Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 91-78

Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε στην προ 10 ημερών νίκη της Μπαρτσελόνα για τη Euroleague και με το 91-78 της 28ης αγωνιστικής στην ACB εξασφάλισε εν πολλοίς πλεονέκτημα έδρας έναντι των Καταλανών στα πλέι οφ.

Οι "μερένγκες" μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και παρότι ο Ρούντι Φερνάντεθ παρακολουθούσε με πολιτικά τον αγώνα από τις εξέδρες, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο.

Με τους Φελίπε Ρέγες και Σέρχιο Γκονθάλεθ να κάνουν τη διαφορά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (42-32) στο 18ο λεπτό. Στον αντίποδα, από τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, ο Άντε Τόμιτς πάλευε μόνος του με 15 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την παρουσία τους στην περιφέρεια και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σκορ με τρίποντο του Τόμας Σατοράνσκι (52-53 στο 27').

Η περίοδος έκλεισε με 63-61 υπέρ των "μπλαουγκράνα" και όλα συνέκλιναν σε ένα φινάλε θρίλερ, ωστόσο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν διαφορετική άποψη. Με ένα σερί 14-0 από το 68-71 και τον Τζέισι Κάρολ να σημειώνει 12 από αυτούς τους πόντους, απέκτησαν προβάδισμα νίκης.

Οι Καταλανοί δεν αντέδρασαν κι έτσι η Ρεάλ έφτασε στην 4η νίκη σε 6 φετινά clásico.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-38, 61-53, 91-78

Ρεάλ Μαδρίτης (28/47 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη): Ρίβερς, Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο, Ματσιούλις 5, Ρέγες 11, Ροντρίγκεθ 13 (1 τρίπ., 9 ασ.), Αγιόν 6, Κάρολ 26 (4), Γιούλ 12 (2), Μέζρι 11

Μπαρτσελόνα (23/43 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη): Χεζόνια 9 (1), Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 10 (3), Πλάις 8, Τόμας 5 (1), Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7 (1), Τόνιτς 22 (9 ριμπ.)

