Γλίτωσε η Μάλαγα στην Ανδρόρα, συναντήθηκαν Βασιλειάδης-Μπόγρης

Μ' ένα καλάθι του Ουίλ Τόμας μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και δυο βολές του Ράιν Τούλσον η Μάλαγα νίκησε 77-74 στην έδρα της Ανδόρα και ανεξάρτητα από το τι θα συμβεί την Κυριακή θα συνεχίσει ν' απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Top16 είχε 46% από το τρίποντο, υψηλότερο από το αντίστοιχο των διπόντων, και με συνολικά 13 εύστοχα σουτ από τα 6μ75 πήρε μια πολύ χρήσιμη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Το ματς ήταν ένας ελληνικός εμφύλιος μεταξύ του Γιώργου Μπόγρη και του Κώστα Βασιλειάδη. Ο σέντερ της Ανδόρας έπαιξε 16 λεπτά και είχε 6 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο γκαρντ της Ουνικάχα 1 πόντο, 1 και 1 ασίστ σε 11:30 λεπτά.

Δημήτρης Χαριτόπουλος και Χάρης Γιαννόπουλος θα μπορούσαν ν' αποτελέσουν ακόμη ένα ελληνικό δίδυμο που βρέθηκε μαζί στο παρκέ, καθώς Μανρέσα και Ομπραντόιρο τέθηκαν αντιμέτωπες. Ο πρώτος όμως δεν αγωνίστηκε. Ο άλλος είχε 4 πόντους σε 18 λεπτά χωρίς να γλιτώσει την ήττα 78-59 της ομάδας του Μόντσο Φερνάντεθ.