Πολεμοχαρείς Ουόριορς, "εκτέλεσαν" τους Γκρίζλις

Οι Ουόριος έκαναν επίδειξη δύναμης στον πρώτο ημιτελικό με τους Γκρίζλις στο Όκλαντ, νίκησαν 101-86 με 13 εύστοχα τρίποντα, και με το 1-0 στη σειρά έκαναν το πρώτο βήμα (από τα τέσσερα) για την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης.

Στη θεωρία ήταν δύσκολο, στην πράξη όμως αποδείχθηκε πολύ εύκολο το έργο της καλύτερης ομάδας στην κανονική περίοδο.

Για να έχουν τύχη χωρίς τον τραυματία Κόνλεϊ (ο Νικ Καλάθης ήταν στην αρχική 5άδα) οι Γκρίζλις θα έπρεπε να κατεβάσουν τα ποσοστά των παικτών του Κερ και ταυτόχρονα να βρουν το σκορ που θα τους έλειπε από άλλους παίκτες. Από τη στιγμή όμως που σε όλο το ματς οι "πολεμιστές" σούταραν με 50% από το τρίποντο, τύχη σοβαρή δεν είχαν.

Ο Στίφεν Κάρι και η παρέα του ήταν τα "αφεντικά" στο παρκέ και δεν θα έχαναν από τις προσπάθειες που έδωσαν στον Ράντολφ. Το σκορ μοιράστηκε όπως έπρεπε, αφού πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και κανένας δεν πήρε περισσότερα από 20 σουτ. Ο ηγέτης των Ουόριορς είχε 22 πόντους, ο Τόμπσον με 18 και ο Γκριν 16.

Τα ελληνόπουλα του Μέμφις δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν. Ο Καλάθης έμεινε 21 λεπτά στο παρκέ έχοντας 0/4 σουτ, 0/2 βολές, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ ο Κουφός ξεκούρασε ελάχιστα τον Μαρκ Γκασόλ, προλαβαίνοντας πάντως σ' έξι λεπτά να πάρει 4 ριμπάουντ και να δώσει 1 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 61-52, 83-66, 101-86

Ουόριορς: Κάρι 22(4/8τρ, 7ασ, 4κλ), Τόμπσον 18(2τρ, 6ασ), Γκριν 16(4/8τρ), Μπαρνς 11(1), Μπόγκουτ 4(6ρ), Ιγκουοντάλα 8(1τρ, 5ρ), Λίβινγκστον 2, Μπαρμπόζα 6(1), Σπέιτς 10(5ρ), Εζέλι 4, Λι, Μάκαντου, Χολιντέι

Γκρίζλις: Άλεν 15, Γκασόλ 21(9ρ), Ράντολφ 20(9ρ, 5ασ), Λι 9(1), Καλάθης (2ασ, 3κλ), Τζεφ Γκριν 9, Ούντριχ 7(1), Κάρτερ 2, Κουφός, Τζαμίκαλ Γκριν, Σμιθ, Άνταμς 3(1)

Το LIVE του αγώνα

22:16
Καλησπέρα και καλώς ήλθατε στο Live Blog του ΝΒΑ Greece για τον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου ανάμεσα στους Warriors και τους Grizzlies
22:21
Οι δύο ομάδες θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας
22:22
Θυμίζουμε ότι οι Warriors προκρίθηκαν αποκλείοντας με "sweep" τους New Orleans Pelicans, ενώ οι Grizzlies απέκλεισαν με 4-1 νίκες τους Portland Trail Blazers

22:22
Σε λίγα λεπτά θα έχουμε το πρώτο τζάμπολ του παιχνιδιού. Στο μεταξύ οι δύο ομάδες έχουν ήδη ανακοινώσει τις αρχικές τους πεντάδες
22:23
Οι Warriors θα ξεκινήσουν με την κλασική τους πεντάδα: Curry, Thompson, Barnes, Green, Bogut
22:24
Οι Grizzlies από την πλευρά τους θα ξεκινήσουν με το Νικ Καλάθη για ακόμα μία φορά στην βασική πεντάδα τους: Ιδού και η απόδειξη:
22:27
Οι Warriors στο παρκέ!
22:28
Στην Regular Season οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες τρεις φορές, με το Golden State να παίρνει 2 νίκες και το Memphis 1 νίκη
22:28
Οι Grizzlies "ζεσταίνονται" λίγο πριν τον αγώνα
22:31
Ο Εθνικός Ύμνος ακούστηκε, η παρουσίαση των δύο ομάδων έγινε και σιγά-σιγά οι παίκτες ετοιμάζονται για την πρώτη μεταξύ τους μάχη
22:32
Όπως γίνεται επίσης σαφές από την είσοδο του Καλάθη στην βασική πεντάδα των Grizzlies, o Mike Conley δεν θα αγωνιστεί σήμερα λόγω του τραυματισμού του στο πρόσωπο. Ιδού και το... επίσημο του πράγματος
22:33
Όλα πάντως είναι ανοιχτά για τον δεύτερο αγώνα της σειράς
22:33

