Τουρκία - ΗΠΑ 77-98

Οι ΗΠΑ αφυπνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 63-37 στο παιχνίδι με την Τουρκία διπλασίασαν τις νίκες τους στον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Αμερικανοί πίστεψαν ότι η Τουρκία είναι... Φινλανδία. Παραπλανήθηκαν όμως, με αποτέλεσμα οι γείτονες να το εκμεταλλευτούν. Η άμυνα των παικτών του Σιζέφσκι ήταν αναιμική και οι Τούρκοι, με την εύνοια της τύχης σε κάποια σουτ, κέρδισαν σε αυτοπεποίθηση επιστρέφοντας από το 21-16. Ο Ακιόλ έκανε μεγάλο ματς και η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε 40-35 στο 20', κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το 51-46 στο 23'.

Με τον Άιρβινγκ στο κουμάντο και τους Ντέιβις-Φαρίντ κολώνες στη ρακέτα οι ΗΠΑ αντέδρασαν και προσπέρασαν 57-53 και 66-60 στο 30'. Το σερί των Αμερικανών συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο και από τη στιγμή που το 76-60 τους έκανε να αισθανθούν άνετα η δουλειά τους έγινε πολύ - πολύ εύκολη. Οι Τούρκοι ήταν αδύνατο ν' ακολουθήσουν, ο Χάρντεν μοίραζε τις ασίστ σαν τα στραγάλια και με συνολικά 63 πόντους στο δεύτερο μισό ήταν απόλυτα λογικό το +21.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98

Τουρκία: Οσμάν, Γκιουλέρ 9(2), Ερμίς 5(1), Ακιόλ 12(2τρ, 4ρ), Χερσέκ 8(1), Πρέλντζιτς 9(1), Τουντσερί 3(1), Σαβάς 9, Γιονλούμ 4, Αρσλάν 8(1), Ασίκ 6(8ρ), Αλντεμίρ 4

ΗΠΑ: Κάρι 9(0/5δ, 3/6τρ), Τόμσον 6(2/7τρ), Ρόουζ 2, Φαρίντ 22(11/14δ, 8ρ), Γκέι, Ντε Ροζάν 2, Άιρβινγκ13(2/3τρ, 5ασ), Πλάμλι, Κάζενς 11, Χάρντεν 14(1τρ, 7ασ), Ντέιβις 19(8/11δ, 6ρ)

