Ισπανία - Ελλάδα 59-70

Σε τροχιά μεταλλίων η Εθνική Εφήβων! Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη 70-59 επί της Ισπανίας τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου προκρίθηκαν στην 4άδα και το Σάββατο (20:30) θα διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος απέναντι τις ΗΠΑ.

Η Εθνική Εφήβων είναι μεταξύ των τεσσάρων καλύτερων ομάδων του κόσμου. Στον προημιτελικό με την Ισπανία οι Έλληνες διεθνείς έπαιξαν τρομερά στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκαν 70-59 και τώρα έχουν μπροστά τους την πρόκληση των άτρωτων Αμερικανών.

Το γεμάτο γήπεδο μάλλον άγχωσε τα παιδιά του Παπαθεοδώρου που για ένα ημίχρονο ήταν μακριά από τον καλό εαυτό τους. Ο Σίμα προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Εθνικής, η οποία μπορεί να επέστρεψε από το 12-6, αλλά δεν έπαιζε καλά επιθετικά, είχε πολλά άστοχα τρίποντα και βρέθηκε ξανά πίσω με 21-17, πριν από το 26-26 του 20'.

Η πραγματική διαφορά των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στην εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου. Τα σουτ του υγιή Βασίλη Χαραλαμπόπουλου έδωσαν αυτοπεποίθηση σε όλα τα παιδιά, η προσπάθεια στην άμυνα ήταν συγκλονιστική, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βοήθησε πολύ με την υπεροχή του στο ένας μ' έναν και το 34-31 έγινε 47-35 και 51-39.

Οι Ισπανοί δεν ήταν Τυνήσιοι, ούτε όμως αυτοί βρήκαν αντίδοτο στο ξέσπασμα των Ελλήνων. Ο Τολιόπουλος, ο Μήτογλου έφεραν το 62-45 στο 35' και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους. Η διαφορά βέβαια έφτασε τους 20 πόντους (68-48) σ' ένα διάστημα που οι Έφηβοι του Παπαθεοδώρου επεδείκνυαν τρομερή σοβαρότητα σε άμυνα και επίθεση. Ήθελαν να στείλουν μήνυμα στους Αμερικανούς, τους οποίους αντιμετωπίζουν το Σάββατο στο δρόμο για τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 26-26, 41-51, 59-70

Ισπανία: Πέρεθ, Σ.Γκαρθία 3(1τρ, 5ρ), Λόπεθ 11(5ρ), Όροθ, Μ.Γκαρθία 6, Σίμα 22(10/14δ, 8ρ), Αλόνσο 5(1), Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βίλα 12(8ρ)

Ελλάδα: Τολιόπουλος 9(1τρ, 6ασ), Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 14(2), Μήτογλου 11(11ρ), Μουράτος, Σκουλίδας 8(1), Τσαλμπούρης, Μπιλής, Σταμάτης 8(1), Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14(2τρ, 9ρ, 4ασ)