pao 13:) : καλησπερα

22:34
Ένα ενδιαφέρον στατιστικό το οποίο πρέπει να έχουμε υπόψη μας πριν το σημερινό παιχνίδι: Ο Klay Thompson έχει τον... τρόπο του κόντρα στους Grizzlies φέτος
22:35
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ! Gasol εναντίον Bogut!
22:35

Max Payne : Πάμε ρε Warriors

22:35
Πρώτη επίθεση και πρώτο καλάθι για τους Grizzlies που κάνουν το 3-0 με τρίποντο του Courtney Lee
22:38
O Green με το δεύτερο τρίποντό του στο παιχνίδι κάνει το σκορ 8-3 για το Golden State
22:38
Με ένα σουτάκι από τα 5 μέτρα ο Randoph μειώνει σε 8-5
22:39
Ο Klay Thompson με το πρώτο του καλάθι κάνει το σκορ 10-5
22:39
Άμεση απάντηση των Grizzlies, με την συνεργασία των Randolph-Gasol να οδηγεί σε καλάθι του δεύτερου και το Memphis μειώνει σε 10-7
22:40
Ο Tony Allen με καλάθι στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 10-9 για τους Grizzlies
22:40
Ιδού και το πρώτο καλάθι του Curry στο παιχνίδι!
22:41
Ο Harrison Barnes κερδίζει φάουλ από τον Gasol και με 2 βολές κάνει το σκορ 12-9
22:41
Άλλο ένα καλάθι από τον Allen και το Memphis μειώνει σε 12-11
22:42
Ο Curry βρίσκει με ωραία λόμπα τον Bogut που καρφώνει για το 14-11. Πλέον έχουν σκοράρει όλα τα μέλη της βασικής πεντάδας των Warriors
22:43
Κι άλλο τρίποντο από τον Green! Το τρίτο του στο παιχνίδι! Το Golden State μπροστά με 17-11
22:43
Ιδού το τρίτο τρίποντο του Green, προϊόν της τρομερής πάσας πίσω από την πλάτη του Curry, που έκανε το σκορ 17-11 για το Golden State. Τάιμ άουτ για τους Grizzlies
22:45
Πρώτος σκόρερ των Warriors μέχρι στιγμής είναι ο Draymond Green με 9 πόντους. Για τους Grizzlies o Tony Allen έχει 4 πόντους. Μπορείτε να δείτε το boxscore της αναμέτρησης ΕΔΩ
22:47
To παιχνίδι ξεκινάει με τον Marc Gasol να μειώνει σε 17-12 με 1/2 βολές
22:53

Με καλάθι του Randolph από τα 4 μέτρα οι Grizzlies μειώνουν σε 17-14, ωστόσο ο Bogut απαντάει με κάρφωμα για τους Warriors για το 19-14

22:53

Σερί 4-0 για τους Warriors με καλάθια των Curry και Barbosa και το Golden State ξεφεύγει με 25-18. Τάιμ-άουτ για το Memphis

22:54
Επιστροφή από το τάιμ-άουτ με τον Iguodala να καταφέρνει με καλάθι στον αιφνιδιασμό να ανεβάσει την διαφορά στους 9 πόντους (27-18)
22:54

Toni : #GoGrizzlies

22:55
Ο Gasol μειώνει σε 27-20, ωστόσο ο Barbosa με τρίποντο ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20)
22:56
Ο Jeff Green έχει περάσει στο παρκέ για το Memphis και με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι μειώνει σε 30-22
22:57
Τρίποντο από τον Udrih και οι Grizzlies μειώνουν σε 30-25
22:58
Ο Curry αστοχεί σε τρίποντο, ωστόσο ο Festus Ezeli παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και με λέι-απ κάνει το σκορ 32-25
22:58
Ο Jeff Green αστοχεί στην τελευταία επίθεση του Memphis. Τέλος πρώτης περιόδου με τους Warriors να προηγούνται με 32-25
23:00
Πρώτος σκόρερ των Warriors μέχρι στιγμής είναι ο Draymond Green με 11 πόντους, με τον Leandro Barbosa να ακολουθεί με 5 πόντους. Ο Curry έχει 4 πόντους (αλλά 5 ασίστ) ενώ ο Thompson 2 πόντους! Για τους Grizzlies, o Randolph έχει 6 πόντους, με τους Gasol και Lee να ακολουθούν έχοντας από 5 πόντους
23:01
Ο μεγάλος Πρωταγωνιστής του ματς μέχρι στιγμής. Κυρίες και Κύριοι, ο Draymond Green!
23:01

rose : einai pithona na einai telikos warriorsvs bulls?ego pisteuo pos autos tha einai o telikos

