Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 38-50

Σ' ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο "Π. Γιαννακόπουλος" που διεκόπη για περίπου 45 λεπτά εξαιτίας ρίψης αντικειμένων, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 50-38, έκανε το 4-0 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το νταμπλ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ελλάδας! Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν με 50-38 του Παναθηναϊκού στο "Π. Γιαννακόπουλος" σε ένα επεισοδιακό ματς που διεκόπη για περίπου 45 λεπτά και κατέκτησαν το νταμπλ.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν ελαφρώς καλύτερες από το ξεκίνημα, ωστόσο το "τριφύλλι" δεν τις άφησε να ξεφύγουν στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +3 του Ολυμπιακού (24-27). Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε... καταστροφικό για τις "πράσινες", οι οποίες κατάφεραν να πετύχουν μόλις δύο πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στις Κυπελλούχους να αυξήσουν τη διαφορά, η οποία στο τέλος της περιόδου ήταν στους 13 πόντους.

Και ενώ όλα έδειχνα πως θα είχαμε ένα σχετικά ήσυχο ντέρμπι, περίπου έξι λεπτά πριν από το φινάλε, ένα κουτάκι αναψυκτικού που προσγειώθηκε στον πάγκο του Ολυμπιακού, καθώς και τα υβριστικά συνθήματα των οπαδών του Παναθηναϊκού προκάλεσαν τη διακοπή του αγώνα. Οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου κι όταν αυτό έγινε ο τελικός συνεχίστηκε κανονικά.

Ο Παναθηναϊκος μπήκε "ζεστός" στο παρκέ μετά τη διακοπή και με τρία διαδοχικά τρίποντα προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, όμως δεν υπήρχε πια χρόνος για την ανατροπή. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να πάρει τελικά τη νίκη με 50-38 και μαζί και το νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-27, 26-39, 38-50

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6 (1), Αυτζή, Αλμπάνεζ 7, Λύμουρα, Σλούκα, Δίελα 3 (3), Πατεράκη, Παντέλη 2, Ντέλβα 12 (13ριμπ.), Κυριακοπούλου 8 (2).

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη 11 (3), Μπόνη 6, Χατζηνικολάου 1 (8ριμπ., 7 λάθη), Μπαλτά 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 10 (11 ριμπ.), Κοσμά, Παπαμιχαήλ, Κριστόφερσον 13 (10ριμπ.).

Ένταση και αντικείμενο στον πάγκο του Ολυμπιακού
Διακοπή στο ντέρμπι των γυναικών!
Η "χρυσή Βίβλος" της Α1 μπάσκετ γυναικών

Το LIVE του αγώνα

19:16
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου τελικού της Α1 γυναικών ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.
19:21
Ο Ολυμπιακός προηγείται ήδη με 3-0 (μεταφέρει 2 νίκες από το πρωτάθλημα) και αν νικήσει και σήμερα τότε θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.
19:22
Η αναμέτρηση διεξάγεται στο "Π. Γιαννακόπουλος".
19:42
Η Δίελα απαντά και φέρνει ξανά το ματς στα ίσα (7-7)
19:44
Μία εύστοχη βολή από την Κριστόφερσον για το 7-8
19:48
Ισοπαλία στο "Π. Γιαννακόπουλος", 1:50 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:59
Η Κυριακοπούλου σκοράρει και μειώνει στον πόντο (16-17)
20:09
Καλάθι και φάουλ από την Ντέλβα που είναι εύστοχη και στη βολή και δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (22-21)
20:11
Μπροστά ξανά ο Ολυμπιακός με την Τζόνσον (22-23)
20:11
Απαντά η Αλμπάνεζ για το 24-23 του Παναθηναϊκού
20:12
Η Κριστόφερσον δίνει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (24-25)
20:33
Η Τζόνσον κερδίζει το φάουλ από την Ντέλβα, ευστοχεί στη μία βολή και κάνει το 24-28
20:40
Καλάθι και φάουλ από την Τζόνσον, η οποία αστοχεί στη συμπληρωματική βολή (24-31)
20:41
Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος της τρίτης περιόδου
20:41
Είναι πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο
20:44
Η Χαλιβέρα είναι εύστοχη σε σουτ τριών πόντων για το +10 του Ολυμπιακού (24-34)
21:07
Οι παίκτριες και το τεχνικό τιμ του Ολυμπιακού έτρεξαν προς τα αποδυτήρια καθώς δέχθηκαν αντικείμενα από τους φίλους του Παναθηναϊκού
21:09
Οι διαιτητές παραμένουν στα αποδυτήρια του "Παύλος Γιαννακόπουλος".
21:12
Από την άλλη οι παίκτριες του Παναθηναϊκού παραμένουν στον πάγκο και γίνονται συζητήσεις για το ενδεχόμενο να ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι
21:16
Οι διαιτητές θα αποφασίσουν αν θα συνεχιστεί ή όχι το ντέρμπι "αιωνίων"
21:21
Μερικοί φίλοι του Παναθηναϊκού αποχωρούν από το γήπεδο
21:22

Οι διαιτητές ζήτησαν εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να συνεχιστεί το παιχνίδι

21:26
Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού, Ηλίας Μιχαλαριάς, ανακοίνωσε ότι πρέπει να εκκενωθεί το γήπεδο για να συνεχιστεί το ματς
21:28
Το γήπεδο σιγά σιγά αδειάζει προκειμένου να παιχτούν τα τελευταία λεπτά του αγώνα
21:29
Έχει αδειάσει η θύρα των οργανωμένων του Παναθηναϊκού
21:31
Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού βρίσκονται στο παρκέ και δοκιμάζουν σουτ
21:35
Συνεχίζεται η αποχώρηση των φιλάθλων του Παναθηναϊκού, περίπου 50 άτομα έχουν μείνει και σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει ξανά ο τελικός

21:46
Έχουν επιστρέψει και οι διαιτητές και σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι

21:51
Νέο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά δια χειρός Κυριακοπούλου που μειώνει στους 11 (35-46)
21:51
Ακόμα 3:30 για το τέλος
21:52
Τρίτο διαδοχικό τρίποντο από τον Παναθηναϊκό που μειώνει στους 8 (38-46)
21:58
Ο Ολυμπιακός νικά τον Παναθηναϊκό, κάνει το 4-0 στη σειρά των τελικών και κατακτά το πρωτάθλημα Ελλάδας, το πρώτο στην ιστορία του!