"Ξύπνησε" ο Κάρι, 3-2 οι Γουόριορς

Ο Στίφεν Κάρι αφυπνίστηκε στο 5ο παιχνίδι της σειράς των τελικών του ΝΒΑ, πέτυχε 37 πόντους και οδήγησε τους Γουόριορς στη νίκη με 104-91 επί των Καβαλίερς που τους δίνει πλέον το προβάδισμα με 3-2 νίκες. Τριπλ νταμπλ ο Λεμπρόν που πάλευε μόνος για το Κλίβελαντ.

Το 5ο παιχνίδι των τελικών του NBA εξελίχθηκε σε "μονομαχία" μεταξύ του "βασιλιά" Λεμπρόν και του MVP του πρωταθλήματος Στίφεν Κάρι. Ο Τζέιμς πέτυχε 40 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ, όμως όλα αυτά αποδείχτηκαν λίγα. Και αυτό γιατί ο Κάρι που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 37 πόντους (7/13 τρ.), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, είχε περισσότερες βοήθειες από τους συμπαίκτες του, αφού ακόμη 4 εξ αυτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ήταν η πρώτη φορά μάλιστα που ο Κάρι πέτυχε πάνω από 30 πόντους στους τελικούς.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (51-50 στα μισά του αγώνα), ωστόσο από την 3η περίοδο κι έπειτα το Γκόλντεν Στέιτ άρχισε να πατά καλύτερα στο παρκέ, βγάζοντας περισσότερες άμυνες, κάτι που του έδωσε την ευκαιρία να χτίσει μια μικρή διαφορά (73-67 στο τέλος του 3ου 12λεπτου).

Η διαφορά αυτή αυξήθηκε κι άλλο στο 4ο δωδεκάλεπτο κι έτσι οι Γουόριορς πανηγύρισαν την 3η νίκη τους σε πέντε παιχνίδια και πλέον βρίσκονται μια "ανάσα" από την κατάκτηση του τίτλου, καθώς έχουν ακόμη δύο ευκαιρίες για να πάρουν μία νίκη και να στεφθούν πρωταθλητές.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-22, 51-50, 73-67, 104-91

Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 8 (10ρ.), Γκριν 16, Κάρι 37 (7/13τρ., 7ρ., 4ασ.), Ιγκουοντάλα 14, Τόμπσον 12, Λι 2, Λίβινγκστον 2, Μπαρμπόσα 13.

Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 40 (3/8τρ., 14ρ., 11ασ.), Τόμπσον 19 (10ρ.), Σάμπερτ 10, Ντελαβεντόβα 5, Μίλερ 3, Σμιθ 14.