Υπέταξαν τους Σπερς οι Κλίπερς, δεινοπάθησαν αλλά τα κατάφεραν οι Γουόριορς

Με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων οι Λος Άντζελες Κλίπερς υπέταξαν με 106-101 τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο ντέρμπι της Δύσης. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 16 πόντους στο ημίχρονο, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν των Μπρούκλιν Νετς με 117-101.

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Λος Άντζελες μεταξύ των Κλίπερς και των Σαν Αντόνιο Σπερς. Δύο μεγάλες δυνάμεις της Δύσης συγκρούστηκαν με τους γηπεδούχους να βγαίνουν τελικά νικητές με 106-101. Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος, ενώ λίγο έλειψε τα "σπιρούνια" να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη μετά από ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά.

Για άλλη μια φορά ο Κάουϊ Λέοναρντ ήταν εξαιρετικός με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Γκασόλ είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά όμως οι νικητές είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τζόρνταν, Ρέντικ, Πολ, Κρόφορντ, Σπέιτς, Φέλτον).

Κακό πρώτο ημίχρονο έκανα οι Γουόριορς απέναντι στους Νετς και βρέθηκαν μάλιστα να χάνουν με 16 πόντους διαφορά (65-49)! Στην επανάληψη όμως μεταμορφώθηκαν σε κανονικούς... πολεμιστές και με ένα γρήγορο σερί 12-0 έφεραν και πάλι την ισορροπία στο ματς.

Στην τέταρτη περίοδο πάτησαν γκάζι και έφτασαν τελικά στη νίκη με 117-101. Κορυφαίος ήταν ο Ντουράντ με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Τόμπσον με 23 πόντους. Εξαιρετικός ήταν ο Πατσούλια με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Κάρι να μένει στους 15 πόντους.