"Αντίο" με... δώρο Μπράιαντ στη Φιλαδέλφεια

Οι Σίξερς σημείωσαν την πρώτη φετινή νίκη κόντρα στον τοπικό ήρωα Κόμπε Μπράιαντ. Εντός έδρας ήττα για Καβαλίερς.

Μπράιαντ-Λέικερς

Ο Κόμπε Μπράιαντ επέστρεψε στη γενέτειρά του, τη Φιλαδέλφεια, για το τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του εκεί, και προσέφερε τη... νίκη, την "παρθενική" της σεζόν για τους Σίξερς με 103-91 επί των Λέικερς. Στον απόηχο της ανακοίνωσης του "αντίο" του στο τέλος της σεζόν, ο ηγέτης της ομάδας του Λος Άντζελες έβγαλε selfies με τους φιλάθλους στο γήπεδο, αποθεώθηκε με standing ovation κατά την είσοδό του στο παρκέ, άρχισε τον αγώνα με τρία στα τρία τρίποντα και άκουγε από τις εξέδρες το "M-V-P", αλλά οι 20 πόντοι του (7/26 σουτ, 4 τρίποντα) δεν ήταν αρκετοί. Η νύχτα ανήκε στον Μπράιαντ και στον Μόουζες Μαλόουν, που τιμήθηκε στο ημίχρονο μετά από τον θάνατό του τον Σεπτέμβριο, η νίκη μετά από 18 ήττες ανήκε στους γηπεδούχους.

Οι 35 πόντοι του Τζον Γουόλ εξώθησαν τους Καβαλίερς στην πρώτη ήττα τους στο Κλίβελαντ με 97-85 από τους Γουίζαρντς. Η ομάδα της Ουάσιγκτον δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ, άρχισε με 10-0 σερί και μετά από ακόμη ένα 9-0 και ένα 15-2 στη δεύτερη περίοδο, έχτισε αξιόλογη διαφορά. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 24 πόντους, ωστόσο τα 19 λάθη της ομάδας του που οδήγησαν σε 25 πόντους τους Γουίζαρντς αποδείχθηκαν καταστροφικά.