Το live

13:04
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη
13:04
Χρόνια πολλά σε όλους και όλες
13:05
Παρέα θα παρακολουθήσουμε το "clasico" της Liga Endesa, ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα
13:08
Οι ομάδες προετοιμάζονται εξάλλου  για τα πλέι οφ της Euroleague. Η "Βασίλισσα" θα αντιμετωπίσει (αρχής γενομένης από την Τετάρτη του Πάσχα) την Αναντολού Εφές, ενώ η "Μπάρτσα" θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (επίσης την Τετάρτη του Πάσχα)
13:10
Για τη Ρεάλ Μαδρίτης, εκτός δωδεκάδας βρίσκεται ο Γιάννης Μπουρούσης. Στην άλλη πλευρά, εκτός αποστολής βρίσκεται ο Τζάστιν Ντόλμαν, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
13:11
Τη θέση του Γιάννη Μπουρούση στη δωδεκάδα της Ρεάλ πήρε ο Σαλάχ Μέζρι
13:13
Σε περίπου τρία λεπτά θα γίνει το τζάμπολ στο "Barclaycard Center" της Μαδρίτης. Πρόκειται για το γήπεδο που θα φιλοξενήσει το Final Four της Euroleague.
13:14
Η σημερινή (12/4) είναι η έκτη φετινή μονομαχία των δύο ομάδων. Πέραν του αγώνα του α' γύρου που έδωσαν, έχουν αναμετρηθεί ακόμη σε SuperCopa, Copa Del Rey και Euroleague.
13:15
Μέσα σε όλα, αυτή είναι η 40ή φορά που οι Πάμπλο Λάσο και Τσάβι Πασκουάλ θα τεθούν αντιμέτωποι
13:16
Σατοράνσκι - Ναβάρο - Τόμας - Νάχμπαρ - Τόμιτς η πεντάδα της Μπαρτσελόνα.
Κάρολ - Γιούλ - Ματσιούλις - Αγιόν - Ρέγες η πεντάδα της Ρεάλ Μαδρίτης.
13:17
Η "Βασίλισσα" ανοίγει το σκορ, με τον Ρέγες (2-0)
13:17
Άστοχος ο Τόμας, για δύο
13:17
Καλάθι από τον Κάρολ, που δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (4-0)
13:18
Ο Νάχμπαρ σουτάρει για τρεις, αλλά αστοχεί
13:18
Σειρά του Γιούλ να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (6-0 στο 2')
13:19
Ο Νάχμπαρ "σπάει το ρόδι" για τη Μπαρτσελόνα, από τα 6μ75 (6-3)
13:20
Χάνει και τις δύο, ο Κροάτης σέντερ. Παραμένει το +5 (8-3) της "Βασίλισσας" μετά από 2'37'' αγώνα
13:21
Στο +7 (10-3) τώρα οι γηπεδούχοι με καλάθι του Αγιόν
13:21
Δεύτερο τρίποντο από τη Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά με τον Τόμας (10-6)
13:22
Τάπα στα ίσια από τον Τόμιτς στον Αγιόν, ο οποίος μετά βγάζει τη μπάλα εκτός παρκέ
13:23
Γκολ φάουλ από τον Τόμιτς. Βάζει και τη βολή (10-9 στο 4')
13:23
Άμεση απάντηση από τον Ματσιούλις (12-9)
13:24
Μειώνει στον πόντο ο Νάχμπαρ (12-11)
13:24
5'20'' ακόμη για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου
13:25
Ο Ρέγες χάνει διπλή προσπάθεια για να σκοράρει
13:25
Ο Αγιόν σκοράρει ξανά από το "ζωγραφιστό" (14-11), φτάνοντας γρήγορα τους 6 πόντους
13:26
Ο Νάχμπαρ σουτάρει για τρεις, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι
13:26
Καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Κάρολ (16-11 στο 6')
13:27
Λάμπε και Νοτσιόνι πέρασαν στο παρκέ, για τις δύο ομάδες
13:27
Φάουλ του Τόμας σε διεκδίκηση του ριμπάουντ, που οδηγεί τον Ματσιούλις στη γραμμή για δύο βολές
13:27
Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού βάζει μόνο τη δεύτερη (17-11)
13:28
Ο Τόμιτς μειώνει στους τέσσερις με χουκ (17-13 στο 7')
13:28
Κλέψιμο από τους "μπλαουγκράνα", με τον Χεζόνια να κάνει όμως βήματα σε προσπάθεια να σκοράρει με λέι απ
13:28
Ο Ματσιούλις ποστάρει τον Χεζόνια, αλλά αστοχεί
13:29
Γκολ φάουλ από τον Τόμιτς, που έχει εμφανιστεί στο παιχνίδι με νέο λουκ. Το... μουστάκι του!
13:29
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Μόλις επιστρέψουν οι ομάδες, ο Τόμιτς θα εκτελέσει τη συμπληρωματική βολή.
13:30
Μέσα και η βολή (17-16 στο 8')
13:31
Αποσύρεται ο Τόμιτς, με τον Πλάις να περνά στη θέση του
13:31
