Ισοφάρισαν Καβαλίερς και Ρόκετς (VIDEOS)

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς με ηγέτη τον Λεμπρόν Τζέιμς, επικράτησαν εύκολα των Σικάγο Μπουλς με 106-91 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1. Δυσκολεύτηκαν οι Χιούστον Ρόκετς κόντρα στους μαχητικούς Λος Άντζελες Κλίπερς, αλλά τελικά νίκησαν με 115-109.

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Σικάγο Μπουλς 106-91 [1-1]

Οι παίκτες των Καβαλίερς γνώριζαν την κρισιμότητα της αναμέτρησης, γι' αυτό εξ αρχής μπήκαν στον αγώνα με σκοπό την εύκολο επικράτηση. Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να είναι κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας 33 πόντους, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ, οι "Καβς" δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα κόντρα στους Μπουλς, οι οποίοι δεν έπιασαν τα υψηλά στάνταρ της πρώτης αναμέτρησης.

Πέρα από τον "King James" και ο Κάιρι Ίρβινγκ βοήθησε στον επιθετικό τομέα, προσθέτοντας αθόρυβα 21 πόντους. Μοναδικοί παραφωνία για τους γηπεδούχους, η αποχώρηση λόγω τραυματισμού του Ιμάν Σάμπερτ. Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Τζίμι Μπάτλερ "τράβηξε το κουπί" επιθετικά, σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ ο Ντέρικ Ρόουζ είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα (14 πόντους με 6/20 σουτ), αλλά βοήθησε στο δημιουργικό κομμάτι (10 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 38-18, 64-45, 87-71, 106-91

Τζέιμς 33 (8 ριμπ., 5 ασ.), Ίρβινγκ 21, Τζόουνς 17, Σάμπερτ 15 (7 ριμπ) - Μπάτλερ 18, Ρόουζ 14 (7 ριμπ., 10 ασ.), Γκασόλ 11 (4 ριμπ.), Γκίμπσον 11

Χιούστον Ρόκετς - Λος Άντζελες Κλίπερς 115-109 [1-1]

Οι Ρόκετς για περίπου 25 λεπτά βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στους μαχητικούς Κλίπερς, αλλά η πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο σε συνάρτηση με την ευστοχία (κυρίως από το σημείο των βολών) τους έδωσαν τη νίκη. Ο Τζέιμς Χάρντεν φορτώθηκε από νωρίς με 4 φάουλ και υπέπεσε σε 7 λάθη, ωστόσο έβαλε 16 από τους 32 στην τέταρτη περίοδο (ως επί τω πλείστων με βολές) και βοήθησε την ομάδα του Χιούστον να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Από κοντά κι ο Ντουάιτ Χάουαρντ που τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, ενώ ο Τρέβορ Αρίζα πέρα από το νταμπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 13 ριμπάουντ) σκόρε κρίσιμα καλάθια κατά τη διάρκεια της τετάρτης περιόδου. Όσον αφορά τους ηττημένους, η απουσία του Κρις Πολ ήταν καταλυτική, ενώ διακριθέντας ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν με 34 πόντους, 13/23 σουτ, 8/11 βολές, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-24, 21-41, 27-20, 32-24

Χάρντεν 32, Χάουαρντ 24, Αριζα 15, Μπρούερ 11 - Γκρίφιν 34, Κρόφορντ 19, Τζόρνταν 16, Ρέντικ 12