Οι Τίμπεργουλβς "άλωσαν" την Oracle Arena, σε κίνδυνο το ρεκόρ των Γουόριορς

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς, με μπροστάρη τον Άντριου Γουίγκινς έκανε τεράστια ανατροπή μέσα στην "Oracle Arena" και πήραν τη νίκη με 124-117 επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στην παράταση. Κακή βραδιά για τον Στέφεν Κάρι που ολοκλήρωσε το ματς με 7/25(!) σουτ.

Σε κίνδυνο βρίσκεται πλέον η κατάρριψη του ρεκόρ των Σικάγο Μπουλς (72-10) από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Οι "πολεμιστές" γνώρισαν ήττα-σοκ με 124-117 μέσα στην έδρα τους από τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Οι "λύκοι", παρότι βρέθηκαν μέχρι και 15 πόντους πίσω στο σκορ, έκαναν την ανατροπή, πήγαν το παιχνίδι στην παράταση και κατέκτησαν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Στιβ Κερ είχε την ατυχία να έχει σε κακή βραδιά τον Στέφεν Κάρι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 7/25(!) σουτ και 21 πόντους, ενώ ανάλογη εμφάνιση πραγματοποίησε κι ο Κλέι Τόμπσον (28 π, 12/22 σουτ). Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Άντριου Γουίγκινς. Ο Καναδός γκαρντ με τους 32 πόντους, τα 6 κλεψίματα και τα 5 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη. Πλέον, στα εναπομείναντα 4 παιχνίδια οι Γουόριορς θέλουν μόνο νίκες προκειμένου να σπάσουν το "στοιχειωμένο" ρεκόρ της θρυλικής ομάδας του Σικάγο.

Οι πόντοι: Τόμπσον 28, Κάρι 21 (6 ρ), Μπαρνς 20 - Μαχαμάντ 35, Γουίγκινς 32, Τάουνς 20