Τρέλανε τη στατιστική ο Κάρι

Πράγματα και θαύματα για ακόμη μια ημέρα από τον Στεφ Κάρι, ο οποίος μια μέρα μετά από τους 42 πόντους που πέτυχε απέναντι στη Χιτ, πέτυχε 51 πόντους στη νίκη επί των Μάτζικ με 130-114.

Ο Στεφ Κάρι ήταν εξαιρετικός για ακόμη μια βραδιά, σταματώντας στους 51 πόντους με 10/12 δίποντα, 10/15 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ (!) οδηγώντας το Γκόλντεν Στέιτ σε μία ακόμη νίκη, αυτή τη φορά επί των Μάτζικ στο Ορλάντο με 130-114.

Ο Κάρι κατάφερε με την απόδοσή του να σπάσει το ρεκόρ του Κάιλ Κόρβερ, πετυχαίνοντας τουλάχιστον ένα τρίποντο σε κάθε ματς, επί 128 συνεχόμενα παιχνίδια. Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός ότι κανένας άλλος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει καταφέρει να σημειώσει +50 πόντους σε έναν αγώνα, ευστοχώντας μόλις σε μία βολή.

Καλός ο Giannis, ήττα για Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα μπορούσε να έχει πετύχει ακόμη ένα triple-double, ωστόσο απέτυχε στις λεπτομέρειες και οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Σέλτικς με 112-107. Ο Έλληνας άσος είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ξεχώρισε για τους νικητές ο Ισάια τόμας με 27 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ για τους Μπακς ηγήθηκε στο σκοράρισμα ο Τζάμπαρι Πάρκερ με 22 πόντους.