Κλασικός Giannis, ήττα για Μπακς

Έχει πάψει να είναι είδηση όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πετυχαίνει διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Έλληνας φόργουροντ πραγματοποίησε μια κλασική εμφάνιση, όμως οι Μπακς δεν κατάφεραν να επιβληθούν των Σέλτικς και γνώρισαν την ήττα με 99-83.

Ο Greek Freak αγωνίστηκε μόνο 24'07'' λόγω των προβλημάτων που είχε σε όλο το ματς με τα φάουλ και ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους (τους 12 στο δεύτερο ημίχρονο), 6/13 σουτ, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 5 φάουλ. Για το Μιλγουόκι ξεχώρισε ο Μονρό με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς ο Ιζάια Τόμας πέτυχε 20 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Τα 12λεπτα: 24-24, 18-22, 17-30, 24-23

Μιλγουόκι Μπακς (4-4): Αντετοκούνμπο 16, Πάρκερ 8, Μονρό 17, Μίντλετον 13, Ένις 4, Ο'Μπράιαντ 4, Ίνγκλις 3, Μπέιλες 12, Χένσον 2, Βάσκεθ 2, Κόουπλαντ, Βογκ 3, Πλαμλί

Μπόστον Σέλτικς (3-3): Κρόουντερ 12, Τζόνσον 4, Σάλινγκερ 11, Μπράντλεϊ 2, Τόμας 20, Τάρνερ 13, Όλινικ 11, Γερέμπκο 6, Χάντερ 7, Λι 13, Ρόζιερ, Γιανγκ.

Νίκες για ΛεΜπρόν και Ντουράντ

Με τον Λεμπρόν Τζέμς να αναλαμβάνει δράση στα δύσκολα, οι Καβαλίερς νίκησαν τη Τζαζ με 118-114. Ο "Βασιλιάς" πέτυχε 31 πόντους, ενώ είχε ακόμα 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο Μο Γουίλιαμς έβαλε 29 πόντους με 8/9 σουτ και ο Κέβιν Λοβ πρόσθεσε άλλους 22 (συν 8 ριμπάουντ).

Εύκολη νίκη για τη Θάντερ στην Ουάσινγκντον με 125-101 επί των Γουίζαρντς, με τον Κέβιν Ντουράντ να κάνει νταμπλ-νταμπλ (14π., 10ρ.) πριν αισθανθεί ένα τράβηγμα και αποχωρήσει από το παρκέ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έκανε το πρώτο του τριπλ νταμπλ της σεζόν, με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και11 ασίστ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Γιούτα Τζαζ (27-22, 25-26, 28-32, 38-34) 118-114

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς - Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (23-37, 27-31, 21-29, 30-28) 101-125

Μαϊάμι Χιτ - Λος Άντζελες Λέικερς (29-23, 21-26, 25-17, 26-22) 101-88

Τορόντο Ράπτορς - Νιου Γιορκ Νικς (17-24, 35-36, 33-25, 24-26) 109-111

Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Ντάλας Μάβερικς (29-22, 29-18, 36-35, 26-30) 120-105

Μιλγουόκι Μπακς - Μπόστον Σέλτικς (24-24, 18-22, 17-30, 24-23) 83-99

Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Σάρλοτ Χόρνετς (31-32, 28-31, 21-22, 15-19) 95-104