Στου Κουφού την... έδρα πήρε την πόρτα κι έφυγε ο Giannis

Τις έχει οκτώ τις 30άρες έφτασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος στον ελληνικό "εμφύλιο" με τον Κώστα Κουφό στο Σακραμέντο έκανε τη διαφορά στην επίθεση.

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo, left, goes up for a dunk as Sacramento Kings forward Skal Labissiere looks on during the first quarter of an NBA basketball game, Tuesday, Nov. 28, 2017, in Sacramento, Calif. (AP Photo/Rich Pedroncelli)
Αντετοκούνμπο AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Οι κουρασμένοι Κιγνκς ήταν ο κατάλληλος αντίπαλος για τ' ακονισμένα νύχια του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μεσολάβησαν 2,5 βδομάδες (11/11) απ' όταν σκόραρε τελευταία φορά +30 πόντους και στο "καθαρό" 112-87 επί των "βασιλιάδων" ανήλθε αυτός στο θρόνο κι έγινε βασιλιάς.

Σ' ένα ματς που οι Μπακς πήραν μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ και δεν σκόραραν πόντο από δεύτερη επίθεση, ο "Greek Freak" είχε 19 στην τρίτη περίοδο και συνολικά 32 δικούς του (με 11/16 σουτ, 1/1 τρίποντο) χωρίς να πιεστεί, αφού έπαιξε μόλις 26 λεπτά - τα λιγότερα από την αρχή της σεζόν. Γι' αυτό και στις άλλες στατιστικές κατηγορίες έμεινε χαμηλά (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ήταν η όγδοη φορά εφέτος που ο ηγέτης των "ελαφιών" έφτασε ή ξεπέρασε το ψυχολογικό όριο των 30 πόντων, παλεύοντας ν' ανακτήσει την πρωτιά στον πίνακα των σκόρερ από τον Τζέιμς Χάρντεν (31.7 έναντι 29.7).

Ο Κώστας Κουφός δεν έπαιξε πολύ, μένοντας στο παρκέ 14 λεπτά. Πέτυχε πάντως 2 πόντους (0/2 δίποντα, 2/6 βολές), κυρίως δε πήρε 7 ριμπάουντ, συνδυασμένα με 1 ασίστ.