Ελλάδα-Κροατία 61-66

Η Εθνική επέστρεψε από το -24, πέρασε μπροστά αλλά στο τέλος ηττήθηκε από την Κροατία με 66-61 στο Τορίνο και έτσι αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν καταστροφικό. Η Κροατία εκμεταλλεύτηκε άριστα τις τεράστες αμυντικές αδράνειες της Εθνικής και σκόραρε 17 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα (3-17). Ακόμα τα πολύ απλά πικ εν ρολ που έστηνε ο Σιμόν ακινητοποιούσαν τους παίκτες του Κατσικάρη οι οποίοι δεν είχαν απάντηση.

Ακόμα και στο 6-20 ή στο 9-25, η Εθνική δεν μπορούσε να παίξει στοιχειωδώς καλή άμυνα ενώ στην επίθεση ήταν άκρως προβλέψιμη στο σετ παιχνίδι, χωρίς αποστάσεις και τους παίκτες ουσιαστικά να πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλο. Οι Κροάτες έκλειναν προς τα μέσα για να περιορίσουν τον Μπουρούση και τα κατάφεραν μια χαρά.

Μόνο όταν πήρε ατομικές πρωτοβουλίες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (για να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα) βελτιώθηκε κάπως το επιθετικό κομμάτι. Στην άμυνα η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο χάρισε έξτρα πίεση και κάπως έτσι η διαφορά από το -24 (13-37) έπεσε ακόμα και στο -8 (34-42) γεγονός που μάλλον κολάκευε την απόδοση της Εθνικής.

Από το πρώτο δεύτερο της τρίτης περιόδου, η Εθνική έπαιξε ένα άλλο μπάσκετ, πιο κοντά στη δική της νοοτροπία. Το σετ παιχνίδι από μειονέκτημα μετατράπηκε σε πλεονέκτημα αφού η μπάλα γύριζε σωστά ενώ γίνονταν αντιληπτά και τα μις-ματς. Καθηγητής σ' αυτό το παιχνίδι ο Περπέρογλου οδήγησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και μαζί με τον Μπουρούση έφεραν την ανατροπή. Με τις δύο βολές του άσου της Μπαρτσελόνα η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά (47-46) και ακόμα και αν δεν κράτησε το προβάδισμα (οι Κροάτες επέστρεψαν για το 49-52) το μομέντουμ και η ψυχολογία είχαν αλλάξει.

Η Κροατία πάντως κράτησε την ψυχραιμία της. Αφησε την Ελλάδα χωρίς καλάθι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με άξονα τον Σάριτς φρόντισε να "χτίσει" νέα διαφορά (51-59) κάνοντας το σερί της Ελλάδας παρελθόν. Η Εθνική την κρίσιμη ώρα έμεινε χωρίς σκορ από την περιφέρεια (οι Κροάτες έδιναν τα σουτ) με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή της με το σκορ ενώ ο χρόνος λιγόστευε (53-62 στο 36'). Η Κροατία έπαιξε καλά με το χρόνο (εκμεταλλεύτηκε δε και την παροιμιώδη ελληνική αστοχία), πήρε το ματς και απέκτησε το δικαίωμα να παίξει στον τελικό του Σαββάτου.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αξιοσημείωτη η πρόοδος του Ντάριο Σάριτς. Επαιξε σχεδόν σε όλο το ματς (38:18) και ηγήθηκε της ομάδας του ακόμα και στα δύσκολα, όταν δηλαδή η Ελλάδα πέρασε μπροστά. Τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Ακόμα ένα κρίσιμο νοκ-άουτ χάθηκε, από ομάδα μάλιστα που δεν μπορεί να θεωρηθεί πολύ καλύτερη από την Εθνική. Οι αγωνιστικές αδυναμίες όμως έβγαζαν μάτι, η αντίπαλη άμυνα έδινε προκλητικά το σουτ και οι παίκτες του Κατσικάρη αστοχούσαν χαρακτηριστικά. Δεν είναι αυτή βέβαια η πραγματική Εθνική ομάδα (απόντες Σλούκας και Πρίντεζης) αλλά η ήττα έφερε αποκλεισμό. Και η ήττα πονάει πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66.

