Επιστροφές καταστροφές για Λεμπρόν, εκδίκηση η Θάντερ (VIDEOS)

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έπαιξε ως αντίπαλος στο Μαϊάμι και γνώρισε την αποθέωση και συνάμα την ήττα από τη Χιτ με 101-91, παρά τους 30 πόντους του. Η Θάντερ συνέχισε το σερί νικών επί των Σπερς στην κανονική περίοδο με έναν καταπληκτικό Γουέστμπρουκ.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς... φιλοξενήθηκε στο Μαϊάμι μετά από 4 χρόνια, γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που τον... αγάπησε περισσότερο βλέποντάς τον να υποτάσσεται με τους Καβαλίερς κόντρα στη Χιτ με 101-91. Η πρώτη επιστροφή στην ομάδα με την οποία πάτησε κορυφή, αλλά άφησε το καλοκαίρι του 2014 δεν περιελάμβανε σκηνές αντίστοιχες της φυγής του από το Κλίβελαντ το 2010. Υπήρξε VIDEO με τα κατορθώματά του στην πόλη, standing ovation, υπήρχαν υπέρ του πανό και μηνύματα στήριξης.

Αγωνιστικά, ο Τζέιμς πέτυχε 30 πόντους με 9/16 σουτ, μοίρασε 8 ασίστ, ωστόσο αστόχησε σε 8 ελεύθερες βολές και έχασε την προσωπική μονομαχία με τον αντικαταστάτη του στο Μαϊάμι, τον Λουόλ Ντενγκ (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Κυρίως, ηττήθηκε κατά κράτος από τον φίλο του Ντουέιν Γουέιντ (με τον οποίο φωτογραφήθηκε στο τέλος του αγώνα), ο οποίος σημείωσε 24 από τους 34 πόντους του στο 1ο ημίχρονο (παρότι έχασε 9 διαδοχικά σουτ και το +17 έγινε -1 προς το τέλος).

Η Θάντερ πήρε τη μίνι εκδίκηση που αναζητούσε για τον περσινό αποκλεισμό με 4-1 από τους μετέπειτα πρωταθλητές Σπερς και έκανε το 6-0 στα τελευταία παιχνίδια με την ομάδα του Σαν Αντόνιο στην κανονική περίοδο. Το 114-106 βασίστηκε στον αφηνιασμένο Ράσελ Γουέστμπρουκ, που άρχισε το παιχνίδι με 1/8 σουτ, αλλά το τελείωσε με 14/28 σουτ 34 πόντους (9/13 στο δεύτερο ημίχρονο), 11 ασίστ (ατομικό ρεκόρ για φέτος), 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Μαζί με τον Στίβεν Άνταμς (16 πόντοι, 15 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά, 3 τάπες) έκαναν τη διαφορά, απόντος του Κέβιν Ντουράντ. Από την άλλη, η εξέλιξη αυτή επισκίασε τον απίστευτο Μανού Τζινόμπιλι που σε 24:43 έσπασε τα κοντέρ με 11 πόντους, 13 ασίστ και 7 ριμπάουντ.