Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 52-83

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 83-52 το Ρέθυμνο στην Κρήτη και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία του στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με το προ ημερών φιλικό στο ίδιο γήπεδο. Γνωρίζοντας καλά οι "πράσινοι" τα προβλήματα που έχει την ικανότητα να προκαλέσει η ομάδα του Γιαπλέ αν έβρισκε ρυθμό στην επίθεση, έπαιξαν εξ αρχής δυνατά για να 'χουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Με τον Γκιστ να σκοράρει η διαφορά ανέβηκε νωρίς σε διψήφια επίπεδα (18-8) και έκτοτε η αναμέτρηση απέκτησε συγκεκριμένη μορφή. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να μειώσει για να διεκδικήσει ό,τι του αναλογούσε, αλλά από τη στιγμή που τα ποσοστά στα μακρινά σουτ ήταν χαμηλά, το έργο του ήταν τρομερά δύσκολο απέναντι στους νταμπλούχους. Μάλιστα η ομάδα του Πεδουλάκη έφτασε σε νταμπλ σκορ (26-13, 30-15) και παρόλο που οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 40-32 στο 20' δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή.

Στο 45-36 ήταν η τελευταία φορά άλλωστε που η διαφορά ήταν σε μονοψήφια τιμή. Πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Παππάς ήταν εκείνος που έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +20 (60-40) με αποτέλεσμα τα τελευταία δέκα λεπτά να λειτουργήσουν περισσότερο για... πειράματα, όπως θα συνέβαινε σε ακόμη ένα τεστ προετοιμασίας κι όχι σ' έναν προημιτελικό κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-40, 41-64, 52-83

Ρέθυμνο: Χαρτ 18(3), Καλλινικίδης 3(1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος 4(1), Προύιτ 8, Άρμπετ, Καλαμπόκης 2, Κανονίδης, Σίνης, Γκάμπριελ 17(1), Λάτοβιτς, Κουάμε

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8(2), Μπράμος 9(1), Κάρι 7(1), Μπατίστ 4, Φώτσης 6, Σκορδίλης, Λάσμε 8, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ 13, Παππάς 11(1)