Κάρφωμα από τον Μέζρι (19-16), που απόψε έχει πάρει τη θέση του Μπουρούση στη δωδεκάδα της Ρεάλ.
13:31
Άμεση απάντηση από τον Χεζόνια (19-18)
13:32
Ο Χουέρτας αστοχεί από την περιφέρεια
13:32
Αιφνιδιασμός για τη Ρεάλ, με τον Ροντρίγκεθ να κερδίζει το φάουλ από τον Χουέρτας. Ο Ισπανός πόιντ γκαρντ έχει δικαίωμα για δύο βολές.
13:32
Βάζει και τις δύο (21-18 στο 8')
13:33
Νέα επίθεση για τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά το άστοχο σουτ του Όλεσον
13:33
Ο Μέζρι καρφώνει ξανά τη μπάλα στο καλάθι της Μπαρτσελόνα (23-18 στο 9')
13:33
Τάιμ άουτ ζητά ο Τσάβι Πασκουάλ
13:35
Ο Πλάις μειώνει στους τρεις (23-20)
13:35
Τρίποντο από τον Ροντρίγκεθ μπροστά από τον Χεζόνια (26-20)
13:36
Ο Χουέρτας σουτάρει στο φινάλε της πρώτης περιόδου, δίχως να βρει τον στόχο
13:36
Σκορ πρώτου δεκαλέπτου: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 26-20
13:37
Οι ψηλοί της Μπαρτσελόνα είναι αυτοί που την κρατάνε κοντά στο σκορ αφού έχουν πετύχει 15/20 πόντους της ομάδας (Τόμιτς 7, Νάχμπαρ 6, Πλάις 2).
13:38
Από την άλλη, η "Βασίλισσα" έχει πλουραλισμό στην επίθεση, με εφτά παίκτες να έχουν σκοράρει στο πρώτο δεκάλεπτο
13:38
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος στη Μαδρίτη, με τη Μπάρτσα να έχει τη μπάλα
13:38
Ο Χουέρτας αστοχεί από τα 6μ75
13:38
Ωραίο καλάθι από τον Νοτσιόνι, με λέι απ (28-20 στο 11')
13:39
Μειώνει ο Πλάις, που σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (28-22)
13:39
Ο Λάμπε σκοράρει για πρώτη φορά απόψε, με τη Μπαρτσελόνα να μειώνει ακόμα περισσότερο (28-24)
13:40
Ο Μέζρι συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην καταλανική άμυνα, με λέι απ (30-24 στο 12')
13:45
Ευστοχεί μόνο στη δεύτερη (30-25 στο 14')
13:45
Νέο καλάθι από τον Μέζρι, που κάνει τη διαφορά για τη Ρεάλ (32-25)
13:45
Απαντάει με το ίδιο νόμισμα ο Τόμιτς (32-27)
13:45
13:46
Στα πρώτα 15' της αναμέτρησης, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 13/20 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ η Μπαρτσελόνα 8/14 δίποντα και 2/10 τρίποντα,
13:47
Ο Ροντρίγκεθ χάνει το λέι απ, αλλά ο Ρέγες μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ. Ο αρχηγός των Μαδριλένων θα εκτελέσει δύο βολές, αφού ο Αμπρίνες τον σταμάτησε με φάουλ.
13:48
1/2 βολές από τον Ρέγες και +6 (33-27) για τη Ρεάλ
13:48
Ο Αμπρίνες κερδίζει το φάουλ και με 2/2 βολές μειώνει στους 4 (33-29 στο 16')
13:49
Τρίποντο από τον Γιούλ (36-29)
13:49
Φάουλ του Ρίβερς στον Τόμιτς, μακριά από τη μπάλα. Δικαίωμα για δύο βολές στον Κροάτη, αφού οι γηπεδούχοι έχουν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά.
13:50
Ο σέντερ της Μπαρτσελόνα βάζει και τις δύο (36-31)
13:50
Καλάθι δύο πόντων (από τα 6μ) για τον Ρέγιες (38-31)
13:50
Άστοχος ο Τόμιτς σε χουκ
13:51
Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει χάσει λεπτό το προβάδισμα, δείχνοντας ανεπηρέαστη από την απουσία του Ρούντι Φερνάντεθ, που παρακολουθεί με πολιτικά την αναμέτρηση, λόγω τραυματισμού.
13:52
Με 2/2 βολές του Ρέγες, η διαφορά πηγαίνει στο +9 (40-31) για τους γηπεδούχους, στο 17ο λεπτό
13:52
Νέο ζευγάρι βολών για τον Τόμιτς
13:52
Ευστοχεί μόνο στην πρώτη (40-32 στο 17')
13:53
Συνεργασία Ροντρίγκεθ - Ρέγες, με τον δεύτερο να σκοράρει. Στο +10 (42-32) για πρώτη φορά απόψε η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Τσάβι Πασκουάλ καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
13:56
Απίστευτη ασίστ του Τόμιτς στον Νάχμπαρ που καρφώνει τη μπάλα! Στο -6 (42-36) η Μπαρτσελόνα, με τον Πάμπλο Λάσο να καλεί τάιμ άουτ.
13:57