Ελλάδα: Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης 8, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 9, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 13, Αντετοκούνμπο Γ. 9, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5

Κροατία: Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11, Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 20.

TO LIVE

16:56
Καλησπέρα σας
16:57
Σε περίπου 35 λεπτά η Ελλάδα θα δώσει τον πρώτο της νοκ άουτ αγώνα στο Προολυμπιακό με στόχο τη νίκη που θα τη φέρει 40 λεπτά μακριά από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο
16:58
Μέχρι τώρα στο Τορίνο το ελληνικό συγκρότημα αριθμεί 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια
17:01
Η αρχή έγινε με το Ιράν, ενώ την Τετάρτη ακολούθησε το Μεξικό
17:01
Το μεγάλο ζητούμενο για την ελληνική άμυνα είναι να βγάλει εκτός ρυθμού τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος αποτελεί τον νούμερο ένα κίνδυνο
17:03
Ήδη στο γήπεδο έχουν φτάσει και οι "Πελαργοί", οι οποίοι δίνουν δυναμικό παρών στη γειτονική πόλη
17:08
Ντίνο Ράντζα και Παναγιώτης Φασούλας είναι μαζί και κάνουν δηλώσεις, όμως οι πιο παλιοί θυμούνται τις δικές τους μεγάλες κόντρες όποτε έπαιζε Ελλάδα - Κροατία
17:11
Μιλώντας για τον σημερινό αντίπαλο της Εθνικής, ο Φώτης Κατσικάρης τόνισε: "Είναι η πιο σκληρή ομάδα της Κροατίας, τα τελευταία χρόνια. Παίζουν για κάθε κατοχή της μπάλας και επιδιώκουν το χαμηλό σκορ, όπως έδειξαν και στο παιχνίδι με την Ιταλία. Ο Μπογκντάνοβιτς και ο Σάριτς είναι οι δυο ηγέτες της Κροατίας, ενώ όλοι οι συμπαίκτες τους έχουν ευχέρεια στο  μακρινό σουτ. Διαθέτουμε τους παίκτες για να τους μαρκάρουμε όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά, ενώ θα πρέπει πνευματικά να είμαστε σκληροί. Να έχουμε σωστή αντίδραση στα λάθη που θα κάνουμε και στα «νεκρά» διαστήματα που είναι πιθανόν να έχουμε. Σίγουρα, θα πιέσουμε πολύ τον αντίπαλο πλει μέικερ, είτε είναι ο Ούκιτς ή ο Μπογκντάνοβιτς ή ο Σιμόν"
17:16
Από την πλευρά του ο Γιάννης Μπουρούσης έδειξε να γνωρίζει ότι η Κροατία θέλει "εκδίκηση". "Eτοιμαστήκαμε για ένα δυνατό παιχνίδι με την Κροατία και έχοντας στόχο την πρόκριση στον τελικό, με πιθανό αντίπαλο την Ιταλία. Η Κροατία είναι νέα ομάδα, όπως είναι και η δική μας Εθνική, έχουν κίνητρο απέναντι μας, γιατί τους νικήσαμε πέρυσι στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ και στην έδρα τους, αλλά εμείς πρέπει να κάνουμε σωστά την δουλειά μας και να φτάσουμε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά. Οι Κροάτες έχουν καλές μονάδες, παίζουν δυνατά και σκληρά και έτσι θα παίξουν και στον ημιτελικό" ήταν τα λόγια του διεθνή σέντερ
17:18
Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Ματέι Μπαλτάουζερ από την Σλοβενία, ο Εμίλιο Πέρες από την Ισπανία και ο Μπόρις Σούλγκα από την Ουκρανία