Καλησπέρα σας!
22:21
Σε περίπου 10 λεπτά αναμένεται να ξεκινήσει ο δεύτερος αγώνας των ΗΠΑ στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας. Αντίπαλος της Team USA είναι η Τουρκία
22:28
Λίγα λεπτά έμειναν για το τζάμπολ. Οι ΗΠΑ θα ξεκινήσουν με την κλασική τους πεντάδα: Κάρι, Ιρβινγκ, Χάρντεν, Φαρίντ και Ντέιβις. Η Τουρκία από την πλευρά της ξεκινάει με τους Αρσλάν, Γκιουλέρ, Ακιόλ, Ερσεκ και Ασικ
22:30
Πρώτο καλάθι για τους Αμερικανούς από τον Φαρίντ και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό
22:31
Με άμυνα ζώνης ξεκίνησε το παιχνίδι η Τουρκια
22:33
Με τρίποντο του Ακιόλ η Τουρκία κάνει το 6-2, ωστόσο ο Ιρβινγκ απαντάει άμεσα με δικό του τρίποντο για το 6-5
22:34
Καλάθι και φάουλ από τον Ασικ, που κάνει το 9-5 για την Τουρκία
22:37
Σερί 7-0 για τις ΗΠΑ, που περνάνε μπροστά στο σκορ με 12-10 χάρη σε θεαματικό κάρφωμα του Φαρίντ. Η Τουρκία έχει ήδη 4 λάθη σε 4 λεπτά αγώνα
22:39
Απίστευτο καλάθι του Φαρίντ, που κάνει το σκορ 14-10 για τις ΗΠΑ
22:41
Ο Πρέλτζιτς κερδίζει το φάουλ από τον Ιρβινγκ και πάει στις βολές. Αυτό είναι το δεύτερο φάουλ του γκαρντ των ΗΠΑ. Τάιμ-άουτ για την Τουρκία
22:43
Στο μεταξύ, ο Ομερ Ασίκ έχει ήδη 6 ριμπάουντ!
22:50
Τέλος πρώτης περιόδου με τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16. Ο Πρέλτζιτς έχει 5 πόντους για την Τουρκία, ενώ πρώτος σκόρερ των ΗΠΑ είναι ο Φαρίντ με 6 πόντους. Οι δύο ομάδες έχουν παρέα 2/17 τρίποντα μέχρι στιγμής! (1/9 οι ΗΠΑ και 1/8 η Τουρκία)
22:56
Η σύνθεση άμυνα των Τούρκων, ένα στυλ ματς-απ ζώνης, φαίνεται πως έχει μπερδέψει την Team USA, που κάνει ακόμα ένα λάθος
22:58
Η Τουρκία χάνει ακόμα μία ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, κάνοντας λάθος πάσα. Αυτό ήταν το 11ο λάθος των Τούρκων σε 14 λεπτά αγώνα!
22:59
Η Τουρκία πιάνει στον ύπνο τις ΗΠΑ και με κάρφωμα του Γκιουλέρ ισοφαρίζει σε 22-22. Οι Αμερικανοί δέχτηκαν καλάθι αμέσως μετά την εύστοχη βολή του Χάρντεν!
23:01
Η μπάλα μένει στα χέρια στους Τούρκους. Καλή άμυνα από τους Αμερικάνους. Παραμένει 22-22 το σκορ
23:02
Ο Σιζέφσκι πέρασε στο παιχνίδι τον Κάζινς για να βρει λύση στην επίθεση. Στο πρώτο του σουτ ο σέντερ των ΗΠΑ έκανε air-ball από τα 3 μέτρα υπό την πίεση του Ασικ...
23:02
Οι Αμερικανοί κοιμούνται στην επαναφορά της μπάλας από την βασική γραμμή για τους Τουρκους, που περνάνε μπροστά με 24-22 με καλάθι του Ακιόλ
23:03
Άμεση απάντηση από τον Κάζινς με κάρφωμα και 24-24
23:03
Στο μεταξύ, μόλις ξεκίνησε ο αγώνας της Ισπανίας με την Αίγυπτο, με το σκορ να είναι 2-2
23:04
Με 1/2 βολές ο Ρόουζ δίνει προβάδισμα με 25-24 στις ΗΠΑ
23:05
Ο Ακιόλ κερδίζει έξυπνα το φάουλ από τον Χάρντεν. Αυτό είναι το τρίτο φάουλ του γκαρντ των ΗΠΑ, που περνάει στον πάγκο. Λογικά θα μείνει εκεί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
23:06
Οι ΗΠΑ προσπαθούν να ανοίξουν το γήπεδο παίζοντας με τους Κάρι, Ρόους, Τόμπσον, Γκέι και Κάζινς, ωστόσο προς το παρόν δεν τα έχουν καταφέρει και τόσο καλά
23:07
Ο Αρσλάν με καλάθι και φάουλ κάνει το σκορ 27-25 για τις ΗΠΑ, χάνοντας το παπούτσι του κατά την προσγείωσή του στο παρκέ! Στην συνέχεια ευστοχεί και στη βολή, κάνοντας το σκορ 28-25
23:08
Ο Αρσλάν κερδίζει έξυπνα το φάουλ από τον Ρόουζ. Αυτό είναι το δεύτερο φάουλ του γκαρντ των ΗΠΑ. 2 έχει και ο Ιρβινγκ, ενώ 3 έχει ο Χάρντεν
23:08
Ο Κάρι με τρίποντο κάνει το σκορ 30-30
23:10
Οι βολές είναι μέχρι στιγμής 18-5 υπέρ της Τουρκίας, δείγμα ότι οι γείτονές μας πηγαίνουν πιο επιθετικά προς το καλάθι
