Βαλένθια και Μάλαγα στα ημιτελικά

Η Βαλένθια λύγισε εκτός έδρας την Μπιλμπάο στην παράταση και η Μάλαγα την Μπασκόνια, αποκτώντας τα τελευταία εισιτήρια της ημιτελικής φάσης, όπου βρίσκονταν ήδη Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς, η Βαλένθια επικράτησε 71-70 της Μπιλμπάο στην παράταση του τρίτου προημιτελικού και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας.

Ο Πάου Ρίμπας μετατράπηκε σε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, αφού στο τελευταίο λεπτό ευστόχησε σε τρίποντο και δύο βολές, εν αντιθέσει με τον Άλεξ Μουμπρού που δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ των γηπεδούχων.

Λίγο αργότερα, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο έχανε 51-46, η Μάλαγα έπαιξε σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (δέχθηκε μόλις 26 πόντους) και λύγισε την Μπασκόνια με 89-77, κατοχυρώνοντας το τελευταίο εισιτήριο της ημιτελικής φάσης, όπου θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Μπαρτσελόνα.