Σερβία - Ελλάδα 91-76

Βαριά ήττα στο Βελιγράδι. Η Εθνική δεν ανταποκρίθηκε αμυντικά και έχασε 91-76 από τη Σερβία στο φιλικό που διεξήχθη την Τρίτη. Το ποσοστό στα τρίποντα και τις ασίστ κρατάει ο Φώτης Κατσικάρης, πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Παρά τους 14 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ, η Εθνική έχασε 91-76 από τη Σερβία στο φιλικό του Βελιγραδίου. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν ανταποκρίθηκαν αμυντικά και από την τρίτη περίοδο άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ.

Το ξεκίνημα ήταν αντιστρόφως ανάλογο της συνέχειας, αφού με τους πόντους του Καββαδά που θύμισε... Μπουρούση και τα τρίποντα του Αγραβάνη η Εθνική προηγήθηκε 10-4 και 17-11. Μέχρι το 22-15 μάλιστα είχε 7 ασίστ χάρη στην καλή κυκλοφορία και την ευστοχία από κάθε απόσταση.

Η Σερβία, με τον Γιόκιτς σε πρώτο πλάνο, άρχισε να μαζεύει την εις βάρος της διαφορά, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -2 (29-27) και απ' όταν προσπέρασε για πρώτη φορά (32-30) δεν έχασε το προβάδισμα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν διψήφιος σε πόντους και ο Περπέρογλου με τον Παπαπέτρου βοήθησαν στο 3-4, αλλά η προβληματική άμυνα στο "πέντε-πέντε" έδινε εύκολο σκορ στους αντιπάλους. Οι "πλάβι" πήγαν στο 53-46 του 20', παρά τις 15 τελικές των Ελλήνων, και στην τρίτη περίοδο η απόσταση άνοιξε πολύ. Μετά το προσωρινό 56-52, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έτρεξε επιμέρους 17-8 και βρέθηκε στο +10 (73-60) δίχως έκτοτε ν' απειληθεί.

Οι Σέρβοι είχαν αυτοπεποίθηση, έβγαλαν φάσεις και το 85-65 τους αντάμοιψε για την υπεροχή τους. Οι Έλληνες διεθνείς συνέχισαν να χάνουν βολές, τομέας που θα παίξει σίγουρα ρόλο στα επίσημα, και δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο από το τελικό -15 (91-76).

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 53-46, 75-63, 91-76

Σερβία: Τεόντοσιτς 16(4/6τρ), Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7(1), Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 1, Μπίρτσεβιτς 4(7ρ), Ραντούλιτσα 14(6/8δ), Γιόκιτς 20(5ρ), Στίματς 7, Ζάγκορατς, Γκούντουριτς 3, Γιόβιτς 10

Ελλάδα: Αθηναίου, Μπουρούσης 9(1τρ, 6ρ, 8ασ), Καλάθης 7(1τρ, 6ρ, 6ασ), Περπέρογλου 12(2), Καββαδάς 9, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7(2), Παπαπέτρου 10(2), Ντόρσεϊ, Χαραλαμπόπουλος 3(1), Γ.Αντετοκούνμπο 14(3ρ), Θ.Αντετοκούνμπο 2

