Έκαναν πλάκα οι Γουόριορς και ο Κάρι!

Μένοντας μόλις 28 λεπτά στο παρκέ, ο Στέφεν Κάρι πέτυχε 34 πόντους (8/13 τρίποντα) και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν με το επιβλητικό 121-85 των Νιου Γιορκ Νικς. Στο 61-6 πλέον το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα!

Με σπασμένα φρένα είναι ο Στέφεν Κάρι, δεν εξηγείται αλλιώς. Ο Αμερικανός σούπερ-σταρ των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έγραψε ακόμη μια συγκλονιστική εμφάνιση στο βιογραφικό του και πετυχαίνοντας 34 πόντους κόντρα στους Νιου Γιορκ Νικς, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 121-85. Το τρομερό όμως δεν είναι οι πόντοι που έβαλε, αλλά σε πόσο χρόνο τους έβαλε!

Ο Κάρι αγωνίστηκε σε όλη την πρώτη και σε όλη την τρίτη περίοδο (συν ένα τετράλεπτο ακόμη), δηλαδή συνολικά 28 λεπτά για να πετύχει34 πόντους με 4/7 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 2/2 βολές, να μαζέψει 6 ριμπάουντ, να μοιράσει 4 ασίστ και να κάνει 2 φάουλ και 2 λάθη. Ολα αυτά δηλαδή, σχεδόν σε ένα ημίχρονο.

Άσχημο βράδυ πέρασαν κόντρα στους Πέλικανς οι Κινγκς του Κώστα Κουφού, γνωρίζοντας την ήττα με 108-123 εντός έδρας. Ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε για 4:35 και πρόλαβε να πετύχει 2 πόντους.