23:11
Ο Ερσέκ με τρίποντο κάνει το 35-32 για την Τουρκία
23:11
Νέο τρίποντο για την Τουρκία! Αυτή τη φορά από τον Πρέλτζιτς, που κάνει το σκορ 38-32!
23:12
Απαντάει ο Τόμπσον, μειώνοντας σε 38-35, ωστόσο ο Τουντσερί ευστοχεί σε δίποντο στην συνέχεια για την Τουρκία, που προηγείται με 40-35
23:14
Λάθος πάσα από τον Ρόουζ. 3 δευτερόλεπτα μένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τάιμ-άουτ για την Τουρκία
23:14
Στο μεταξύ, στο άλλο παιχνίδι που εξελίσσεται αυτή τη στιγμή, η Ισπανία προηγείται με 16-2 της Αιγύπτου!
23:18
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την Τουρκία να προηγείται με 40-35. Οι Ερσέκ και Πρέλτζιτς έχουν από 8 πόντους για τους Τούρκους, την ίδια στιγμή που για τις ΗΠΑ οι Φαρίντ και Κάζινς έχουν επίσης από 8 πόντους. Οι ΗΠΑ έχουν 14/32 σουτ, 3/5 βολές και 12 ριμπάουντ, ενώ η Τουρκία 12/27 σουτ, 13/18 βολές και 21 ριμπάουντ!
23:24
Στο τελευταίο (χρονικά) παιχνίδι της ημέρας, η Ισπανία προηγείται με 28-12 της Αιγύπτου
23:31
Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με τον Ντέιβις να μειώνει σε 40-38 με καλάθι και φάουλ
23:33
Οι Αμερικανοί κλέβουν ακόμα μία μπάλα και με κάρφωμα του Φαρίντ ισοφαρίζουν σε 42-42
23:34
Νέο καλάθι και φάουλ από τον Ντέιβις που ισοφαρίζει σε 45-45
23:35
Οι Τούρκοι εξακολουθούν να προκαλούν ανισορροπία στις ΗΠΑ σε καταστάσεις πικ εν ρολ, σημειώνοντας 2 σερί τρίποντα και ξεφεύγουν με 51-45!
23:37
Κι άλλο καλάθι από τον Ντέιβις, που μειώνει σε 51-48. Ο σέντερ των ΗΠΑ έχει ήδη 9 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν άποντος!
23:38
Αντιαθλητικό φάουλ του Ιρβινγκ στον Ασίκ και δύο βολές για τον σέντερ της Τουρκίας, ο οποίος πάντως τις πέταξε και τις δύο στα... σκουπίδια
23:41
Το προβάδισμα με 53-51 των ΗΠΑ ήταν το πρώτο τους στο δεύτερο ημίχρονο. Τελευταίο προβάδισμά τους ήταν με 25-24 στο πρώτο ημίχρονο
23:42
Ένα τυχερό καλάθι του Ιρβινγκ και ένα καλάθι του Χάρντεν από την κορυφή της ρακέτας έχει ως αποτέλεσμα οι ΗΠΑ να προηγηθούν με 57-53
23:43
Τρίποντο απο τον Τουντσερί και η Τουρκία ισοφαρίζει σε 59-59
23:44
Στο μεταξύ, ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα της Ισπανίας με την Αίγυπτο, με τους διοργανωτές να προηγούνται με 42-24
23:46
Οι Αμερικανοί συνεχίζουν να ταϊζουν τους ψηλούς τους, με τον Φαρίντ να τους δίνει εκ νέου το προβάδισμα με 61-59
23:47
Με τρίποντο του Κάρι στον αιφνιδιασμό οι ΗΠΑ ξεφεύγουν με 64-59
23:51
Ο Ασικ κερδίζει το 3ο φάουλ του Ντέιβις, ενώ στην συνέχεια με 1/2 βολές μειώνει σε 64-60
23:53
Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 31-20 για τις ΗΠΑ, με τους Φαρίντ και Ντέιβις να έχουν παρέα 19 πόντους σε αυτό το διάστημα (8 και 11 αντίστοιχα)
23:56
Ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο με τον Τόμπσον να κάνει το σκορ 69-60 με τρίποντο
23:57
Κακό σουτ του Χάρντεν, ωστόσο ο Φαρίντ παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και κάνει το σκορ 71-60
00:05
Οι ΗΠΑ συνεχίζουν να περνάνε τη μπάλα στον Ντέιβις, ο οποίος πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, κάνοντας το σκορ 82-63
00:09
Τρίποντο από τον Χάρντεν που ανεβάζει τη διαφορά στο +23 (92-69)
00:18
Τελικό σκορ 98-77! Οι ΗΠΑ αν και δυσκολεύτηκαν πολύ από την Τουρκία στο πρώτο ημίχρονο έφτασαν στη δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση ανεβάζοντας κατά πολύ την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.