Νέο νταμπλ-νταμπλ ο "Greek Freak" και νίκη για Μπακς

Μόλις 24 ώρες μετά την εντός έδρας ήττα από τους Χόρνετς, οι Μπακς ταξίδεψαν στην Ατλάντα και ξέσπασαν απέναντι στους Χοκς, φτάνοντας στη νίκη στη 2η παράταση με 117-109. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέβαλε καταλυτικά, καθώς πέτυχε ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ κι αν δεν είχε αποβληθεί λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, θα είχε ακόμη καλύτερα στατιστικά.

Ο τρόπος που ηττήθηκαν από τους Χόρνετς πείσμωσε τους Μπακς, οι οποίοι πήγαν στην Ατλάντα αποφασισμένοι να ρεφάρουν και παρότι χρειάστηκε να παίξουν δύο παρατάσεις, στο τέλος αποχώρησαν με ψηλά το κεφάλι από το παρκέ, φτάνοντας στη νίκη με 117-109.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε 38 λεπτά, αποβλήθηκε με έξι φάουλ ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε καταφέρει να κάνει εξαιρετική εμφάνιση με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ. Στο υπόλοιπο του αγώνα ανέλαβαν δράση ο Τζάμπαρι Πάρκερ (28 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 51 λεπτά), ενώ ο Γκρεγκ Μονρό είχε 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πολ Μίλσαπ με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Ατλάντα Χοκς - Μιλγουόκι Μπακς (29-31 21-23 18-21 26-19) 109-117(ΠΑ)

Μιάμι Χιτ - Ουάσινγκτον Γουίζαρντς (30-19 29-25 23-24 32-26) 114-94

Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Νιου Γιορκ Νικς (16-31 32-28 13-22 34-22) 95-103

Λος Άντζελες Κλίπερς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (20-33 33-30 31-30 28-22) 112-115