Το πάλεψε ο Ντουράντ, αλλά νίκησε ο Κάρι

Οι Γουόριορς δεν σταμάτησαν ούτε απέναντι στη Θάντερ της οποίας επιβλήθηκαν τα ξημερώματα με 116-108, φτάνοντας τις 46 νίκες στη φετινή... κούρσα του πρωταθλήματος. Πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους πρωταθλητές οι Ντουράντ και Γουέστμπρουκ.

Όταν φτάνει ο Ντουράντ να πετύχει 40 πόντους και η ομάδα του στο τέλος δεν κερδίζει τον αγώνα, τότε υπάρχει θέμα. Όλα αλλάζουν βέβαια αν απέναντι υπάρχει η παρέα του Κάρι που είναι μαθημένη στα δύσκολα και καταφέρνει να ανταπεξέρχεται ακόμη κι όταν ο αντίπαλος αγγίζει το τέλειο. Κάπως έτσι λοιπόν οι Γουόριορς επιβλήθηκαν με 116-108 της Θάντερ, με τον Στεφ Κάρι να μην πιάνει μάλιστα υψηλά στάνταρ απόδοσης, αφού τελείωσε το ματς με 26 πόντους και μόλις ένα εύστοχο τρίποντο (!) σε 38 λεπτά συμμετοχής, ακόμη μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ.

Ο Ντουράντ όπως είπαμε έκανε τα πάντα για να αποτρέψει την ήττα, καθώς πέτυχε 40 πόντους με 12/25 σουτ, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη, 2 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά σε απόδοση ήταν και ο Γουέστμπρουκ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 3 κλεψίματα. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία σε ένα ματς που ηταν θεωρητικά ντέρμπι, με τους Γουόριορς να διαμορφώνουν το ρεκόρ του στο 46-4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Χιούστον Ρόκετς - Πόρτλαντ Μπλέιζερς (23-29 13-26 17-19 26-22) 79-96

Ιντιάνα Πέισερς - Ντιτρόιτ Πίστονς (34-22 28-26 25-33 25-23) 112-104

Σάρλοτ Χόρνετς - Ουάσινγκτον Γουίζαρντς (25-25 23-33 30-17 30-29) 108-104

Φιλαδέφεια Σίξερς - Μπρούκλιν Νετς (24-12 17-27 28-25 34-34) 103-98

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Νιου Ορλίνς Πέλικανς (28-20 26-23 20-27 25-14) 99-84

Μέμφις Γκρίζλις - Ντάλας Μάβερικς (30-25 22-29 28-25 22-23) 110-114(ΠΑ)

Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Σικάγο Μπουλς (26-21 23-34 35-29 28-21) 112-105

Σαν Αντόνιο Σπερς - Λος Άντζελες Λέικερς (29-20 25-31 25-30 27-21) 106-102

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (36-31 37-28 18-24 25-25) 116-108

Φοίνιξ Σανς - Γιούτα Τζαζ (12-31 23-22 23-18 31-27) 89-98