Photo Credits: Actionimages.gr

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

21:12
Καλησπέρα σε όλους λίγο πριν από το τζάμπολ του τρίτου φιλικού της Εθνικής.
21:13
Αυτή τη στιγμή η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ελλάδας.
21:13
Με Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Περπέρογλου, Αγραβάνη και Καββαδά η Εθνική στην αρχική πεντάδα της.
21:15
Εντυπωσιακά όμορφη η Σέρβα που τραγουδάει τον εθνικό ύμνο της χώρας.
21:16
Με Τεόντοσιτς, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς, Μπίρτσεβιτς και Γιόκιτς η Σερβία.
21:20
0'37'' - Γκολ φάουλ του Καββαδά.
21:21
0'54'' - Μειώνει σε 2-3 ο Γιόκιτς.
21:21
1'12'' - Καλάθι από Καλάθη, απάντηση από Γιόκιτς (4-5).
21:22
Στους 5 πόντους ο Καββαδάς πριν από δύο λεπτά (4-7).
21:23
2'19'' - Τρίποντο του Αγραβάνη και 10-4 η Εθνική.
21:24
3'08'' - Ο Γιόκιτς είναι πρόβλημα. Έχει 6 πόντους ο Σέρβος σέντερ.
21:27
4'19'' - O Τεόντοσιτς σκοράρει για τρεις (11-14).
21:28
5'55'' - 2/2 τρίποντα του Αγραβάνη για το 17-11 της Εθνικής.
21:29
Ο Γιόκιτς έχει 9 από τους 12 των Σέρβων (12-17).
21:32
6'22'' - Με 2/2 βολές ο Μάντζαρης κάνει το 19-14.
21:33
Καθαρή τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Ραντούλιτσα χρεώνεται με φάουλ! Αν έκανε κάποιος φάουλ ήταν ο Μπουρούσης.
21:34
6'55'' - Τρίποντο Παπαπέτρου, τρίποντο Τεόντοσιτς (18-22).
21:34
Μαζί Γιάννης, Θανάσης και Παπαπέτρου στο 4.
21:36
7'49'' - Ισοφαρίζει 22-22 ο Ραντούλιτσα.
21:37
Το πρώτο κάρφωμα του Αντετοκούνμπο! Άργησε πολύ είναι η αλήθεια.
21:37
O Τάσος Μαγουλάς έχει κέφια!
21:39
8'45'' - O Mάντζαρης κάνει το 27-24 με 1/2 βολές.
21:40
9'10'' - Ο Γιόκιτς κάνει πράγματα και θαύματα. Έχει 12 πόντους!
21:41
Φινάλε πρώτης περιόδου με χαμένη επίθεση της Εθνικής. Προηγείται πάντως 29-27.
21:42
Η Εθνική έχει 8/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα, μαζί και 8 ασίστ.
21:43
Οι Σέρβοι σουτάρουν με 5/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα, έχουν δε 7 ασίστ. Ψηλά το σκορ.
21:43
Άρχισε η δεύτερη περίοδος, στις βολές ο Αγραβάνης.
21:44
10'11'' - Βάζει τη μία (27-30).
21:44
Πίεση στα 4/4 και τάπα Μπουρούση στην άμυνα. Παραμονεύει πάντως ο Γιόκιτς που φτάνει τους 14 (29-30).
21:46
Ο Τάσος Μαγουλάς δεν ήταν ποτέ "αμυντικός" προπονητής στο Πρωτάθλημα Τύπου.
21:48
Ο Τζόρτζεβιτς ξανά στα κόκκινα των Σέρβων. Τα πράσινα τα έχει βγάλει καιρό τώρα.
21:49
11'24'' - Φάουλ του Μάντζαρη στο τρίποντο του Τεόντοσιτς.
21:50
Μειώνει σε 31-32 ο Σέρβος γκαρντ της ΤΣΣΚΑ που σκοράρει και για τρεις (34-32).
21:52
Το 34-32 είναι το πρώτο προβάδισμα των Σέρβων.
21:53
13'04'' - Ο Μάρκοβιτς κάνει το 36-32 για τους Σέρβους μετά το τάιμ του Κατσικάρη. Κακή αντίδραση.
21:56
Ο Περπέρογλου έρχεται με φόρα από τους τελικούς στην Ισπανία. Το 37-36 με καλάθι στον αιφνιδιασμό.
21:57
