Ο Τζαμπάρ στη σκιά του Αντετοκούνμπο (πλέον)

Οι Μπακς έχασαν από τους Νάγκετς σ' ένα ματς διαφήμιση. Μικρό το κακό, όταν αυτή η ήττα έχει συνδυαστεί με την ιστορικών διαστάσεων επίδοση του Giannis. Μια τριπλ-νταμπλ επίδοση που τον κατατάσσει ψηλότερα από το θρύλο των θρύλων, Καρίμ, στην ιστορία του Μιλγουόκι! Υποκλιθείτε...

Milwaukee Bucks' Giannis Antetokounmpo looks to pass the ball over Denver Nuggets' Wilson Chandler during the second half of an NBA basketball game Thursday, Feb. 15, 2018, in Milwaukee. The Nuggets defeated the Bucks 134-123. (AP Photo/Tom Lynn) AP

Σε παιχνίδι που ο αντίπαλος είχε 24/40 τρίποντα (60%) και ο βασικός σέντερ τους (Νίκολα Γιόκιτς) έδωσε 17 ασίστ τύχη οι Μπακς δεν είχαν. Εξ ου και το 134-123 από τους Νάγκετς στο Μιλγουόκι με παθητικό 74 πόντων από το πρώτο ημίχρονο.

Μια ήττα όμως σε τόσα ματς μιας κανονικής περιόδου δεν επισκιάζει την ιστορικότητα της επίδοσης του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας άσος ήταν εντυπωσιακός το λιγότερο, σε μια από τις πιο λαμπερές βραδιές της καριέρας του, και μπήκε με τη βούλα πλέον στο πάνθεον της ιστορίας των Μπακς, αφού ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ επαναλαμβάνουμε, στη λίστα με τα περισσότερα τριπλ νταμπλ. Πλέον ο Giannis έχει 9 στην καριέρα του.

Ο Αντετοκούνμπο - ο οποίος πριν τον αγώνα παρέλαβε την φανέλα που θα φορέσει στο All Star Game από τη μητέρα του σε μία σύντομη τελετή - ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους από 13/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κοψίματα σε 39 λεπτά παιχνιδιού! Άψογος...

Όχι πως ο Νίκολα Γιόκιτς πήγε άσχημα (30 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 17 ασίστ) με τριπλ νταμπλ από το πρώτο ημίχρονο, άλλο όμως ο Γιάννης!