ΑΕΛ-ΑΕΚ 70-74

Γλυκιά ρεβάνς για την ήττα της στο πρωτάθλημα πήρε η ΑΕΚ από την ΑΕΛ την Τρίτη. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη νίκησε 74-70 τους Θεσσαλούς στη Λάρισα την Τρίτη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην οποία θα αντιμετωπίσει τον Ηλυσιακό.

Όπως και το παιχνίδι του πρωταθλήματος (είχε επικρατήσει η ΑΕΛ), έτσι και αυτό ήταν «κλειστό» και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ χρωστά εν πολλοίς τη νίκη της στον επιθετικό οίστρο του Νίκου Χατζή που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους αλλά και στη συνεισφορά του Τόμπσον (11 πόντοι).

Η ΑΕΛ πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, είχε σε μεγάλο βράδυ τον Μέχια (24 πόντοι) αλλά της έλειψε το καθαρό μυαλό όταν ισοφάρισε σε 62-62 δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-38, 44-53, 70-74

ΑΕΛ: Ματαλόν 4, Μέχια 24 (2), Καραδολάμης 5 (1), Αποστολίδης 4, Μπρόζος 3 (1), Τσαϊρέλης 3, Καραβανάς 2, Λάππας 13 (2), Φράνσις 12.

ΑΕΚ: Παπανικολάου 9 (1), Τόμπσον 11 (1), Χατζής 20 (4), Δορκοφίκης 2, Μπράιαντ 4, Ταπούτος 9 (1), Κίκερπιλ 6 (2), Κυριακόπουλος 3 (1), Βασιλόπουλος 4, Άντερσεν 6.