Αντίο "4αδα" με βαριά ήττα

Ένα καταστροφικό, όπως αποδείχθηκε, τρίλεπτο στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν αυτό που καταδίκασε την Εθνική Εφήβων σε ήττα 81-63 από την Τουρκία στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ U18 που διεξάγεται στη Σλοβακία.

Ένα καταστροφικό, όπως αποδείχθηκε, τρίλεπτο στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν αυτό που καταδίκασε την Εθνική Εφήβων σε ήττα 81-63 από την Τουρκία στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ U18 που διεξάγεται στη Σλοβακία΅

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε εκτός διεκδίκησης μεταλλίου και θα παλέψει για μία θέση από την 5η εως την 8η.

Η Εθνική υποχρεώθηκε από το τέλος της πρώτης περιόδου να κυνηγάει στο σκορ αφού το ισόπαλο 17-17 έγινε 24-18 (10') με τη διαφορά να φτάνει στους 13 πόντους (44-31) από τα τρίποντα του Ατάρ στην "τρύπια" ελληνική άμυνα.

Οι διεθνείς πάντως δεν τα παράτησαν αφού ξεκίνησαν δυνατά την 3η περίοδο και με σερί 13-4 διά χειρός Καμπουρίδη μείωσαν 49-44 και αργότερα σε απόσταση βολής (53-50) στο 27ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως έπαθαν μπλακ-άουτ τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Η Τουρκία έκλεισε την περίοδο με 10-0 σερί (63-50) το οποίο έφτασε στο 14-0 (67-50) στην αρχή της τελευταίας περιόδου "καθαρίζοντας" έτσι το ματς.

Τους πόντους της Ελλάδας πέτυχαν οι: Γ.Καλαϊτζάκης 11 (4/14 σουτ), Μωραΐτης 8 (3/13 σουτ), Καμπερίδης 8, Π. Καλαϊτζάκης 2, Δούβλης 2, Πιλάβιος 3, Δομπρογιάννης 5, Αρσενόπουλος, Καμπουρίδης 20, Γάργαλης 2, Λιούνης, Βύρλας 2.