Ζωντανοί οι Γουόριορς

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Γουόριορς, οι οποίοι έπαιξαν σαν πρωταθλητές απέναντι στη Θάντερ τα ξημερώματα της Παρασκευής και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 120-111, μειώνοντας σε 3-2 στη σειρά των τελικών της Δυτικής περιφέρειας.

Οι Γουόριορς έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Θάντερ και μπροστά στο κοινό τους είχαν μόνο να αντλήσουν δύναμη για να παραμείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι του τίτλου. Και τα κατάφεραν. Οι πρωταθλητές με πείσμα και επιμονή και το θερμό κοινό τους να υποστηρίζει κάθε προσπάθεια του Κάρι και της παρέας του, επιβλήθηκαν 120-111 της Θάντερ και μείωσαν σε 3-2 τη σειρά των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας.

Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και να αποκτήσει μετά από 24 λεπτά αγώνα μικρή διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (58-50). Η Οκλαχόμα κατάφερε στο 3ο 12λεπτο να περιορίσει τη διαφορά με το σκορ μετά από 36 λεπτά αγώνα να είναι στο 81-77. Έτσι η τελευταία περίοδος έμελλε να είναι η καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, με του Γουόριορς να θυμούνται τον παλιό καλό εαυτό τους, καταφέρνοντας να κάμψουν τις όποιες αντιστάσεις των φιλοξενούμενων, φτάνοντας στη νίκη με 120-111.

Ο Στεφ Κάρι ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές, ενώ ο Τόμπσον τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 27 πόντους. Όργια έκανε ο Κέβιν Ντουράντ από πλευράς ηττημένων, πετυχαίνοντας 40 πόντους στο ματς, ενώ ο καλύτερος παίκτης της σειράς, Ράσελ Γουέστμπρουκ, πρόσθεσε ακόμη 31. Η απόδοση των δύο σούπερ σταρ της Θάντερ όμως δεν στάθηκε αρκετή για επιτευχθεί η πρόκριση.

(2-3) Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Οκλαχόμα Θάντερ 120-111

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 33-29, 23-27, 39-34