Break για Μπλέιζερς και Ουίζαρντς

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς νίκησαν 122-120 στην παράταση τους Χιούστον Ρόκετς και έκαναν το break, ενώ αναλόγως έπραξαν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς που επικράτησαν 102-93 των Μπουλς στο Σικάγο.

Οι Ουίζαρντς έγιναν η τρίτη ομάδα της Ανατολής από τα τέσσερα ζευγάρια της πρώτης φάσης που ξεκίνησαν με break, καθώς επικράτησαν 102-93 των Μπουλς στο Σικάγο. Στην πρώτη της εμφάνιση σε play off μετά το 2008, η ομάδα της πρωτεύουσας βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σύντομα όμως ψαλίδισε τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 18-6 στο φινάλε έφυγε θριαμβεύτρια από το "United Centre".

Σικάγο Μπουλς: Χάινριχ 16, Όγκουστιν 16, Μπάτλερ 15, Γκίμπσον 12, Μπούζερ 11, Ντανλίβι 11, Νοά 10 (10 ριμπ.), Σνελ 2, Μοχάμεντ.

Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Νενέ 24, Αρίζα 18, Γουόλ 16, Γκορτάτ 15 (13 ριμπ.), Μπιλ 13, Μίλερ 10, Μπούκερ 3, Γουέμπστερ 3, Γκούντεν, Χάρινγκτον, Τεμπλ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, ο οποίος σημείωσε 46 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ, οι Μπλέιζερς επικράτησαν 122-120 στην παράταση των Ρόκετς κι έκαναν το break στο Χιούστον. Δέκα λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας οι "ρουκέτες" προηγούνταν 86-73, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και με ένα follow του Όλντριτζ (2,9'' πριν από το φινάλε), οδήγησαν το συναρπαστικό ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Χιούστον Ρόκετς: Χάρντεν 27, Χάουαρντ 27 (15 ριμπ.), Πάρσονς 24, Λιν 14, Τζόουνς 12 (13 ριμπ.), Μπέβερλι 9, Γκαρσία 5, Ασίκ 2.

Πόρτλαντ Μπλέιζερς: Όλντριτζ 46 (18 ριμπ.), Λίλαρντ 31, Μάθιους 18, Μπατούμ 14, Λόπεζ 6, Ρόμπινσον 3, Ουίλιαμς 3, Φρίλαντ 1, Μπάρτον, Ράιτ.

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση του Σαν Αντόνιο, όπου οι Σπερς έκαμψαν την αντίσταση των Μάβερικς με 90-85. Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ προηγήθηκε 21-9 στην πρώτη περίοδο, όμως εκείνη του Ντάλας επέστρεψε και 8 λεπτά πριν από το φινάλε πήρε προβάδισμα 10 πόντων. Κάπου εκεί άρχισε να ξαναπαίρνει μπρος η μηχανή των γηπεδούχων, οι οποίοι βελτιώθηκαν αισθητά στο αμυντικό σκέλος και άνοιξαν το σκορ στη σειρά.

Σαν Αντόνιο Σπερς: Ντάνκαν 27, Πάρκερ 21, Τζινόμπιλι 17, Λέοναρντ 11 (10 ριμπ.), Σπλίτερ 8 (11 ριμπ.), Ντιαό 4, Μιλς 2, Γκριν, Μπελινέλι, Μπόνερ, Έιρς.

Ντάλας Μάβερικς: Χάρις 19, Έλις 11, Νοβίτσκι 11, Ράιτ 11, Κάρτερ 10, Μάριον 8, Καλντερόν 7, Κράουντερ 6, Ντάλεμπερτ 2, Μπλερ.

Τη βραδιά που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τον Λάρι Μπερντ και έγινε ο 8ος σκόρερ στην ιστορία των play offs με 3.898 πόντους, οι Μαϊάμι Χιτ αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες από τους Σάρλοτ Μπόμπκατς, εν τέλει όμως, χάρη σε ένα επιμέρους 18-4 στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στη νίκη με 99-88 και άνοιξαν το σκορ στη σειρά.

Μαϊάμι Χιτ: Τζέιμς 27 (9 ριμπ.), Ουέιντ 23, Μπος 13, Τζόουνς 12, Άντερσεν 8 (10 ριμπ.), Τσάλμερς 7, Κόουλ 7, Χάσλεμ 2, Λιούις, Άλεν.

Σάρλοτ Μπόμπκατς: Γουόκερ 20, Τζέφερσον 18 (10 ριμπ.), Νιλ 17, ΜακΡόμπερτς 15, Χέντερσον 6, Κιντ-Τζίλκριστ 5, Ζέλερ 4, Ρίντναουρ 2, Ντάγκλας-Ρόμπερτς 1, Μπιγιόμπο, Τόλιβερ.