Πρωταθλήτρια σε θρίλερ η Σάσαρι

H Σάσαρι έκανε το μπρέικ στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια, νίκησε 75-73 και πήρε το πρώτο πρωτάθλημα Ιταλίας της ιστορίας της! Τρεμπλ για την εκπληκτική ομάδα με τα μπλε αφού είχαν προηγηθεί το Σούπερ Καπ και το Κύπελλο!

Τι και αν η Εμίλια προηγήθηκε με το εκπληκτικό 21-4 στην πρώτη περίοδο; Η Σάσαρι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να μαζέψει αρχικά τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα.

Εν συνεχεία, κατά τη διάρκεια της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είδαν...φως και μπήκαν. Ο εκπληκτικός Ντάισον πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια της ομάδας του και φυσικά τις δύο κρίσιμες βολές του τέλους που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ο Ντίνερ στην τελευταία επίθεση της Εμίλια ανέλαβε την ευθύνη να χρίσει την ομάδα του πρωταθλήτρια αλλά το τρίποντό του βρήκε σίδερο. Ο Ντάισον πήρε το ριμπάουντ και η ιστορία έγραψε πρωταθλήτρια 2015: Σάσαρι.

Ο άνθρωπος του τελικού είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 34 λεπτά. Τα έκανε ΟΛΑ.

Tα δεκάλεπτα: 21-4, 32-26, 55-48, 73-75