Κούπα με θρίαμβο για τον Αθηναϊκό

Μετά από το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο ήρθε και το παρθενικό κύπελλο για τη γυναικεία ομάδα του Αθηναϊκού.

Ο τελικός του Final-4 εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, αφού η ομάδα του Βύρωνα νίκησε 87-39 της ΦΕΑ και διαδέχθηκε τις Εσπερίδες που για τέσσερις σερί σεζόν έφταναν στην κορυφή.

Το τελικό αποτέλεσμα αντανακλά πλήρως την τεράστια διαφορά δυναμικότητας που χώριζε τις δυο φιναλίστ. Ο Αθηναϊκός, με πιο ποιοτικό ρόστερ και βάθος πάγκου, είχε εξ αρχής το προβάδισμα και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 από τη δεύτερη περίοδο είχε ένα εύκολο βράδυ. Είναι χαρακτηριστικό πως Καλέντζου και Ουίγκινς έπαιξαν μόνο δέκα λεπτά, ενώ πήρε πολύ χρόνο η κορυφαία του ματς, Ζωή Κεχαγιά (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Από την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μόνο η Τζέραλντς είχε διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά μόλις με 5/15 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-13, 64-29, 87-39

Αθηναϊκός: Καλέντζου, Λύμουρα 6(6ασ), Χατζηνικολάου 7(7ρ, 4κλ), Βολονάκη 4, Σούλις 4, Πετρονίτε 14(7ρ), Σαρέγκου 7, Ουίγκινς 6(2), Κεχαγιά 13, Κοσμά 11(3), Χαλικιά 2, Ντέιβις 13(10ρ)

ΦΕΑ: Τζήμου, Χαλιβέρα 1, Δελή 2, Σερέτη, Βασιλείου 6, Μητροπούλου 11, Κυριακοπούλου 5(1), Τζέραλντς 12, Σταμπούρλου 2, Μπότη