Πρωτιά στην εκπνοή για τη Ρεάλ (VIDEO)

Με ανατροπή στο τελευταίο λεπτό και καλάθι του Γκουστάβο Αγιόν στο 1'' πριν από τη λήξη η Ρεάλ επικράτησε 84-83 της Ανδόρας στη Μαδρίτη και σφράγισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο της ισπανικής λίγκας, πριν από τη συμμετοχή της στο Final-4.

Μπαίνοντας στο 40' η "βασίλισσα" έχανε τρεις πόντους, οι φιλοξενούμενοι όμως έχασαν διαδοχικές επιθέσεις (άστοχος ο Μπογκντάνοβιτς, λάθος ο Σάδα) και αφού μείωσε με τον Ρέγες, "έκλεψε" τη νίκη στο φινάλε με μετά από δεύτερο διαδοχικό επιθετικό ριμπάουντ.

Η Ανδόρα είχε μια τελευταία ευκαιρία, αλλά το υπό πίεση σουτ δεν βρήκε καν σίδερο.

Από την άλλη η Μάλαγα υπέστη την ήττα στο Σαντιάγο δε Κομποστέλα της Γαλικίας χάνοντας 78-66 από την Ομπραντόιρο και πλέον κινδυνεύει να χάσει και τη δεύτερη θέση στη ρέγκιουλαρ σίζον. Ο Τόμας Βατζίνσκι με 24 πόντους και 6 ριμπάουνρ έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα των Ανδαλουσιάνων, από τους οποίους ο Ράιαν Τούλσον είχε μόνο 13 πόντους.