Ήττες για Μπακς, Κινγκς, εξαιρετικοί Αντετοκούνμπο, Κουφός

Οι Μιλγούοκι Μπακς γνώρισαν την ήττα με 114-90 από τους Ορλάντο Μάτζικ, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Πολύ καλή παρουσία κι από τον Κώστα Κουφό κόντρα στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, παρά την ήττα της ομάδας του (101-91). Μικρή συμμετοχή για Παπανικολάου απέναντι στους Σπερς.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή για τους Μιλγούοκι Μπακς ώστε να αποφύγουν ακόμη μία ήττα (ρεκόρ 6-10), αυτή τη φορά με 114-90 από τους Ορλάντο Μάτζικ. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν από τις ελάχιστους διακριθέντες, με 17 πόντους (7/10 σουτ, 3/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στο πλευρό του, από την πλευρά των ηττημένων οι Τζέριντ Μπέιλες (17 π) και Κρις Μίντλετον (15 π, 4 ασ, 3 κλ). Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ορλάντο ο Έλφριντ Πέιτον, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ (22 π, 10 ασ), ενώ είχε καθοριστική συμβολή στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Μάτζικ ξέφυγαν με 86-65 και "κλείδωσαν" σε μεγάλο βαθμό τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-22, 43-49, 65-86, 90-114

Νταμπλ νταμπλ ο Κουφός, έπαιξε ελάχιστα ο "Παπ"

Ο Κώστας Κουφός προσπάθησε να μπει στα... παπούτσια του απόντα Ντεμάρκους Κάζινς, αλλά η τρομερή εμφάνισή του, δεν έφτανε στους Σακραμέντο Κινγκς για να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Ο Έλληνας σέντερ έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους (5/10 σουτ, 6/6 βολές) και 13 ριμπάουντ, όμως ο Άντριου Γουίγκινς ήταν σ' ακόμη μία αναμέτρηση καταλυτικός και χάρισε τη νίκη με 101-91 στους "λύκους".

Τα δωδεκάλεπτα: 28-29, 53-47, 75-68, 101-91

Όσον αφορά στον Κώστα Παπανικολάου, αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά στην ήττα των Ντένβερ Νάγκετς με 91-80 από τους Σαν Αντόνιο Σπερς.