Το ιστορικό γκολ του Γκιγκς στον ημιτελικό του FA Cup

Ήταν 14 Απριλίου του 1999 όταν ο Ράιν Γκιγκς υπέγραφε μια τεράστια πρόκριση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του FΑ Cup, σκοράροντας ίσως το καλύτερο γκολ στη διοργάνωση κόντρα στην Άρσεναλ. Το Retro Stories θυμάται καρέ-καρέ το σόλο του Ουαλού που έμεινε στην ιστορία.

Το 1999 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το τρεμπλ. Κι αν στον τελικό το οφείλει στον Τέντι Σέριγχαμ και τον Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, το κύπελλο Αγγλίας το οφείλει στον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της τις τελευταίες δύο δεκαετίες, Ράιαν Γκιγκς.

Στον ημιτελικό του FA Cup η Γιουνάιτεντ αντιμετώπιζε την Άρσεναλ. Το πρώτο ματς των δύο ομάδων στις 11 Απριλίου 1999 στο "Βίλα Παρκ" έληξε ισόπαλο, οπότε και κλήθηκαν να δώσουν επαναληπτικό τρεις μέρες αργότερα.

Το σκορ ήταν ισόπαλο και στο δεύτερο παιχνίδι (1-1) κι έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί λοιπόν μετά από 110 λεπτά αγώνα, ο Ράιαν Γκιγκς πραγματοποιώντας ένα σόλο που έμεινε στην ιστορία, πέτυχε ίσως το καλύτερο γκολ της διοργάνωσης και οδήγησε την ομάδα του στον τελικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Σίμαν, Ντίξον, Κίον, Άνταμς, Γούιντερμπερν, Πάρλουρ (Κανού), Πετίτ (Μπουλντ), Βιεϊρά, Όφερμαρς, Μπέργκαμπ, Ανελκά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Σμάιχελ, Γκάρι Νέβιλ, Σταμ, Τζόνσον, Φιλ Νέβιλ, Μπέκαμ, Μπατ, Κιν, Μπλόμκβιστ (Γκιγκς), Σόλσκιερ (Γιορκ), Σέριγχαμ (Σκόουλς)

Το Contra.gr και το Retro Stories θυμούνται ανήμερα της επετείου του ιστορικού γκολ του Ουαλού (14 Απριλίου) θυμάται καρέ-καρέ τον τρόπο με τον οποίο αυτό, γράφτηκε στην ιστορία:

Πράξη πρώτη: Το λάθος

Ο Πατρίκ Βιεϊρά έχει την μπάλα στο χώρο του κέντρου και προσπαθεί να κάνει την παράλληλη πάσα, όμως ο Ράιαν Γκιγκς κλέβει.

Πράξη δεύτερη: Το σόλο

Ο Ουαλός αρχίζει να "καταπίνει" μέτρα, αφήνοντας πίσω του όποιον "κανονιέρη" τρέχει προς το μέρος του. Άδικος κόπος για τους Βιεϊρά, Άνταμς, Ντίξον και Κίον...

Πράξη τρίτη: Το γκολ

O Σκόουλς έχει πάρει θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Γκιγκς δεν βλέπει τίποτε άλλο παρά μόνο το τέρμα. Ο Σίμαν έχει καλεί θέση και περιμένει τον Ουαλό.

Το σουτ όμως που επιχειρεί ο παίκτης της Γιουνάιτεντ καταλήγει στο πάνω μέρος των διχτύων της Άρσεναλ!

Πράξη τέταρτη: Ο πανηγυρισμός

Το ρολόι γράφει 110 λεπτά αγώνα και ο Γκιγκς τρέχει να πανηγυρίσει το γκολ χωρίς καν να αισθάνεται κουρασμένος από την κούρσα του. Βγάζει την μπλούζα του και γίνεται ένα κουβάρι με τους συμπαίκτες του.