Ντέρμπι με το... καλημέρα και νίκη για Μπουλς

Οι φίλοι του ΝΒΑ και ο Μπάρακ Ομπάμα που βρέθηκε "United Center", δεν χρειάστηκε να περιμένουν για να απολαύσουν θέαμα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς το προσέφεραν απλόχερα Μπουλς και Καβαλίερς στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς, με τους "ταύρους" να φτάνουν μετά από συγκλονιστικό ματς στη νίκη με 97-95.

Υπό το βλέμμα του προέδρου των ΗΠΑ, Μπάρακ Ομπάμα που οι υποχρεώσεις του τον έφεραν στο Σικάγο και δεν έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο "United Center" και να παρακολουθήσει την πρεμιέρα των αγαπημένων του Μπουλς στο φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ, οι "ταύροι" νίκησαν τους Καβαλίερς του "βασιλιά" ΛεΜπρόν Τζέιμς με 97-95, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Πρώτος σκόρερ – και κορυφαίος σε απόδοση – παίκτης τους νικητές Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους με 6/11 σουτ και 9 ριμπάουντ σε μόλις 25 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός σε απόδοση και ο Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος δεν φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε και στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε μέτρησε 18 πόντους με 8/22 σουτ και 5 ασίστ. Ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε 17 πόντους και ο Πάου Γκασόλ συνεισέφερε κυρίως αμυντικά έχοντας 6 κοψίματα και 2 πόντους στο ενεργητικό του.

Από την πλευρά των περσινών φιναλίστ του πρωταθλήματος, ο ΛεΜπρον Τζέιμς που αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στη μέση είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Μο Γουίλιαμς πρόσθεσε 19 πόντους και 7 ασίστ και ο Κέβιν Λοβ 18 πόντους με 6/17 σουτ, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Μπουλς είχαν να επιδείξουν μεγαλύτερη ευστοχία από τους αντιπάλους τους, για αυτό κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη. Μάλιστα η ομάδα του Σικάγο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 26-17, με τους Καβαλίερς να ψαλιδίζουν σε κάθε μία από τις επόμενες περιόδους τη διαφορά (20-23, 25-28, 26-27), χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να κάνουν την ανατροπή.

Ο Γκασόλ είπε "όχι" στον ΛεΜπρόν

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα το Κλίβελαντ κατάφερε να προηγηθεί με 83-82, όμως οι Μπουλς απάντησαν με ένα επιμέρους 11-2, κάνοντας το 93-85. Ο Κέβιν Λοβ με 8 σερί πόντους μείωσε σε 97-95 με τον Γκασόλ να κάνει καθοριστικό κόψιμο στον ΛεΜπρόν και τον Μπαντλερ να κλέβει, στη τελευταία φάση που κρίθηκε το παιχνίδι.

Tα δωδεκάλεπτα: 26-17, 46-40, 71-68, 97-95

Μπουλς: Μίροτιτς 19 (9 ριμπ.), Ρόουζ 18, Μπάτλερ 17, Σνελ 11, Μουρ 11, ΜακΝτέρμοτ 8, Μπρουκς 6, Γκίμπσον 5, Γκασόλ 2, Νοά.

Καβαλίερς: Τζέιμς 25 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Γουίλιαμς 19, Λοβ 18, Τζέφερσον 10, Σμιθ 8, Ντελαβεντόβα 6, Τόμπσον 2 (12 ριμπ.), Βαρεζάο 2, Τζόουνς, Κάνιγχαμ.

Σαν πρωταθλητές...

Οι Γουόριορς τίμησαν τα δαχτυλίδια των πρωταθλητών (τα παρέλαβαν πριν από το ματς) και έκαναν αρχή με νίκη επικρατώντας των Πέλικανς με 111-95.

Ο Στίφεν Κάρι πέτυχε 40 πόντους με 5/12 τρίποντα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άντονι Ντέιβις που ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους

Τα δωδεκάλεπτα: 39-35, 59-49, 94-75, 111-95

Γουόριορς: Κάρι 40 (7 ασίστ), Εζέλι 13, Μπόγκουτ 12, Γκριν 10, Τόμπσον 9, Μπαρνς 8, Σπέιτς 9, Λίβινγκστον 6, ΜακΑντού 2, Ιγκουοντάλα 2, Μπαρμπόσα, Ρας.

Πέλικανς: Ντέιβις 18, Σμιθ 17, Γκόρντον 14, Κάνινγχαμ 13, Πέρκινς 10, Άντερσον 9, Γκι 8, Αζανσά 6, Ρόμπινσον.

"Διπλό" στην Ατλάντα για τους Πίστονς

Σε άλλο ματς που έγινε τα ξημερώματα, οι Πίστον έφυγαν νικητές από την Ατλάντα, επικρατώντας των Χοκς με 106-94. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάλντγουελ-Πόουπ με 21 ποντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Ντράμοντ ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ. ο Ντένις Σρόντερ με 20 πόντους και ο Μίλσαπ με 19 ξεχώρισαν για τα "γεράκια"

Τα δωδεκάλεπτα: 25-25, 43-48, 66-82, 94-106

Χοκς: Σρέντερ 20, Μίλσαπ 19 (8 ριμπ.), Τιγκ 18, Χόρφορντ 15, Κόρβερ 7, Πάτερσον 5, Σπλίτερ 4, Σκοτ 4, Σεφολόσα 2, Μπέιζμορ, Μουσκάλα.

Πίστονς: Κάλντγουελ-Πόουπ 21, Ντράμοντ 18 (19 ριμπ.), Μόρις 18 (10 ριμπ.), Ιλιασόβα 16, Τζάκσον 15, Τζόνσον 7, Μπέινς 6, Μπλέικ 3, Μικς 2.