23:02
Ας θυμηθούμε την πιο όμορφη φάση της βραδιάς μέχρι στιγμής. Ο Curry κάνει τα... μαγικά του και μετά πασάρει πίσω από την πλάτη στον Draymond Green για το τρίποντο
23:02
Ξεκινάει η δεύτερη περίοδος με τον Randolph να μειώνει σε 32-27 με λέι-απ
23:03
Ο Barnes με σουτ από μέση απόσταση δίνει εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων στους Warriors (34-27)
23:03
Νέο καλάθι από τον Randolph και οι Grizzlies μειώνουν σε 34-29
23:04
Ο Barnes απαντάει (πάλι) και οι Warriors ξανά ξανά το +7 (36-29)
23:04
Τρίποντο απο τον Iguodala και οι Warriors για δεύτερη φορά σήμερα στο +10 (39-29)
23:04

GSSuperFan : Steph For MVP 5 assists in a period!

23:05
Στο παρκέ έχει περάσει και ο Κώστας Κουφός. Στο μεταξύ ο Udrih με σουτ από τα έξι μέτρα μειώνει σε 39-31 για το Memphis
23:07
O Speigths κερδίζει φάουλ από τον Κουφό και με 1/2 βολές κάνει το σκορ 40-31 για το Golden State
23:07
Ο Jeff Green αστοχεί σε σουτ και η μπάλα βγαίνει εκτός παρκέ. Τηλεοπτικό τάιμ-άουτ
23:10
Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Klay Thompson να κάνει το σκορ 42-31 με σουτ
23:11
Τρίποντο από την γωνία απο τον Barnes και το Golden State για πρώτη φορά στο +14 (45-31). Ξεφεύγουν σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι
23:12
Στο παρκέ και ο Vince Carter ο οποίος με ένα ωραίο λέι-απ μειώνει σε 45-33
23:13
Τρελό καλάθι και φάουλ από τον Speights, ο οποίος κάνει το σκορ 47-33. Χάνει πάντως την βολή
23:13
Νέο καλάθι απο τον Speights και οι Warriors στο +16 (49-33). Τάιμ άουτ για τους Grizzlies
23:15
O έμπειρος δημοσιογράφος Amin Elhassan πλέκει το εγκώμιο των Warriors
23:15

Mystogan : Κώστα Κούφωμα..!!!

23:17
Ο Πρωταγωνιστής των τελευταίων φάσεων για το Golden State, Marreese Speights, ξεσηκώνει το πλήθος
23:18
Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Tony Allen να κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές να μειώνει σε 49-35
23:19
Ο Gasol κερδίζει κι αυτός με τη σειρά του φάουλ και με 2/2 βολές μειώνει ακόμα περισσότερο (49-37)
23:19
Οι Grizzlies κλέβουν τη μπάλα και με κάρφωμα του Tony Allen στον αιφνιδιασμό μειώνουν σε 49-39. Το σερί τους φτάνει το 6-0
23:20
Με ένα τρομερά δύσκολο καλάθι του Thompson οι Warriors ξεμπλοκάρουν στο σκορ και ξεφεύγουν με 51-39
23:20
Ωραία συνεργασία του Thompson με τον Livingston που καταλήγει σε κάρφωμα του δεύτερου για το 53-39 για το Golden State
23:23
Το Highlight των Grizzlies μέχρι στιγμής. Το κλέψιμο του Tony Allen που οδήγησε στο κάρφωμα του σκληροτράχηλου γκαρντ στον αιφνιδιασμό
23:25
Ο Marc Gasol κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές μειώνει σε 53-41
23:26
Ο Καλάθης υποπίπτει σε φάουλ στον Curry, ο οποίος με 2 βολές κάνει το σκορ 55-41
23:26

pierce : το μεμφις δυστυχως ειναι 2 κλικ πισω τουλαχιστον σε ταχυτητα!δεν μπορουν καθολου να κοντρολαρουν το ρυθμο!για να δουμε βεβαια. ..

