Νίκησε στην τρίτη περίοδο η Ιταλία

Η Ιταλία άφησε ένα ημίχρονο να περάσει προτού... ξυπνήσει και κάνει νικηφόρα πρεμιέρα (68-41) στο Προολυμπιακό Τουρνουά στο Τορίνο.

Μπαρνιάνι Ιταλία

Το ξέσπασμα της Ιταλίας στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα όρισε τη μοίρα του αγώνα με την Τυνησία. Οι "ατζούρι" πέτυχαν ένα επί μέρους 17-0 και μετέτρεψαν το 32-29 του 20' σε 49-29, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 68-41 της Τυνησίας και ν' αρχίσουν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Προολυμπιακό Τουρνουά που φιλοξενείται στο Τορίνο.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα διάβασαν καλύτερα τις υπέρ τους καταστάσεις στο δεύτερο μισό του αγώνα και με μπροστάρη τον Αντρέα Μπαρνιάνι (15 πόντοι) κατάφεραν να ξεφύγουν και ν' αποβάλουν το άγχος της πρεμιέρας. Φυσικά και δεν κινδύνευσαν έκτοτε, αφού το +25 από το 54-29 του 30' ήταν διαφορά που οι Τυνήσιοι δεν θα μπορούσαν να καλύψουν σε μία και μόνο περίοδο.

O Ντάνιελ Χάκετ είχε 2 πόντους με 0/2 σουτ σε 21'24'', παίρνοντας 3 ριμπάουντ, δίνοντας 2 ασίστ και κάνοντας 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 27-32, 29-54, 41-68

Τυνησία: Σενουφί 3(1), Σεγέχ, Αμπαντά 1, Ελ Μαμπρούκ 11(3/6τρ), Γκιαζά 9, Ρολ 9(1/7τρ), Λιχιανί 2, Αμπασί, Κνιουά, Μπρα 6(9ρ)

Ιταλία: Ποέτα 3, Μπελινέλι 11(3/5τρ), Αραντόρι 13(3/4τρ), Τζεντίλε 8(5ρ), Μπαρνιάνι 15(6ρ), Γκαλινάρι 6(9ρ), Μέλι 2, Κούζιν 4, Ντατόμε, Τσέρβι 2, Χάκετ 2, Τόνουτ 2