17:18
Σε περίπου 10 λεπτά θα ξεκινήσει ο πρώτος εκ των δύο ημιτελικών του Προολυμπιακού του Τορίνο
17:24
Η ανάκρουση των εθνικών ύμνο με αυτόν της Κροατίας να ακούγεται από τα μεγάφωνα
17:25
Σειρά του ελληνικού εθνικού ύμνου
17:26
Ο Κατσικάρης θα ξεκινήσει τον αγώνα με τους Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Περπέρογλου, Αβραβάνη και Κουφό
17:27
Από την πλευρά του ο Πέτροβιτς θα εμπιστευτεί αρχικά τους Ούκιτς, Σιμόν, Μπογκντάνοβιτς, Σάριτς και Μπιλάν
17:32
2' - Καλάθι από τον Μπιλάν κάτω από το καλάθι που κάνει το 3-10
17:32
2' - Νέο άστοχο τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο
17:33
2' - Γρήγορη επίθεση από την Κροατία που σκοράρει με τον Μπιλάν και κάνει το 3-12 με το... καλημέρα
17:33
Τάιμ άουτ από τον Κατσικάρη που βλέπει τους παίκτες του να έχουν 1/5 εντός πεδιάς την ίδια ώρα που η Κροατία έχει 5/5
17:34
Καθόλου καλό ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα
17:35
2' - Κακό τελειώμα του Κουφού κάτω από το καλάθι
17:35
2' - Νέα καλή συνεργασία του Σιμόν με τον Μπιλάν και ο τελευταίος θα πάει για βολές μετά το φάουλ του Αντετοκούνμπο
17:36
2' - Ο σέντερ της Τσεντεβίτα με 2/2 βολές κάνει το 3-14
17:36
3' - Ο Μπουρούσης θα κάνει το χουκ, όμως είναι άστοχος και στον αιφνιδιασμό ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο κάνει το 3-17
17:37
3' - Άστοχο ντράιβ του Αντετοκούνμπο και η Κροατία έχει ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο
17:37
Έπειτα από τέσσερα λεπτά αγώνα η Ελλάδα έχει πετύχει μόνο ένα καλάθι με τον Νικ Καλάθη
17:38
4' - Τρίποντο στον αιφνιδιασμό και από τον Σιμόν και η Κροατία είναι στο 3-20
17:38
20 πόντοι σε λιγότερο από 5 λεπτά για τους Κροάτες
17:39
4' - Τρίποντο - ανάσα από τον Παπαπέτρου
17:39
4' - Ο Σάριτς από μέση απόσταση κάνει το 6-22
17:40
5' - Νέο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, ο οποίος με 2/2 τρίποντα κάνει το 9-22
17:40
Η Ελλάδα έχει 3/8 τρίποντα και η Κροατία 4/5
17:41
Νέο μακρινό σουτ από τον Σάριτς που κάνει το 9-24
17:41
6' - Άστοχο τρίποντο από τον Περπέρογλου, όμως κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ ο Αντετοκούνμπο
17:41
Έπειτα από περίπου 6,5 λεπτά στον αγώνα η Ελληνική ομάδα δεν έχει σκοράρει ούτε ένα δίποντο
17:42
6' - Λάθος από τον Καλάθη
17:43
7' - Τρομερή τάπα του Μπουρούση στον Πλάνινιτς, όμως η κατοχή μένει στη "Χρβατσκα"
17:43
7' - Άστοχη προσπάθεια από τον Σάριτς
17:44
7' - Ο Μπουρούσης θα κερδίσει φάουλ χαμηλά από τον Ούκιτς που πάει στον πάγκο
17:45
7' - Άστοχο ντράιβ από τον Παπαπέτρου και στον αιφνιδιασμό ο Μπογκντάνοβιτς ο Θ. Αντετοκούνμπο θα κάνει φάουλ στον Μπογκντάνοβιτς
17:45
Ο σταρ των Νετς με 1/2 βολές κάνει το 9-25
17:46
8' - Κάρφωμα από τον Θανάση Αντετοκούνμπο έπειτα από ασίστ του Γιάννη. Πρώτο δίποντο για την Ελλάδα στο παιχνίδι!
