ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 70-82

Τα τρίποντα (1/15) που πλήγωναν τον Ολυμπιακό για 35 λεπτά ήταν εκείνα που τον βοήθησαν να "δραπετεύσει" με την πρόκριση από την Πυλαία. Με... εκτελεστές τους Τεόντοσιτς και Κλέιζα, οι Πειραιώτες γύρισαν το ματς και επικρατώντας 82-70 του ψυχωμένου και αξιόμαχου ΠΑΟΚ θα είναι παρόντες στην τετράδα του κυπέλλου.
Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα προβλήματα στους "ερυθρόλευκους". Όχι τόσο γιατί προηγήθηκαν 9-4 και 13-10 στο 6’, όσο για το γεγονός πως μολονότι βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο -9 (17-26) δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους.

Η... αμυντική πεντάδα (με Καλαϊτζίδη, Χέλιγουελ, Γκετσέφσκι) που χρησιμοποίησε ο Μαρκόπουλος για να εμποδίσει την αντίπαλη δράση στην επίθεση έκανε εξαιρετική δουλειά πάνω στα ατού του Ολυμπιακού, ενώ ο Έιβερι που ήρθε από τον πάγκο νοικοκύρεψε το παιχνίδι στην επίθεση. Με συνοπτικές διαδικασίες ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε 30-30, ενώ εκμεταλλευόμενος το 0/11 των φιλοξενούμενων από τα 6μ25 προηγήθηκε 40-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού άρχισε μόνο όταν η διαφορά ξεπέρασε το +10 (51-39). Την ώρα που η ενέργεια των παικτών του Μαρκόπουλου άρχισε να στερεύει, ο Μπουρούσης "κουβάλησε" τον Ολυμπιακό στα δύσκολα και τέλειωσε όλες τις επιθέσεις, ενώ ο Τσίλντρες έδωσε επιπλέον διεξόδους στην επίθεση. Πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου η ομάδα του Γιαννάκη είχε φτάσει σε απόσταση αναπνοής (54-53).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξεφύγει εκ νέου (61-56), ήταν όμως φανερό πως είχε χάσει τη φρεσκάδα που τον χαρακτήριζε στο προηγούμενο διάστημα. Το μομέντουμ ανήκε πλέον στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι άρχισαν να πληγώνουν την άμυνα του Δικεφάλου από το τρίποντο. Την αρχή έκανε ο Κλέιζα (για το 65-67 στο 35’), ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Τεόντοσιτς που με δικούς του προσωπικούς πόντους τελείωσε το ματς (65-76).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-35, 55-54, 70-82

ΠΑΟΚ: Μονρό 23, Καυκής, Γκρέγκορι 8, Χέλιγουελ 1, Καλές 6, Τσιάρας 6, Έιβερι 18, Καλαϊτζίδης, Ντρόμπνιακ 6, Γκετσέφσκι 2

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 4, Τσίλντρες 9, Τεόντοσιτς 15, Ουέιφερ, Μπουρούσης 19, Χαλπερίν 10, Κλέιζα 21, Βασιλόπουλος, Σχορτσανίτης 4