Άμυνα για Μπαρτσελόνα, επίθεση για τη Ρεάλ

Στην πρόβα για το κρίσιμο ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ η Μπαρτσελόνα έπαιξε σκληρή άμυνα και με το 71-58 επί της Χιπουθκόα κατέκτησε τη 16η νίκη της στη σεζόν.

Οι "μπλαουγκράνα" κράτησαν τους φιλοξενούμενους κάτω από το 45% στα δίποντα και κάτω από το 25% στα τρίποντα, ανατρέποντας το εις βάρος τους 36-34 στο 20'. Με επιμέρους 27-11 στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Ο Άλεξ Αμπρίνες με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, διψήφιος με 12 πόντους ήταν και ο Τόμας Σατοράνσκι.

Εν αντιθέσει με την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ νίκησε την Κανάριας από την επίθεσή της. Έχανε επίσης (48-46) μετά από είκοσι λεπτά αγώνα, οι νησιώτες όμως δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό και η "βασίλισσα" έφτασε στο 94-85 παραμένοντας στο +1 από την Μπαρτσελόνα.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Φελίπε Ρέγες 15 πόντους με 7/10 δίποντα. Λίγο έπαιξε ο Γιάννης Μπορούσης (8:33) έχοντας 2 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος με 13 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) ήταν μεταξύ των κορυφαίων των φιλοξενούμενων.

Στην κορυφή πάντως παρέμεινε η Μάλαγα χάρη στο 77-68 επί της Γκραν Κανάρια. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν άποντος σε 3:22, αλλά οι Κουζμίνσκας με 19 και Τούλσον με 18 πόντους οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Ουνικάχα στην επικράτηση επί των νησιωτών.

Το Σάββατο, ο Γιώργος Μπόγρης είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ στο 80-64 της Ανδόρα επί της Μανρέσα.