17:47
Το τρομερό κόψιμο του Μπουρούση στον Πλάνινιτς
17:48
8' - Με 2/2 βολές ο Μπογκντάνοβιτς κάνει το 11-27
17:48
8' - Ο Θ. Αντετοκούνμπο κερδίζει φάουλ και πάει στις βολές
17:49
Ο Αντετοκούνμπο μειώνει σε 13-27
17:50
Στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Σάριτς αμαρκάριστος κάνει το 13-29
17:50
Άστοχο τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο
17:51
Κακή άμυνα από την ελληνική ομάδα με τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει (13-31)
17:51
Το πρώτο δεκάλεπτο τελειώνει με το σκορ στο 13-31
17:52
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 6, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου, Αντετοκούνμπο Γ., Κουφός, Αντετοκούνμπο Θ. 4
ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 8, Χεζόνια, Σάριτς 6, Ούκιτς, Πλάνινιτς, Μπιλάν 6, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 11.
17:53
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο
17:54
11' - Άστοχο σουτ από τον Καλάθη
17:55
11' - Τρίτο φάουλ από τον Καλάθη και αρχίζουν τα προβλήματα για τον Φώτη Κατσικάρη
17:55
11' - Τρίποντο από τον Σιμόν και 13-34, ενώ ο παίκτης της Αρμάνι φτάνει τους 11 πόντους με 3/3 τρίποντα
17:56
11' - Επιθετικό φάουλ από τον Αντετοκούνμπο
17:57
11' - Ο Σάριτς πάει μέχρι μέσα και πετυχαίνει το καλάθι, ενώ παίρνει και το φάουλ του Παπαπέτρου
17:57
11' - Ο Σάριτς αστοχεί στη βολή, όμως κερδίζουν το επιθετικό οι Κροάτες
17:57
11' - Άστοχο τρίποντο από τον Σιμόν
17:58
11' - Άστοχο λέι απ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο
17:58
11' - Η Ελλάδα φτάνει τα 5 ομαδικά φάουλ μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο
17:59
11' - Ο Σάριτς με 1/2 βολές κάνει το 13-37
17:59
12' - Ο Αντετοκούνμπο φτάνει μέχρι το λέι απ και μειώνει σε 15-37
18:00
12' - Άστοχο ντράιβ του Σιμόν
18:00
12' - Ωραία κίνηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που με 4 δικούς του συνεχόμενους πόντους κάνει το 17-37
18:00
12' - Νέο άστοχο ντράιβ του Σιμόν
18:02
13' - Ωραία συνεργασία Γ. Αντετοκούνμπο - Κουφού με τον τελευταίο να μειώνει σε 19-37
18:03
Τάιμ άουτ από τον Πέτροβιτς που βλέπει την αφύπνιση της Ελλάδας
18:04
13' - Ούκιτς με μακρινό λέι απ κάνει το 19-39
18:04
14' - Τρίποντο από τον Αγραβάνη, ο οποίος βρίσκει στόχο παρότι μαρκαρισμένος
18:05
14' - Φάουλ του Αγραβάνη στον Μπιλάν που έχει το δικαίωμα για δύο βολές
18:05
14' - Ο σέντερ της Τσεντεβίτα με 2/2 βολές κάνει το 22-41
18:06
14' - Ο Αγραβάνης θα πετύχει ακόμα ένα καλάθι μειώνοντας σε 24-41
18:06
14' - Άστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς
18:06
15' - Στον αιφνιδιασμό ο Μάντζαρης θα κάνει βήματα
18:07
15' - Ο Αγραβάνης κάνει τάπα στον Μπογκντάνοβιτς
18:08
15' - Άστοχο τρίποντο από τον Ούκιτς, όμως στον αιφνιδιασμό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα κάνει λάθος πάσα
18:08
6 λάθη για την Εθνική ομάδα
18:08
18:09
16' - Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τρέχει στον αιφνιδιασμό κέρδιζει το φάουλ του Μπογκντάνοβιτς, ενώ ο Πέτροβιτς δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία
18:10
16' - Ο σταρ των Μπακς με 3/3 βολές μειώνει σε 27-41
18:10
16' - Άστοχο χουκ του Κουφού
18:11
16' - Ο Μπιλάν δεν καταφέρνει να σκοράρει μπροστά στον Μπιλάν
18:11
16' - Τρίποντο από τον Περπέρογλου και η Ελλάδα μειώνει σε 30-41
18:12
17' - Ο Παπαπέτρου κάνει φάουλ στον Μπιλάν που προσπάθησε να τον ποστάρει
18:13
17' - Ο Μπιλάν είναι στη γραμμή των βολών για να κάνει το 30-42 με 1/2 βολές
18:13
Η Εθνική τρέχει ένα επιμέρους 17-5 για να μειώσει σε 30-42