Τα Highlights του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

20:17
Καλησπέρα σας.
20:18
Η Εθνική Εφήβων αντιμετωπίζει απόψε (20:30) την Ισπανία στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-19 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης.
20:19
Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των Ελλήνων διεθνών.
20:20
Σε περίπτωση νίκης επί της Ισπανίας, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τις ΗΠΑ.
20:22
Ώρα για την παρουσίαση των δυο ομάδων.
20:26
Ολοκληρώθηκε και η ανάκρουση των εθνικών ύμνων! Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του σπουδαίου αγώνα!
20:27
H πεντάδα της Εφήβων: Μήτογλου, Μουράτος, Σκουλίδας, Σταμάτης και Παπαγιάννης, ο οποίος γίνεται σήμερα 18 ετών.
20:31
Πρώτη επίθεση για την Ισπανία.
20:31
Ο Γκαρσία αστοχεί μπροστά στον Παπαγιάννη.
20:32
Ο Σκουλίδας σκοράρει τους πρώτους πόντους του αγώνα (0-2, 40").
20:32
Ο Σιμά ισοφαρίζει σε 2-2 (56").
20:33
Ο Μήτογλου αστοχεί πίσω από τα 6μ.75. Εν συνεχεία ο Αλόνσο ευστοχεί σε τρίποντο, για το 5-2 (1'35").
20:34
Ο Σιμά σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Παπαγιάννη και κάνει το 8-2 με έμμεσο τρίποντο.
20:34
Ο Σταμάτης μειώνει σε 8-4 με αριστερό ντράιβ.
20:36
Ο Μήτογλου κερδίζει φάουλ από τον Ντίαθ και μειώνει σε 8-6 με 2/2 βολές (3'15").
20:37
O Σιμά σκοράρει εκ νέου με λέι-απ και διαμορφώνει το 10-6. Ο σέντερ της "φούρια ρόχα" μετράει 7 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/1 βολή σε 3'49" συμμετοχής.
20:37
Ο Σιμά κάνει το 12-6 με κάρφωμα.
20:38
Άστοχος ο Μουράτος.
20:40
Ο Τολιόπουλος δίνει λύσεις στην ελληνική επίθεση (12-8, 6'24").
20:42
O Kώττας μειώνει σε 12-10, στα 2'42" για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
20:43
Ο Σταμάτης αστοχεί πίσω από τα 6μ.75
20:44
Ισπανία: 1/2 βολές, 4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα.
Ελλάδα: 2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα.
20:45
Ο Βίλα στέλνει ξανά τη διαφορά στο +4 (14-10, 8'23").
20:45
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
20:46
Ο Τολιόπουλος κλέβει και σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 14-12.
20:47
Τέλος πρώτης περιοδου στο Ηράκλειο (14-12).
20:48
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Λούντζης, Κώττας 2, Μήτογλου 2, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Σταμάτης 4, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος.
20:50
Ο Τολιόπουλος ισοφαρίζει σε 14-14 (10'28").
20:51
Κλέψιμο από τον Λούντζη όμως ο Ντόρσεϊ αστοχεί πίσω από τα 6μ.75.
20:52
Χωρίς σκορ η Ισπανία για 1'37".
20:52
Ο Σιμά κόβει εντυπωσιακά τον Ντόρσεϊ.
20:54
Ο Σταμάτης ευστοχεί σε τρίποντο (14-17, 13'04") και οι Ισπανοί καλούν τάιμ άουτ.
20:54
Στο 0-5 το επιμέρους σκορ της Ελλάδας στη δεύτερη περίοδο.
20:56
Ο Σιμά κερδίζει φάουλ από τον Παπαγιάννη και διαμορφώνει το 15-17 με 1/2 βολές.
20:58
Ο Βίλα ισοφαρίζει σε 17-17, στα 5'50" για τη λήξη του ημιχρόνου στο Ηράκλειο. Εν συνεχεία ο Γκαρσία κερδίζει φάουλ από τον Λούντζη.
20:58
Ο Γκαρσία δίνει ξανά το προβάδισμα στους Ίβηρες (19-17, 14'51").
20:59
Ο Σιμά διαμορφώνει το 21-17 και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
21:02
O Bίλα κερδίζει φάουλ από τον Τσαλμπούρη και στέλνει τη διαφορά στο +5 (22-17) με 1/2 βολές.
21:03
Ο Χαραλαμπόπουλος σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα για την ελληνική ομάδα που μειώνει σε 22-19.
21:05
Ο Σιμά κάνει το 24-21 με alley-oop και φτάνει τους 14 προσωπικούς πόντους με 2/3 βολές και 6/9 δίποντα.
21:05
Ο Σκουλίδας κάνει το 24-23 με 2/2 βολές.
21:06
Ο Σιμά σκοράρει εκ νέου, για το 26-23.
21:08
Ο Μήτογλου κερδίζει φάουλ από τον Σιμά και μειώνει σε 26-24 στα 37" για τη λήξη του ημιχρόνου.
