Ούτε μία τελική προς το τέρμα ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι!

Ανύπαρκτος επιθετικά ήταν στο ντέρμπι της Λεωφόρου ο Ολυμπιακός, αφού δεν έστειλε ούτε μία φορά τη μπάλα προς την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι της Λεωφόρου κόντρα στον Ολυμπιακό για την 25η αγωνιστική της Super League και πήρε δίκαιη νίκη με 1-0.

Το εντυπωσιακό στατιστικό πάντως είναι η... ανύπαρκτη επίθεση των "ερυθρόλευκων". Σε όλο το 90λεπτο οι παίκτες του Βασίλη Βούζα έκαναν μόλις μία τελική (με ένα σουτ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 13ο λεπτό) και αυτή εκτός εστίας.

Προς την εστία δεν είχαν ούτε μία τελική, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν ούτε φάση. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε 12 τελικές με πέντε από αυτές να έχουν κατεύθυνση προς την εστία του Στέφανου Καπίνου. Να σημειωθεί ότι στο πρώτο μέρος το Τριφύλλι είχε 7 τελικές με 4 προς την εστία.