Νταμπλ-νταμπλ ο Μπουρούσης, δύσκολα η Μπασκόνια το 1-0

Με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ του Γιάννη Μπουρούση η Μπασκόνια νίκησε 81-76 την Γκραν Κανάρια και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της ACB.

Η άνοδος του (MVP) Γιάννη Μπουρούση στο δεύτερο ημίχρονο συνδυάστηκε με την ανατροπή της Μπασκόνια, τη νίκη 81-76 επί της Γκραν Κανάρια στη Βιτόρια και το 1-0 στην α' φάση των πλέι οφ της ACB.

Ο Έλληνας ήταν άποντος στο πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας μονάχα 5 ριμπάουντ, και η ομάδα του Περάσοβιτς έχανε 32-31. Η δική του... μεταμόρφωση βοήθησε ώστε η Μπασκόνια να πάρει τα ηνία, να πετύχει επιμέρους 27-16 στο επόμενο δεκάλεπτο και να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους (58-48, 69-59) χωρίς να χάσει έκτοτε το προβάδισμα.

Οι νησιώτες μείωσαν 79-76 με τρίποντο του Νιούλι, αλλά οι βολές του Μπουρούση έβαλαν τέλος στα όποια σχέδια ανατροπής.

Ο Καρδιτσιώτης σέντερ είχε συνολικά 10 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) με 3/7 δίποντα και 4/4 βολές. Πήρε επίσης 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο, μαζί με 3 λάθη.

Ο Ντάριους Άνταμς τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 4 ασίστ, ενώ 11 και 4 τελικές είχε ο Μάικλ Τζέιμς.

Ευχάριστη είδηση η επιστροφή του Τορνίκε Σενγκέλια μετά από τέσσερις μήνες. Έπαιξε 3'28'' και είχε 2 πόντους.