21:09
Στο παρκέ ο Ντόρσεϊ.
21:11
Ο Τολιόπουλος ισοφαρίζει σε 26-26 με ατομική ενέργεια και οι Ίβηρες καλούν τάιμ άουτ στα 5".
21:12
Το μακρινό σουτ του Πέρεθ δεν βρίσκει στόχο και το ημίχρονο κλείνει στο 26-26.
21:14
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26.
Ισπανία: Πέρεθ, Γκαρσία Σ., Λόπεθ, Ορόθ, Γκαρσία Μ. 2, Σιμά 16, Αλόνσο 3 (1), Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βίλα 5.
Ελλάδα: Τολιόπουλος 6, Λούντζης, Κώττας 2, Ντόρσεϊ, Μήτογλου 3, Μουράτος, Σκουλίδας 4, Τσαλμπούρης, Σταμάτης 7 (1), Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 4.
21:17
Στατιστική ημιχρόνου
Ισπανία
: 26 πόντοι, 3/8 βολές, 10/25 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 16-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα.
Ελλάδα: 26 πόντοι, 5/7 βολές, 9/23 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 13-7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
21:28
Χαραλαμπόπουλος και Γκαρσία κάνουν το 29-29, με τρίποντα.
21:29
Ο Τολιόπουλος στον Μήτογλου για το 29-31 όμως ο Σιμά απαντάει άμεσα για τους Ίβηρες (31-31, 21'41").
21:31
Ο Ντόρσεϊ ευστοχεί σε τρίποντο και η ελληνική ομάδα προηγείται με 31-34! Εν συνεχεία κερδίζει φάουλ από τον Ντίαθ και στέλνει τη διαφορά στο +4 (31-35) με 1/2 βολές.
21:33
Ο Μήτογλου χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ στον Αλόνσο, ο οποίος κάνει το 33-35 με 2/2 βολές.
21:34
Ο Βασίλης Χαρλαμπόπουλος σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το 33-38!
21:34
Τάιμ άουτ για τους Ισπανούς, στο 23'57".
21:37
Ο Ντόρσεϊ σκοράρει από την κορυφή και στέλνει τη διαφορά στο +7 (33-40, 24'40"). Εν συνεχεία καρφώνει στον αιφνιδιασμό, για το 33-42! Η διαφορά στη μέγιστη τιμή της για την Ελλάδα.
21:38
Ο Λόπεθ μειώνει σε 35-42 με 2/2 βολές.
21:39
Ο Ντόρσεϊ σκοράρει με λέι απ μπροστά στον Σιμά, για το 35-44!
21:40
Ο Τολιόπουλος ευστοχεί σε τρίποντο και εκτοξεύει τη διαφορά στο +12 (35-47, 26'40").
21:40
Ο Χαραλαμπόπουλος διαμορφώνει το 37-49 και απαντάει άμεσα στο καλάθι του Σιμά.
21:42
Ο Ντόρσεϊ κερδίζει φάουλ από τον Σιμά και κάνει το 37-50, με 1/2 βολές.
21:43
Ο Μπιλλής χρεώνεται με φάουλ στον Λόπεθ κι αυτός μειώνει σε 38-50 με 1/2 βολές.
21:45
Ο Λόπεθ μειώνει σε 39-50 με 1/2 βολές.
21:49
Η ελληνική ομάδα κλείνει την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 41-51. Ακόμα 10' για την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων!
21:52
O Σκουλίδας ευστοχεί σε τρίποντο και η Ελλάδα προηγείται με 41-54.
21:52
Εν συνεχεία ο Μήτογλου κερδίζει φάουλ από τον  Γκαρσία και διαμορφώνει το 41-55 με 1/2 βολές.
21:53
Ο Χαραλαμπόπουλος στέλνει τη διαφορά στο +16 (41-57, 31'26") και οι Ισπανοί καλούν τάιμ άουτ.
21:53
Η ελληνική ομάδα έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της απέναντι στη "φούρια ρόχα".
21:57
O Λόπεθ δίνει λύσεις στην επίθεση της Ισπανίας (43-57, 32'45").
21:58
Ακόμα 6'15" για τη λήξη του προημιτελικού στο Ηράκλειο.
22:00
O Ντόρσεϊ ευστοχεί σε τρίποντο, για το 43-60 (34'24")!
22:05
Ο Λούντζης κάνει το 48-67 ενώ έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή, μετά το φάουλ του Βίλα! Ακόμα 3'22" για τη λήξη.
22:10
Ο Λούντζης περνάει στον πάγκο και αγκαλιάζει τους συμπαίκτες του.
22:10
Στο μεταξύ, ο Γκαρσία μειώνει σε 54-68 με 2/2 βολές.
22:10
22:12
Ο Βίλα μειώνει σε 57-69 από τη γραμμή των βολών.
22:13
Ακόμα 18".
22:14
Ο Γκαρσία κάνει το 59-69 από τη γραμμή των βολών. Εν συνεχεία ο Αλόνσο κάνει σκληρό φάουλ στον Λούντζη, στα 15.4" για τη λήξη.
22:15
Ο νεαρός γκαρντ κάνρι το τελικό 59-70.
22:15
Η Ελλάδα προκρίνεται πανηγυρικά στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-19 όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (4/8, 20:30).