H Ν.Ζηλανδία απέκλεισε τις Φιλιππίνες, αλώβητος ο Καναδάς

Η Νέα Ζηλανδία θα συνεχίσει στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Μανίλα, αντίθετα από τις Φιλιππίνες που αποκλείστηκαν. Ως πρώτος προκρίθηκε ο Καναδάς στον άλλον όμιλο.

Νέα Ζηλανδία Φιλιππίνες

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ - Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ 80-89

Η Νέα Ζηλανδία νίκησε 89-80, προκρίθηκε στη β' φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά της Μανίλα και άφησε εκτός τις Φιλιππίνες που το διοργανώνουν!

Οι "ταλ μπλακς" εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των γηπεδούχων από τη μάχη που έδωσαν κόντρα στη Γαλλία και με τέσσερις παίκτες να έχουν τουλάχιστον 13 πόντους ανέβασαν πολύ το σκορ. Τόσο όσο να βγάλουν εκτός διεκδίκησης της νίκης τον Μπλάτσε και την παρέα του. Μετά το 17-17 οι Νεοζηλανδοί είχαν σταθερό προβάδισμα μεταξύ 5-9 πόντων, το οποίο ξεπέρασε το φράγμα των 10 στην τρίτη περίοδο (43-32, 52-39).

Οι Φιλιππίνες, χάρη στον σούπερ σταρ τους, έφτασαν στο -2 (62-60), αμυντικά ωστόσο δεν ανταποκρίθηκαν, έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και μετά το 76-65 του 37' εγκατάλειψαν κάθε προσπάθεια ανατροπής.

ΚΑΝΑΔΑΣ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 58-55

Όσο εύκολα νίκησε την Τουρκία τόσο δύσκολα επικράτησε ο Καναδάς της Σενεγάλης, εξασφαλίζοντας πάντως την πρόκρισή του στη β' φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά της Μανίλα.

Οι Καναδοί δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ απ' έξω (2/17) για ν' ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα. Προηγήθηκαν μεν 33-26 (στο 18'10'') και 42-35 (στο 27'35''), αλλά ουδέποτε με μεγαλύτερη διαφορά, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν μέχρι τέλους. Μετά το 55-50 του 38'' οι Σενεγαλέζοι έφτασαν σε απόσταση βολής και θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά ο Ανά αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Δεν έπαιξε ο Κεμ Μπιρτς του Ολυμπιακού, Τζότζεφ και Ένις ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 13 και 12 πόντους, άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Τόμπσον των πρωταθλητών του ΝΒΑ Καβαλίερς. Ο Εντούρ είχε 19 από τη Σενεγάλη.