18:13
17' - Νέο καλάθι του Περπέρογλου που το... παίρνει πάνω του (32-42)
18:14
17' - Άστοχο μακρινό τρίποντο από τον Μπογκάνοβιτς
18:14
18' - Ο Κουφός κάνει το χουκ και η Ελλάδα ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (34-42)
18:14
18' - Ο Πλάνινιτς σκοράρει από την κορυφή για το 34-44
18:15
18' - Λάθος πάσα από τον Παπαπέτρου
18:19
Οι διαιτητές δίνουν τάιμ άουτ, καθώς το πρόβλημα με το χρονόμετρο δεν έχει διορθωθεί ακόμα
18:20
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Κροατία πέτυχε 31 πόντους με την Ελλάδα να μένει στους 13, όμως στη δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δείχνει να αφυπνίζεται και κρατάει στους 13 τους Κροάτες σκοράροντας 21
18:21
42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου άστοχο σουτ από τον Μπογκντάνοβιτς
18:22
28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα κάνει βήματα
18:22
Λάθος πάσα από τον Μπογκντάνοβιτς, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν καταφέρνει να σκοράρει στον αιφνιδιασμό
18:23
Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με το σκορ στο 34-44 υπέρ των Κροατών
18:23
Η Ελλάδα από το -24 έχει καταφέρει να επιστρέψει και να είναι στο -10
18:24
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης, Μάντζαρης, Αγραβάνης 5, Παπαπέτρου 6, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 5, Αντετοκούνμπο Γ. 7, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 4.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11, Χεζόνια, Σάριτς 9, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 11.
18:28
Τα ομαδικά στατιστικά της Εθνικής Ελλάδος στο πρώτο ημίχρονο είναι 5/5 βολές, 7/20 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 λάθη, 1 κλέψιμο
18:30
Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας στο πρώτο ημίχρονο είναι 9/13 βολές, 10/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 λάθη
18:38
Άστοχο τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο, όμως καλάθι και φάουλ από τον Περπέρογλου
18:39
21' - Ο Περπέρογλου μειώνει στους 7 (37-44)
18:39
21' - Κακό τρίποντο του Σάριτς
18:39
21' - Τρομερό καλάθι από τον Περπέρογλου που μειώνει σε 39-44
18:40
21' - Άστοχος ο Μπογκντάνοβιτς νέα ευκαιρία για την Ελλάδα
18:40
21' - Άστοχο τρίποντο από τον Περπέρογλου
18:40
21' - Άστοχο τρίποντο και από τον Ούκιτς
18:41
22' - Άστοχο τρίποντο στο τέλος του χρόνου από τον Παπαπέτρου
18:42
22' - Ο Περπέρογλου στο τέλος του χρόνου θα κάνει φάουλ στον Μπογκντάνοβιτς και θα τον στείλει στις βολές
18:43
22' - Ο παίκτης των Νετς κάνει το 39-46
18:43
23' - Άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη
18:44
23' - Άστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς στον δευτερεύοντα αιφνιδιασμό
18:44
23' - Νέο άστοχο τρίποντο από τον Καλάθη (39-46)
18:45
24' - Λάθος από τον Μπογκντάνοβιτς και κλέψιμο για την Ελλάδα
18:45
24' - Καλάθι από τον Μπουρούση και η Ελλάδα είναι στο 41-46
18:46
25' - Νέο άστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς και στον αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου θα πάρει το φάουλ και θα πάει στις βολές
18:46
25' - Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού με 1/2 μειώνει σε 42-46
18:47
25' - Κλέψιμο του Καλάθη στον Μπιλάν
18:47
25' - Τρίποντο από τον Μπουρούση και η Εθνική είναι εδώ! (45-46)
18:48
26' - Φάουλ του Παπαπέτρουμ ενώ ο προπονητής της Κροατίας καλεί τάιμ άουτ
18:50
26' - Άστοχο τρίποντο και από τον Χεζόνια και η εθνική έχει ευκαιρία να προσπεράσει για πρώτη φορά!