23:26
Ο Randolph το παίρνει πάνω του, μειώνοντας σε 55-43
23:27
Σειρά του Courtney Lee να σκοράρει και να μειώσει σε 55-45
23:29
Ο Randolph ποστάρει εξαιρετικά τον Bogut κερδίζοντας το φάουλ. Στήνεται στην γραμμή και με 2/2 βολές μειώνει σε 55-47. Ο δυναμικός φόργουορντ έχει φτάσει τους 14 πόντους
23:30
O Curry με το πρώτο τρίποντό του στο παιχνίδι κάνει το σκορ 58-49
23:31
Ο Gasol μειώνει σε 58-51, ωστόσο ο Curry με νέο τρίποντο κάνει το σκορ 61-51 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο!
23:33
Ο Tony Allen κερδίζει φάουλ και με 1/2 βολές μειωνει σε 61-52 με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου
23:33
πσιτ : Με το που βγηκε ο καλαθης ελευθερωθηκε ο καρι!!
23:34
Ο Curry διεισδύει προς το καλάθι των Grizzlies, αλλά ο Καλάθης προλαβαίνει να τον σταματήσει βγάζοντας τη μπάλα εκτός παρκέ. Το Golden State έχει την τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρονου με 9 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη της δεύτερης περιόδου
23:34
Ο Lee κάνει φάουλ στον Barnes (οι Grizzlies είχαν φάουλ να δώσουν) με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν. Νέα επίθεση για το Golden State
23:35
Οι Warriors κάνουν την επαναφορά, αλλά η μπάλα μένει στα χέρια του Klay Thompson
23:38
Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το Golden State να προηγείται ε 61-52. Πρώτος σκόρερ των Warriors μέχρι στιγμής είναι ο Curry με 12 πόντους, με τον Draymon Green να ακολουθεί με 11 πόντους (όλους στην πρώτη περίοδο). Για τους Grizzlies, o Randolph έχει 16 πόντους, με τον Marc Gasol να ακολουθεί με 11 πόντους. Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.
23:39
Μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά για το πρώτο ημίχρονο όπως τα παρουσιάζει το Golden State στην επίσημη σελίδα του στο twitter
23:52

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και ο Green είναι ακόμα "ζεστός"! Βάζει ένα ακόμα τρίποντο και κάνει το σκορ 68-54 για τους Warriors!

23:57

Ένα δύσκολο σουτ από τον Curry, που όμως μοιάζει εύκολο για τα δικά του δεδομένα!

00:07

Τέταρτο φάουλ για τον Green και τον Bogut. Για να δούμε ένα θα αποτελέσει πρόβλημα για τους Warriors αυτή η κατάσταση με τη διαφορά στο +15 (74-59). Στο παρκέ για πρώτη φορά στα playoffs ο David Lee.

00:10

Έβδομος συνεχόμενος πόντος από τον Klay Thompson που με τρίποντο κάνει το σκορ 77-60!

00:10

Τρίποντο και από τον Curry! Στο +20 (80-60) η διαφορά για το Golden State!

00:13

Απίθανη κίνηση από τον Stephen Curry!

00:17

Τέλος 3ης περιόδου! Οι Warriors έχουν διαφορά 17 πόντων (83-66) και ετοιμάζονται να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

00:24

Το Memphis σκοράρει μεν αλλά δεν βρίσκει τρόπο να σταματήσει τους Warriors και έτσι η διαφορά παραμένει σταθερή.

00:32

Ο Gasol και ο Randolph έχουν σκοράρει μαζί 39 πόντους μέχρι στιγμής κι όμως δεν έχουν κάνει την παραμικρή ζημιά στους Warriors που προηγούνται 94-77 μετά το νέο τρίποντο του Klay Thompson.

00:40

Δύσκολο τρίποντο από τον Curry που κάνει το σκορ 99-81.

00:52

Τελικό σκορ 101-86! Οι Warriors κάνουν εύκολα το 1-0 απέναντι στους Grizzlies! Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Τρίτη 5 Μαΐου.

00:53

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Stephen Curry (22 πόντοι, 4/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα) και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Klay Thompson (18 πόντοι, 6 ασίστ) με τον Draymond Green (16 πόντοι, 4/8 τρίποντα).

00:56

Από τους Grizzlies ξεχώρισε η τριάδα των Marc Gasol (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Zach Randolph (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Tony Allen (15 πόντοι, 3 κλεψίματα) ενώ ο Νικ Καλάθης που ξεκίνησε στη βασική πεντάδα και αγωνίστηκε 21 λεπτά έμεινε στο μηδέν. Ο Κώστας Κουφός ήρθε από τον πάγκο και στα περίπου έξι λεπτά που έμεινε στο παρκέ δεν πρόλαβε να σκοράρει.