Ηλυσιακός-ΑΓΟΡ 78-76

Αν είναι έτσι η αρχή, μάλλον μας περιμένει μια χρονιά ανταγωνιστικού μπάσκετ. Ο Ηλυσιακός νίκησε το Ρέθυμνο με 78-76 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε δραματικό φινάλε και οι προπονητές εξήγαγαν πολλά χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της νέας χρονιάς. Κυρίως είδαν τις αδυναμίες τους, έναν μην πριν μπουν στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 45-44 χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο από τους πέντε πόντους (37-32 στο 17').

Ο Ηλυσιακός χάρη στους ψηλούς του (ο Γαλιώτος είχε 16 πόντους στα πρώτα 22 λεπτά), συντήρησε το προβάδισμα του (58-52 στο 29'). Το Ρέθυμνο με άμυνες ζώνης και φοβερή ευστοχία στα τρίποντα, κατάφερε να περάσει μπροστά 66-62 στο 33'. Ο Ηλυσιακός απάντησε με σερί 8-0, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι 74-74 στο 38'.

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο Ηλυσιακός είχε 2/6 βολές, ο Παπανικολάου έχασε την κρίσιμη επίθεση (77-76 μετά από μια βολή του Κασελάκη 3'' πριν από το τέλος) και όλα τελείωσαν.

Την Κυριακή, ο Ηλυσιακός θα αντιμετωπίσει στην Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο.

Ηλυσιακός: Τόμσον 8(1), Χατζής 16, Νάνα 11, Γαλλιωτός 16, Τόντιτς 6, Αποστολίδης 5, Χολ 15, Ματαλόν, Σπανός, Κασέλακης 2

ΑΓΟΡ: Τσόχλας 5(1), Μίτσελ 16(4), Πετγουέι 8, Καλλινικίδης 5(1), Δορκοφίκης 13(1), Μόρνινγκσταρ 15(1), Παπανικολάου 10, Δέδας 3(1)