Η πάσα του Τόμιτς στον Νάχμπαρ μπορεί εύκολα να μπει στα καλύτερα του 2015. Ο σέντερ της Μπαρτσελόνα βρήκε τον συμπαίκτη του με no look πάσα, με την άμυνα της "Βασίλισσας" να... πέφτει στην παγίδα.
13:57
1'43'' μένει ακόμη στο πρώτο ημίχρονο
13:58
Γκολ φάουλ από τον Ροντρίγκεθ, που εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του έναντι του Πλάις στα πόδια
13:59
18.2'' για το φινάλε του ημιχρόνου, με τα 14'' εξ αυτών να ανήκουν στη Ρεάλ Μαδρίτης
14:01
Οι διαιτητές κοιτάνε το instant replay για να δουν πόσος χρόνος απομένει, αφού ο Χεζόνια πάτησε τη γραμμή σχεδόν με το άκουσμα της κόρνας
14:11
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (16/27 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη): Ρίβερς, Νοτσιόνι 2, Καμπάσο, Ματσιούλις 3, Ρέγες 9, Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 6, Κάρολ 4, Γιούλ 5 (1), Μέζρι 8.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (12/19 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/12 βολές, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη): Χεζόνια 2, Χουέρτας, Αμπρίνες 2, Ναβάρο, Σατοράνσκι 1, Πλάις 6, Τόμας 3 (1), Όλεσον, Λάμπε 2, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 15.
14:12
Η "Βασίλισσα" δεν έχει χάσει στιγμή το προβάδισμα στο παιχνίδι, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +10 (42-32) στο 18ο λεπτό, πριν ο Τσάβι Πασκουάλ καλέσει τάιμ άουτ και... σουλουπώσει την κατάσταση.
14:14
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στο "Barclaycard Center"
14:17
Οι ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο και ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους, λίγο πριν αρχίσει η επανάληψη
14:18
Οι γηπεδούχοι αστοχούν στο πρώτο σουτ της επανάληψης
14:18
Ο Τόμας μειώνει στους 4 (44-40 στο 21')
14:19
Άμεση απάντηση από τον Ματσιούλις (46-40)
14:20
Ο Τόμιτς αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
14:21
Ο Ρέγες σκοράρει για δύο (48-40 στο 22')
14:21
Ο Όλεσον πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι απόψε (48-42 στο 23')
14:22
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Γιούλ, μπροστά στον Λάμπε (50-42)
14:23
Κλέψιμο του Λάμπε, με τον Ναβάρο να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (50-44)
14:24
Νέο λάθος από τους γηπεδούχους, το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύεται η Μπαρτσελόνα. Σειρά του Τόμας, να κάνει κι αυτός το λάθος.
14:26
Τόμιτς και Γιούλ σκοράρουν, με τη διαφορά να παραμένει στους έξι πόντους (52-46 στο 26')
14:27
Ο Χουέρτας σκοράρει με λέι απ, μετά από ασίστ του Τόμιτς (52-48)
14:27
Κλέψιμο του Χεζόνια που καρφώνει τη μπάλα (52-50)
14:27
Λιγότερο από τέσσερα λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
14:28
Η Μπαρτσελόνα προηγείται για πρώτη φορά στο παιχνίδι, χάρη στο τρίποντο του Σατοράνσκι (52-53 στο 27')
14:29
Οι "μπλαουγκράνα" έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, από τη στιγμή που πήραν σκορ από τους περιφερειακούς τους. Τάιμ άουτ παίρνει ο Πάμπλο Λάσο.
14:30
Τρίποντο - απάντηση από τον Κάρολ, στη λήξη του χρόνου της επίθεσης των Μαδριλένων (55-53 στο 28')
14:31
Ισοφαρίζει ο Χεζόνια (55-55)
14:31
1'47'' για το τέλος της τρίτης περιόδου
14:32
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Χεζόνια, αυτή τη φορά για τρεις (57-60)
14:32
Ο Γιούλ "απαντά" από τα 6μ75 (60-60)
14:32
Το παιχνίδι έχει "πάρει φωτιά" στο τρίτο δεκάλεπτο, και ειδικά στα τελευταία τρία λεπτά με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια
14:33
Νέο τρίποντο από τους "μπλαουγκράνα", δια χειρός Ναβάρο (58-61)
14:33
Γκολ φάουλ από τον Μέζρι
14:34