18:50
26' - Ο Περπέρογλου πάει στις βολές μετά από φάουλ του Μπογκντάνοβιτς
18:51
26' - Ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα με 2/2 βολές βάζει για πρώτη φορά την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 47-46
18:51
Η Ελλάδα τρέχει ένα επιμέρους 34-9 σε 14 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα!
18:51
26' - Άστοχο ντράιβ από τον Σιμόν και δέχεται τεχνική ποινή στη συνέχεια
18:52
26' - Ο Περπέρογλου ευστοχεί στη βολή κάνοντας το 48-64 και φτάνοντας τους 13 πόντους
18:52
27' - Άστοχο σουτ από τον Περπέρογλου
18:53
27' - Τέταρτο φάουλ από τον Καλάθη στην προσπάθεια για το ριμπάουντ
18:53
27' - Ο Μπογκντάνοβιτς σκοράρει για να ισοφαρίσει σε 48-48
18:54
27' - Ωραία πάσα του Παπαπέτρου για άλει ουπ κάρφωμα στον Θανάση Αντετοκούνμπο, όμως κόβεται με φάουλ
18:54
27' - Ερμπολ η πρώτη βολή, εύστοχη η δεύτερη (49-48)
18:55
28' - Τρομερό καλάθι του Σάριτς μπροστά στον Αντετοκούνμπο
18:55
28' - Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη, ενώ στο ριμπάουντ κάνει φάουλ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και στέλνει στις βολές τον Σάριτς
18:55
Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη
18:57
28' - Ο Σάριτς από τη γραμμή των βολών με 2/2 κάνει το 49-52
18:59
Απομένουν 30 δευτερόλεπτα για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ο Σιμόν αστοχεί σε τρίποντο, όμως γίνεται φάουλ του Παπαπέτρου στον Σάριτς
19:00
Ο νέος παίκτης των Φιλαδέλφεια Σίξερς έχει 0/2 βολές
19:00
Απομένουν 29 δευτερόλεπτα για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
19:01
Απομένουν 8 δευτερόλεπτα για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ο Περπέρογλου αστοχεί σε σουτ
19:01
Το τρίτο δεκάλεπτο τελειώνει με το σκορ στο 49-52
19:02
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης 5, Μάντζαρης, Αγραβάνης 5, Παπαπέτρου 7, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 13, Αντετοκούνμπο Γ. 7, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5.
19:03
Ξεκινάει η τελευταία περίοδος
19:03
31' - Άστοχο λέι απ του Πλάνινιτς
19:04
31' - Κακό χουκ του Μπουρούση που δεν βρίσκει στόχο
19:04
31' - Άστοχο μακρινό σουτ του Χεζόνια
19:04
31' - Άστοχο τρίποντο από τον Μπουρούση
19:05
31' - Πολύ κακό σουτ από μέση απόσταση για τον Πλάνινιτς
19:05
31' - Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη
19:06
Χωρίς σκορ έπειτα από δύο λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο
19:06
Η Εθνική που είχε δεχτεί 31 πόντους στο δεκάλεπτο έχει "φάει" 21 στα επόμενα 22 λεπτά.