LIVE

15:42
Καλησπέρα σας.
15:48
Σε λίγα λεπτά θα έχουμε το πρώτο τζάμπολ της χρονιάς σε επίσημο αγώνα τόσο για το Ρέθυμνο όσο και για τον Παναθηναϊκό.
15:48
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν πριν από λίγες ημέρες στο ίδιο γήπεδο για το τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης" που διοργάνωσε ο ΑΓΟΡ.
15:49
Το Τριφύλλι είχε επιβληθεί με 83-77 επί της ομάδας του Ρεθύμνου με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Διαμαντίδη.
15:50
Εμείς από την πλευρά μας ελπίζουμε να απολαύσουμε ανάλογο θέαμα με εκείνο που είχαμε δει πριν από μερικές ημέρες.
15:52
Σε ό,τι αφορά τα αγωνιστικά πλάνα του Αργύρη Πεδουλάκη σε σύγκριση με το φιλικό παιχνίδι του Σαββάτου ο έμπειρος κόουτς θα έχει στη διάθεσή του και τον Ραμέλ Κάρι.
15:53
Θυμηθείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση.
16:00
Τώρα έγιναν γνωστές οι δύο δωδεκάδες. Για τον Παναθηναϊκό πρώτη φορά είναι στους 12 ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ενώ δεν είναι ο Πινγκ Σανγκ.
16:00
Πεντάδα για τον Παναθηναϊκό: Διαμαντίδης, Παππάς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.
16:01
Χαρτ, Καλλινικίδης, Προύιτ, Γκάμπριελ και Λάτοβιτς οι πέντε για το Ρέθυμνο.
16:02
Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό κόβεται ο Ματσιούλις.
16:03
2-0 Από τον Γκάμπριελ.
16:03
Φάουλ από τον Γκάμπριελ στον Διαμαντίδη.
16:03
Άστοχο τρίποντο από τον Ματσιούλις.
16:04
Φάουλ από τον Ματσιούλις και βολές για τον Γκάμπριελ.
16:04
4-0 Ευστοχεί και στις δύο.
16:05
Φάουλ από τον Προύιτ στον Διαμαντίδη.
16:06
4-2 Ασίστ από τον Διαμαντίδη και σκοράρει ο Λάσμε.
16:06
4-5 Τρίποντο από την γωνία για τον Ματσιούλις.
16:07
Φάουλ από τον Κουμπούρα στον Παππά για να κόψει τον αιφνιδιασμό.
16:08
4-7 Ασίστ από τον Ματσιούλις στον Γκιστ ο οποίος πετυχαίνει το καλάθι και θα έχει δικαίωμα για μία ελεύθερη βολή.
16:09
4-8 Εύστοχος και στη βολή.
16:09
4-11 Ο Διαμαντίδης βγαίνει πίσω από το σκριν του Ματσιούλις και σκοράρει για τρεις.
16:10
6-11 Απίστευτο κάρφωμα από τον Γκάμπριελ.
16:12
Ο Κάρι μπαίνει στη θέση του Παππά ο οποίος ακούει τις οδηγίες του Πεδουλάκη.
16:13
8-16 Φόλοου κάρφωμα από τον Γκιστ.
16:13
8-18 Στους δέκα η διαφορά με τον Γκιστ να σκοράρει και πάλι.
16:14
8-20 Καλή άμυνα από τους πράσινους με τον Κάρι να βρίσκει τον Ματσιούλις ο οποίος καρφώνει.
16:14
Τάιμ άουτ για το Ρέθυμνο.
16:17
Κακή επίθεση για το Ρέθυμνο που ρεφάρει στην άμυνα. Μένει επίθεση 7'' για τον Παναθηναϊκό και τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη.
16:18
8-22 Ευστοχεί και στις δύο βολές.
16:19
Λάθος από τον Καλαμπόκη, αστοχεί ο Φώτσης.
16:19
9-22 Με 1/2 βολές από τον Προύιτ.
16:20
11-22 Κλέβει και καρφώνει ο Προύιτ. Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου.
16:20
11-24 Καλάθι από τον Μπράμο που παίρνει και το φάουλ.
16:21
Αστοχεί αλλά ο Φώτσης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ.
16:21
Λάθος από τον Κάρι. Επίθεση 8 δευτερολέπτων για το Ρέθυμνο.
16:22
Φάουλ του Γκιστ στον Προύιτ σχεδόν σε νεκρό χρόνο.
16:23
13-14 Ευστοχεί και στις δύο βολές.
16:23
Ο Γιάνκοβιτς πετά την μπάλα, αλλά αστοχεί. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου.
16:25
Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο.
16:25
Πεντάδα για τον Παναθηναϊκό: Κάρι, Μπράμος, Γιάνκοβιτς, Φώτσης και Μπατίστ.
16:25
Βολές για τον Μπατίστ.
16:26
13-26 Μέσα και οι δύο.
16:26
13-28 Κλέβει ο Κάρι, ασίστ από τον Αμερικανό στον Γιάνκοβιτς ο οποίος αφήνει την μπάλα στο καλάθι.
16:27
15-28 Ακόμα ένα κάρφωμα από τον Γκάμπριελ.
16:28
15-30 Με φόλοου από τον Φώτση.
16:29
17-30 Με 2/2 βολές από τον Προύιτ.
16:29
Άστοχο τρίποντο από τον Διαμαντίδη ριμπάουντ από τον Φώτση.
16:30
17-32 Ασίστ από τον έμπειρο φόργουορντ και ο Μπράμος αφήνει την μπάλα στο καλάθι.
16:30
Λάθος από τον Κάρι.
16:31
19-32 Δύσκολο καλάθι από τον Χαρτ.
16:32
19-34 Ασίστ από τον Κάρι σκοράρει ο Φώτσης.
16:32
20-34 Με 1/2 βολές από τον Χαρτ.
16:33
Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
16:34
Δεύτερο φάουλ από τον Λάσμε και τα δύο επιθετικά.
16:37
25-37 Ευστοχεί και στις δύο. Τρία λεπτά ακόμα.
16:39
28-40 Τρίποντο από τον Χαρτ που προσπαθεί μόνος του να κρατήσει κοντά το Ρέθυμνο.
16:39
Για δύο χρεώθηκε τελικά.
16:39
29-40 Καλάθι από τον Γκάμπριελ
16:40
32-40 Μειώνει το Ρέθυμνο στους 8 με τρίποντο από τον Χαρτ.
16:40
Τάιμ άουτ για τον Πεδουλάκη.
16:41
Κατάμεστο είναι το "Μελίνα Μερκούρη", ενώ υπάρχουν και αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού.
16:42
Ένα λεπτό για το τέλος του δεκαλέπτου.
16:42
Άστοχος ο Μπράμος, αλλά κάνει βήματα ο Χαρτ.
16:43
Αστοχεί ο Γκιστ.
16:43
Αστοχεί ο Χαρτ και τέλος και του δεύτερου δεκαλέπτου.
16:47
Πρώτος σκόρερ του Ρεθύμνου, αλλά και του αγώνα γενικότερα είναι ο Χαρτ. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού ο Διαμαντίδης με 9 με 3 τρίποντα.
17:00
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει και το τρίτο δεκάλεπτο.
17:01
Πεντάδα για τον Παναθηναϊκό: Διαμανίδης, Κάρι, Μπράμος, Φώτσης και Λάσμε.
17:01
Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.
17:01
Άστοχος ο Φώτσης.
17:02
Καλή άμυνα για τον Παναθηναϊκό. Η μπάλα έμεινε στα χέρια του Αλεξάντερ.
17:05
36-45 Καλάθι από τον Γκάμπριελ που παίρνει και το φάουλ.