21-21) Με τρίποντο ο Πρίντεζης έφερε το σκορ στα ίσα.
20:25
10' (23-22) Προβάδισμα ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη.
20:25
Τέλος δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 23-22.
20:27
Ξεκίνησε η 2η περίοδος.
20:28
Ο Λοτζέσκι στο "2", στο "3" ο Στρόμπερι για τον Ολυμπιακό.
20:29
Η ΑΕΚ με Μαυροκεφαλίδη στο "4" και με Μαυροειδή στο "5".
20:30
12' (23-25) Τρίποντο από τον Καλαμπόκη.
20:32
13' (26-25) Απάντησε στον αιφνιδιασμό ο Στρόμπερι.
20:34
14' (28-27) Εύστοχος ο Λοτζέσκι.
20:35
Απίστευτη σκηνή! Ο Γιούρι Ζντοβτς επιτέθηκε στον Γκριν, πήγε να του ρίξει μπουνιά! Ακολούθως ο Σλοβένος τεχνικός τον έδιωξε στα αποδυτήρια. Οι δύο άνδρες πήγαν να έρθουν στα χέρια...
20:37
15' (33-27) Τρίποντο από τον Χάκετ.
20:39
16' (35-27) Γκολ-φάουλ από τον Λοτζέσκι. Με την αναστάτωση στο ματς, ο Ολυμπιακός έχει ξεφύγει.
20:39
20:39
16' (36-27) Έμμεσο τρίποντο από τον Λοτζέσκι.
20:40
17' (39-27) Τρίποντο από τον Αγραβάνη, στο +12 ο Ολυμπιακός.
20:41
Ο Ολυμπιακός μετρά 11-0 σερί από το περιστατικό μεταξύ Ζντοβτς και Γκριν.
20:41
18' (39-29) Μείωσε στον αιφνιδιασμό ο Κάρτερ.
20:44
Ο Ζντοβτς ενοχλήθηκε με τον Γκριν, γιατί του ζήτησε να έρθει κοντά του ώστε να του μιλήσει, αλλά ο Αμερικανός έκατσε στον πάγκο, αρνούμενος να σηκωθεί. Ο Σλοβένος τεχνικός στην συνέχεια βγήκε εκτός εαυτού και πήγε να ρίξει μπουνιά στον παίκτη του. Απίστευτη σκηνή...
20:44
19' (41-29) Εύστοχος ο Λοτζέσκι.
20:45
Στο 14' το σκορ ήταν 28-27, ακολούθησε το επεισόδιο μεταξύ Ζντοβτς και Γκριν και ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και μετά μετρά επί μέρους σκορ 13-2.
20:48
20' Mε τρεις βολές ο Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 44-29. Στο +15 ο Ολυμπιακός.
20:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός - ΑΕΚ 44-29. Στο +15 οι Πειραιώτες, οι οποίοι από τον τσακωμό Ζντοβτς-Γκριν και μετά έχουν μετρήσει επί μέρους σκορ 16-2.
20:51
Ο Λοτζέσκι πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 12 πόντους. Δεύτερος ο Αγραβάνης με 10.
21:04
Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Χάντερ.
21:05
21' (48-29) Στο +19 ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Αγραβάνη.
21:07
22' (51-31) Τρίποντο από τον Παπανικολάου.
21:08
23' (53-31) Στο +22 ο Ολυμπιακός με alley-oop κάρφωμα του Χάντερ.
21:12
25' (55-32) Εύστοχος ο Παπανικολάου.
21:15
Ο Ολυμπιακός έχει κυριαρχήσει στο παρκέ, έχει πάρει το προβάδισμα και ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.
21:16
27' (55-41) Μείωσε με τρίποντο ο Παπαντωνίου.
21:20
28' (57-41) Με βολές ο Παπανικολάου, έφερε την διαφορά στο +16.
21:20
29' (57-43) Μείωσε την διαφορά ο Σάκοτα.
21:21
29' (59-43) Στον αιφνιδιασμό τέλειωσε την φάση ο Ουόρικ.
21:23
Ο Παπαπέτρου μπήκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.
21:25
30' Τέλος στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγείται με 61-45 με κάρφωμα του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό.
21:29
Έχει ξεκινήσει η 4η περίοδος.
21:29
32' (64-45) Τρίποντο από τον Λοτζέσκι.
21:31
33' (66-45) Εύστοχος ο Χάκετ.
21:32
33΄ (66-47) Μείωσε ο Μαυροειδής.
21:32
34' (66-49) Εύστοχος ο Μιλόσεβιτς.
21:36
35' (66-53) Μείωσε ο Χέρστον με ντράιβ.
21:36
21:38
35' (66-55) Η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά σε 66-55.
21:38
35' - Βήματα του Παπανικολάου, ο οποίος ζητάει φάουλ από τον Πηλοΐδη
21:39
35' - Επιθετικό φάουλ του Χέρστον και ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεφύγει ακόμα περισσότερο
21:39
35' - Ο Πρίντεζης κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές κάνει το 68-55
21:40
35' - Δύσκολη προσπάθεια από τον Μιλόσεβιτς που αστοχεί και ο Χάκετ με τρίποντο στο τρανζίσιον παιχνίδι κάνει το 71-55
21:40
Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς που βλέπει την ομάδα του να χάνει την επαφή με το σκορ
21:42
36' - Κακό τελείωμα από τον Μαυροειδή που χάνει την ευκαιρία να σκοράρει από κάτω
21:42
36' - Καλάθι και φάουλ από τον Γιώργο Πρίντεζη που φτάνει τους 12 πόντους κάνοντας το 74-55
21:43
36' - Καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη με χουκ για το 74-57
21:43
36' - Ο Πρίντεζης με διπλή προσπάθεια κάνει το 76-57
21:44
37' - Ο Μαυροειδής βγαίνει σε μις ματς με τον Μαυροειδή και παίρνει το φάουλ πηγαίνοντας στις βολές
21:44
37' - Με 2/2 ο Έλληνας σέντερ μειώνει σε 76-59
21:45
37' - Κλέβει τη μπάλα η ΑΕΚ και στον αιφνιδιασμό ο Μαυροκεφαλίδης μειώνει σε 76-61
21:45
37' - Άστοχο χουκ του Πρίντεζη
21:45
37' - Τρίποντο από τον Καλαμπόκη που μειώνει σε 76-64
21:46
38' - Βήματα από τον Χάντερ, ενώ μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης
21:46
38' - Άστοχο τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη
21:47
57 δευτερόλεπτα για φινάλε και ο Χάντερ κάνει το 78-64
21:47
39 δευτερόλεπτα για φινάλε νέο καλάθι για τον Ολυμπιακό που κάνει το 80-64 και στέλνει πάλι τη διαφορά στους 16
21:48
21 δευτερόλεπτα για φινάλε ο Καλαμπόκης πάει στις βολές μετά από φάουλ που του έγινε
21:48
Με έμμεσο τρίποντο ο έμπειρος γκαρντ κάνει το 80-67
21:48
Ο Ολυμπιακός δεν εκδηλώνει επίθεση και το παιχνίδι τελειώνει με το σκορ στο 80-67
21:49
Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 στη σειρά και παίρνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης
21:50
Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος
21:55
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.