"Χαστούκι" στους Γουόριορς από Μπλέιζερς

Οι Μπλέιζερς σήκωσαν... κεφάλι και νίκησαν στους Γουόριορς εντός έδρας με 120-108, μειώνοντας σε 2-1 νίκες στη σειρά. Συγκλονιστική η τριάδα: Λίλαρντ, Τόμπσον, Γκριν. Στο άλλο ματς της ημέρας η Χιτ ηττήθηκε στο Μαϊάμι από το με 95-91 με τους Καναδούς να παίρνουν το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 νίκες.

Ο Στεφ Κάρι εξακολουθεί να απουσιάζει και οι Γουόριορς υπέστησαν την πρώτη σημαντική απώλειά τους στα πλέι οφ, γνωρίζοντας την ήττα από τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ με 120-108, οι οποίοι μείωσαν έτσι σε 2-1 τις νίκες στη σειρά.

O Ντάμιαν Λίλαρντ έβαλε 40 πόντους με 8/13 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας σε αγώνα των πλέι οφ. Εξαιρετικός για τους νικητές και ο Αμίνου που πρόσθεσε 23 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές και 10 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΚόλουμ ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους.

Πάντως ούτε οι ηττημένοι τα πήγαν άσχημα, αφού έκανε επίσης ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ ο Ντρέιμοντ Γκριν με 37 πόντους και 8/12 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 41 λεπτά. Ο Κλέι Τόμπσον από την πλευρά του σταμάτησε στους 35 πόντους με 14/28 σουτ βάζοντας 18 πόντους στην 1η περίοδο!

Μπρέικ οι Ράπτορς στο Μαϊάμι

Ο Κάιλ Λάουρι βρέθηκε σε πολυ καλή βραδιά (33 πόντοι, 5/8 τρίποντα σε 41 λεπτά) και κατάφερε να οδηγήσει τους Ράπτορς στο μπρέικ κόντρα στη Χιτ, επικρατώντας με 95-91, αποτέλεσμα που έδωσε στην ομάδα του Τορόντο εκ νέου το πλεονέκτημα έδρας αλλά και το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά.

Θετική η παρουσία του ΝτεΡόζαν (19 πόντοι, 6/17 σουτ, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ ο Βαλαντσιούνας στάθηκε άτυχος καθώς γύρισε ο αστράγαλός του και αποχώρησε μετά από 22 λεπτά αγώνα, προλαβαίνοντας ωστόσο να κάνει double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Τραυματίας αποχώρησε από το παρκέ και ο Γουάιτσαϊντ, με τον Ντουέιν Γουέιντ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, ολοκληρώνοντας το ματς με 38 πόντους (4/6 τρίποντα και 8/8 βολές) σε 36 λεπτά.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

(1-2) Μαϊάμι Χιτ - Τορόντο Ράπτορς (19-23 21-26 28-19 23-27) 91-95

(2-1) Πόρτλαντ Μπλέιζερς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (22-28 36-18 35-34 27-28) 120-108