19:06
32' - Ο Μπογκντάνοβιτς κάνει ντράιβ και σκοράρει για το 49-54
19:06
32' - Άστοχο τρίποντο από τον Σάριτς
19:07
Ο Αντετοκούνμπο τρέχει όλο το γήπεδο, όμως του κλέβουν τη μπάλα οι Κροάτες
19:08
32' - Τρομερή τάπα του Αντετοκούνμπο στον Σάριτς, όμως στον αιφνιδιασμό γλιστράει και ο Χεζόνια καρφώνει για το 49-56
19:09
33' - Εξαιρετική επαφορά με τον Καλάθη να δίνει ασίστ και τον Αγραβάνη να κάνει το 51-56
19:09
33' - Καλάθι και φάουλ από τον Ντάριο Σάριτς που φάντει τους 15 πόντους (51-58)
19:09
Εύστοχη βολή για τον Σάριτς και 51-59
19:10
3-13 επιμέρους σκορ για την Κροατία
19:10
19:11
34' - Ο Χεζόνια κερδίζει το πέμπτο φάουλ του Καλάθη και θα έχει το δικαίωμα για δύο βολές
19:13
34' - Άστοχο τρίποντο από τον Περπέρογλου κι ενώ μένει το 51-60
19:14
35' - Καλή άμυνα για την Ελλάδα και η Κροατία δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση
19:15
35' - Επιθετικό φάουλ από τον Μπουρούση μακριά από την μπάλα και η Ελλάδα χάνει ευκαιρία να μειώσει
19:15
35' - Στη λήξη του χρόνου ο Μπογκντάνοβιτς σκοράρει για να κάνει το 51-62
19:16
36' - Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παίρνει το φάουλ και ανανεώνει την κατοχή
19:16
36' - Δύσκολο καλάθι από τον Παπαπέτρου που μειώνει σε 53-62
19:17
36' - Φάουλ του Μάντζαρη στον Χεζόνια, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές αφού η Ελλάδα έχει συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά εδώ και ώρα. Θα βάλει και τις δυο ο γκαρντ της Κροατίας για το +11 (53-64)
19:18
36' - Νέο επιθετικό φάουλ του Μπουρούση και μένει το 53-64
19:18
37' - Ο Σάριτς χάνει τη μπάλα και ο Μάντζαρης παίρνει την κατοχή
19:18
37' - Ωραίο καλάθι από τον Μπουρούση έπειτα από ασίστ του Παπαπέτρου
19:19
Κόψιμο από τον Μπουρούση, όμως αστοχεί σε τρίποντο
19:19
38' - Άστοχο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς
19:19
38' - Άστοχο τρίποντο και από τον Παπαπέτρου
19:20
38' - Ο Σιμόν κάνει άστοχο ντράιβ και ο Πλάνινιτς κάνει φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ
19:20
38' - Ο Μπουρούσης πάει στις βολές
19:20
90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Μπουρούσης με 1/2 βολές μειώνει σε 56-64
19:21
65 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Μπογκντάνοβιτς αστοχεί σε σουτ
19:21
51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Αντετοκούνμπο κάνει το ντράιβ και σκοράρει για να κάνει το 58-64
19:22
Τάιμ άουτ από τον κόουτς της Κροατίας
19:23
33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Χεζόνια προσπαθεί να καρφώσει, όμως ο Παπαπέτρου τον σταματάει με φάουλ και τον στέλνει στις βολές
19:24
Ο Κροάτης φόργουορντ με 1/2 βολές κάνει το 58-65
19:25
26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς αστοχεί σε τρίποντο ο Αντετοκούνμπο και στα 19 δευτερόλεπτα ο Μάντζαρης θα σκοράρει για "3" μειώνοντας σε 61-65
19:25
15,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Μπογκντάνοβιτς πάει στις βολές μετά από φάουλ του Αντετοκούνμπο
19:26
Ο Μπογκντάνοβιτς χάνει την πρώτη, όμως ευστοχεί στη δεύτερη για το 61-66
19:26
19:26
Απομένουν 15 δευτερόλεπτα και η Ελλάδα ψάχνει ένα εντυπωσιακό come back για να μην αποκλειστεί πρόωρα (61-66)
19:29
9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη
19:29
1,5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος του ματς ο Σιμόν κερδίζει φάουλ και όλα έχουν κριθεί
19:29
Η Ελλάδα δεν θα βρίσκεται στο Ρίο, καθώς για ακόμα μία φορά στα χιαστί δεν καταφέρνει να προκριθεί
19:30
Η Κροατία κερδίζει με 66-61 και αύριο το βράδυ θα διεκδικήσει το ένα εισιτήριο που στέλνει στους Ολυμπιακούς αγώνες
19:31
Η Ελλάδα αν και είχε μεγάλες προσδοκίες δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό και να διεκδικήσει τις πιθανότητες που είχε για να ταξιδέψει στο Ρίο
19:32
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης 8, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 9, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 13, Αντετοκούνμπο Γ. 9, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5
ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11, Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 20.