Εύστοχος και στη συμπληρωματική βολή (61-61), με 30'' να μένουν στο δεκάλεπτο
14:34
Καλάθι εκτός ισορροπίας από τον Λάμπε (61-63)
14:38
Βολές για τον Ροντρίγκεθ, που κέρδισε το φάουλ από τον "Λα Μπόμπα"
14:38
Μέσα και οι δύο βολές και ισοπαλία στο παιχνίδι (63-63)
14:38
Ένα ακόμη τρίποντο για τους "μπλαουγκράνα", με τον Σατοράνσκι (63-66)
14:38
Άμεση απάντηση από τον Νοτσιόνι (66-66 στο 32')
14:39
Φόλοου κάρφωμα από τον Πλάις (66-68)
14:40
Ξανά ισοπαλία στο παιχνίδι, δια χειρός Νοτσιόνι (68-68)
14:40
Ξανά τρίποντο από τον Σατοράνσκι (68-71), που φτάνει τα τρία εύστοχα απόψε
14:40
Μειώνει στον πόντο ο Κάρολ (70-71)
14:41
Προβάδισμα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Ροντρίγκεθ να σκοράρει μπροστά στον Πλάις
14:44
Τρίποντο του Κάρολ, που βγαίνει από τα σκριν και "εκτελεί" τη Μπαρτσελόνα (75-71)
14:44
14:45
5'33'' στο ταμπλό, για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης
14:47
Λάθος του Τόμιτς και ο Κάρολ σκοράρει ακόμη ένα καλάθι, στο ανοιχτό γήπεδο (79-71 στο 36')
14:48
Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να αστοχούν κοντά και μακριά από το καλάθι
14:48
Φάουλ του Τόμιτς στον Μέζρι
14:48
Ασταμάτητος ο Κάρολ! Αυτή τη φορά σκοράρει για τρεις (82-71)!
14:49
Στο 14-0 το σερί των γηπεδούχων, που από το -3 (68-71) βρίσκονται στο +11 (82-71), με τον Τζέισι Κάρολ να κάνει τη διαφορά.
14:49
Τάιμ άουτ από τον Τσάβι Πασκουάλ
14:50
Ο Κάρολ έχει πετύχει 12/14 πόντους της "Βασίλισσας" στο διάστημα του σερί
14:50
Ο Τόμιτς σκοράρει μετά από ώρα (82-73 στο 37')
14:55
Κι αυτό μέσα από τον Κάρολ, που πηγαίνει τη διαφορά στο +13 (89-76) με 1'20'' για το τέλος
14:55
Δίποντο τώρα από τον Κάρολ, που είναι ασταμάτητος (91-76 στο 39')
14:57
Ακόμη ένα άστοχο σουτ από τους "μπλαουγκράνα", που έχασαν τα αυγά και τα καλάθια στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης
14:57
Ο Κάρολ αποσύρεται με 29.9'' για το τέλος γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της Ρεάλ Μαδρίτης
14:58
Ο Τόμιτς μειώνει
14:58
Τελικό σκορ: Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 91-78
15:00
Η Μπαρτσελόνα έδειχνε ικανή για το "διπλό", αλλά από τη στιγμή που ο Σατοράνσκι της έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (68-71 στο 33') κι έπειτα, όλα άλλαξαν. Ηθικός αυτουργός του τελικού +13 (91-78) της Ρεάλ Μαδρίτης -ποιος άλλος;- ο Τζέισι Κάρολ, που σκόραρε ασταμάτητα. Πέτυχε 12/14 πόντους της ομάδας του στη διάρκεια του σερί και εν συνέχεια έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση.
15:04
Ο βραχύσωμος σούτινγκ γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (7/9 δίποντα και  4/6 τρίποντα), 19 εκ των οποίων στο τέταρτο δεκάλεπτο
15:06
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (28/47 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη): Ρίβερς, Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο, Ματσιούλις 5, Ρέγες 11, Ροντρίγκεθ 13 (1 τρίπ., 9 ασ.), Αγιόν 6, Κάρολ 26 (4), Γιούλ 12 (2), Μέζρι 11.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (23/43 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη): Χεζόνια 9 (1), Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 10 (3), Πλάις 8, Τόμας 5 (1), Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7 (1), Τόνιτς 22 (9 ριμπ.).
15:07
Με αυτή τη νίκη, η Ρεάλ Μαδρίτης "έπιασε" τη Μάλαγα στην κορυφή της Liga Endesa (σ.σ.: οι Ανδαλουσιανοί έχουν βέβαια ένα παιχνίδι λιγότερο), ενώ η Μπαρτσελόνα ενδεχομένως να αποκτήσει συγκάτοικο στην τρίτη θέση, σε περίπτωση που αργότερα η Μπιλμπάο επικρατήσει της Ομπραντόιρο.