Νίκη-δώρο στον Ντάνκαν: οι Σπερς στα ημιτελικά

Με επιμέρους 37-21 στην τρίτη περίοδο και εμφατική νίκη στο Μέμφις οι Σπερς έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά των Περιφερειών.

Σπερς Γκρίζλις ΝΒΑ

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς διπλασίασαν τις νίκες τους στο Μέμφις χάρη στο 116-95 επί των Γκρίζλις και με 4-0 εξασφάλισαν την παρουσία τους στα ημιτελικά της Δύσης.

Σ' ένα ματς που διακόπηκε για 20 λεπτά λόγω μπλακ άουτ, οι "αρκούδες" αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο χάρη στον οίστρο του Λανς Στέφενσον. Οι Σπερς ωστόσο μετέτρεψαν το +2 (47-45) σε +18 (84-66) στη διάρκεια της τρίτης περιόδου και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη-πρόκριση χωρίς να κινδυνεύσουν στην τελική ευθεία.

Ο Λέοναρντ, που είχε 12 πόντους μόνο στη δεύτερη περίοδο, τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Λαμάρκους Όλντριτζ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) πριν καν συμπληρωθεί η τρίτη περίοδος. Όσο για τον Τιμ Ντάνκαν λίγες ώρες πριν συμπληρώσει το 40ο έτος της ηλικίας του, είχε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 μπλοκ.

Οι Γκρίζλις, που "χτυπήθηκαν" από σοβαρούς τραυματισμούς στο κομβικότερο σημείο της σεζόν και δεν διέθεταν έξτρα λύσεις, είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και αρκετά λάθη (17) για να διεκδικήσουν οτιδήποτε απέναντι σε μια υπερπλήρη ομάδα.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-25, 45-47, 66-84, 95-116

Γκρίζλις: Ράντολφ 15(7ρ), Μπαρνς 15(1/5τρ, 7ρ, 4ασ), Φάρμαρ 6(5ασ), Άλεν 6, Κάρτερ 14(4/4τρ), Άντερσεν 7(13ρ), Γκριν 4, Στέφενσον 26, Μιούνφορντ 2

Σπερς: Όλντριτζ 15(10ρ), Λέοναρντ 21(2τρ, 7ρ, 4ασ), Ντάνκαν 7, Πάρκερ 16(1), Γκριν 2, Γουέστ 11(1), Άντερσον 5(1), Μαριάνοβιτς 8, Ντιό 7(1), Μιλς 9(3/7τρ), Μίλερ, Σίμονς 8(1), Τζινόμπιλι 7