Απίστευτη, ονειρική βραδιά για τον Κάρι

Χωρίς φρένα ο Στίφεν Κάρι έχασε τον λογαριασμό στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας 53 πόντους (!) στη νίκη των Ουόριορς επί Πέλικανς με 134-120 μέσα στη Νέα Ορλεάνη. Σούπερ ρεκόρ στην 3η περίοδο, στην οποία σημείωσε 28 πόντους, έναντι 26 που πέτυχαν οι αντίπαλοι!

Πάρτε χαρτί και μολύβι και σημειώστε. Ο σούπερ σταρ του Γκόλντεν Στέιτ στη μυθική εμφάνιση που πραγματοποίησε, πέτυχε 53 πόντους με 9/13 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 11/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής!

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι πριν από λίγα 24ωρα ο Κάρι είχε ξεσπάσει και πάλι απέναντι στους Πέλικανς, πετυχαίνοντας 40 πόντους, στη φετινή πρειέρα του στο ΝΒΑ.

Πέρα από τον Κάρι, υπήρξαν κι άλλοι σκόρερ για τους νικητές. Ο Ντρέιμοντ Γκριν για παράδειγμα έκανε σπουδαία εμφάνιση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 19 πόντους.

Για τους ηττημένους, δεν έφτανε η προσπάθεια του Άντονι Ντέιβιε που είχε 26 πόντους και 15 ριμπάουντ στο ματς.

Νιου Ορλίνς Πέλικανς-Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 120-134

Ντέιβις 26 (15 ριμπ.), Χόλιντεϊ 22, Άντερσον 19 -Κάρι 53, Γκριν 21, Τόμπσον 19.