Ο Λεμπρόν ισοφάρισε τους Γουόριορς

Για ακόμη μια φορά Καβαλίερς και Γουόριορς έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, με τη διαφορά ότι ο Λεμπρόν και η παρέα του έκαναν το μπρέικ, επικρατώντας με 95-93 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά. Ο "βασιλιάς" έκανε εκ νέου την υπέρβαση ολοκληρώνοντας το ματς με τριπλ νταμπλ και 39 πόντους.

Αυτή τη φορά ο Στίφεν Κάρι παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών (πέτυχε μόλις 19 πόντους) και δεν κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω στους Γουόριορς, οι οποίοι μοιραία γνώρισαν την ήττα (95-93) στο έξτρα πεντάλεπτο (87-87 η κανονική διάρκεια), στον 2ο παιχνίδι της σειράς των τελικών του ΝΒΑ.

Στην παράταση μάλιστα ο Κάρι είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ με 94-93 λίγο πριν από την εκπνοή, όμως έκανε air ball και της στέρησε μια καλύτερη τύχη στο ματς, με τον Λεμπρόν να πετυχαίνει 1/2 βολές στη συνέχεια, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο "βασιλιάς" είχε καταφέρει προηγουμένως να κάνει ένα τέλειο ματς, αναλαμβάνοντας προσωπικά το κόστος να καλύψει κάθε αδυναμία της ομάδας του, ειδικά δε όπως διαμορφώθηκαν τα δεδομένα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Ίρβινγκ. Ο σούπερ σταρ των Καβαλίερς πέτυχε 39 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ, σε μια ολοκληρωτική εμφάνιση, καταφέρνοντας να φτάσει στο 5ο τριπλ νταμπλ της καριέρας του σε τελικούς.

Άξιος συμπαραστάτης του Τζέιμς ο Μοζγκόφ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ ο Σμιθ συνέβαλε στην προσπάθεια με 13 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων ο Τομπσον "ντύθηκε" Κάρι και με τους 34 πόντους που πέτυχε κράτησε τους Γουόριορς στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, δεν πήρε όμως τις απαιτούμενες βοήθειες από το αστέρι της ομάδας κι έτσι η προσπάθεια του Γκόλντεν Στέιτ σταμάτησε στο σημείο όπου κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 87-87 (με τον Κάρι), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στα 5 λεπτά που έκριναν την τελική έκβαση του αγώνα, οι Καβαλίερς πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα 5 πόντων, διαφορά που αν και κατάφεραν να καλύψουν οι γηπεδούχοι, εν τέλει ηττήθηκαν. Το 95-93 υπέρ του Κλίβελαντ έφερε τη σειρά στο 1-1 και πλέον η παρέα του Λεμπρόν εχει δύο παιχνίδια εντός έδρας και την ευκαιρία να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 45-47, 59-62, 87-87 (93-95)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Κερ): Μπαρνς 11 (6ρ.), Γκριν 10 (10ρ., 5κλ., 3κοψ.), Μπόγκουτ 2 (10ρ.), Κάρι 19 (5/23 σουτ, 2/15τρ., 6ρ., 5ασ., 6λ.), Τόμπσον 34 (4/12τρ., 5ρ.), Έζελι 2, Σπέιτς, Λίβινγκστον 3, Μπαρμπόσα 5 (1/1τρ.), Ιγκουοντάλα 7 (1/2τρ., 6ρ., 5ασ.).

Κλίβελαντ Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 39 (11/34 σουτ, 3/6τρ., 16ρ., 11ασ., 3λ.), Μοζγκόφ 17 (11ρ.), Τόμπσον 2 (14ρ.), Σάμπερτ 7 (1/5τρ.), Ντελαβεντόβα 9 (1/6τρ., 5ρ., 3κλ., 6λ.), Τζόουνς 8 (2/4τρ.), Σμιθ 13 (2/5τρ.), Μίλερ.