Θέλει χρόνο ο Μάντζαρης κατά τον Τάσο Μαγουλά.
21:58
14'55'' - Ο Ραντούλιτσα σκοράρει εκμεταλλευόμενος το μις ματς με τον Καλάθη (38-37).
22:01
15'54'' - Άλεϊ ουπ Μπογκντάνοβιτς - Ραντούλιτσα και 41-38 η Σερβία.
22:03
16'29'' - Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μειώνει με βολές. Έχει 8 πόντους πλέον.
22:04
17'10'' - Νέο κάρφωμα του Αντετοκούνμπο από τη baseline, 42-41 και στους 10 ο άσος των Μπακς.
22:08
18'35'' - Ένα 7-0 των Σέρβων σε 1,5 λεπτό κάνει το 48-42.
22:08
Νέο τάιμ άουτ ο Κατσικάρης.
22:09
Αγγλία στον πάγκο της Εθνικής. Ας το συνθίσουμε κι αυτό, δεν είναι απαραιτήτως κακό!
22:11
18'59'' - Με 2/2 βολές του Μπουρούση σταματάει το σερί των "πλάβι".
22:11
19'25'' - Τρίποντο του Γκούντουριτς για το 51-44. Σκοράρει γρήγορα ο Περπέρογλου.
22:12
Ο Γιόβιτς αφήνει την μπάλα στο καλάθι και κάνει το 53-46 για το ημίχρονο.
22:12
Κάτι δεν πάει καλά με την άμυνα της Εθνικής, δέχθηκε 27 και 26 πόντους στις πρώτες δύο περιόδους.
22:13
Από τους 29 έπεσε στους 17 δικούς της και έμεινε πίσω.
22:13
Ο Γιόκιτς μς 14 πόντους και ο Τεόντοσιτς με 13 οι πρώτοι σκόρερ των Σέρβων.
22:14
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 10 ο αρχισκόρερ της Εθνικής. Ακολουθούν Καββαδάς και Αγραβάνης με 7
22:15
Θετικό σημάδι σίγουρα οι 15 ασίστ των παικτών του Κατσικάρη, αλλά πολλές οι άστοχες βολές (13/21).
22:15
Όπως γράφει και ο Τάσος Μαγουλάς...
22:27
Άρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
22:29
21'40'' - Τρίποντο του Μπουρούση για το 55-49. Οι Σέρβοι έχασαν την ευκαιρία για το +10.
22:33
23'30'' - Τρίποντο του Καλάθη μετά το χαμένο κάρφωμα του Μπουρούση (56-52).
22:36
Ο Αντετοκούνμπο παίζει και πλάτη (61-54)
22:36
25'10'' - Τρίποντο του Παπαπέτρου, απαντάει με τρίποντο-φάουλ ο Τεόντοσιτς.
22:40
26'49'' - Ο Στίματς κερδίζει τη μάχη από τον Μπουρούση (67-57).
22:40
27'10'' - Τρίποντο του Περπέρογλου για το 67-60.
22:46
28'57'' - Ο Ραντούλιτσα έχει κάνει ζημιά (73-60)
22:47
29'30'' - Εύκολο λέι απ του Γιόβιτς, κακή αμυντική αντίδραση (75-63)
22:48
Φινάλε τρίτης περιόδου, στο -12 η Εθνική με επιμέρους 22-17. Η άμυνα είναι το πρόβλημα τόσο περιφερειακά όσο και μέσα.
22:48
Πάντα στο μυαλό του Τάσου οι Σανς. Ο Μπάρκλεϊ ζει...
22:50
30'30'' - Καλάθι του Καββαδά που έχει 9 πόντους.
22:51
Ο Γιόβιτς δεν φοβάται τον Γιάννη και σκοράρει 77-65.
22:52
Αμυντικό το πρόβλημα
22:53
31'55'' - Όλο και ξεμακραίνουν οι Σέρβοι (81-65).
22:54
32'47'' - Στο +20 η Σερβία, 85-65.
23:00
Ο Γιάννης έχει 14 πόντους με 5/8 δίποντα και 4/9 βολές.
23:05
Σερί λάθη από τους διεθνείς, το 85-67 δεν έχει αλλάξει παρά τις καλές αμυντικές προσπάθειες.
23:08
37'27'' - To 89-70 από βολές του Μάρκοβιτς.
23:10
38'30'' - Καρφώνει ο Θανάσης για το 89-74.
23:11
38'59'' - Με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου που χάνει όμως τη βολή (91-76).